19 Ιαν 2015

Αναζητούσα για καιρό ένα καλό ιταλικό για lunch break. Και επειδή η έννοια του διαλείμματος προϋποθέτει απόδραση και άρα σχετική απομάκρυνση από το χώρο του γραφείου, επέλεξα το "Oroscopo", που είναι στην περιοχή του Caravel (δηλαδή αυτό που ονομάζουμε χαρακτηριστικά "κέντρο - απόκεντρο").
Το πάρκινγκ δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο θα φαντάζονταν κανείς. Βέβαια, εγώ έχω smart, οπότε δεν είμαι χαρακτηριστική περίπτωση. Ωστόσο, παρατήρησα ότι κενές θέσεις υπήρχαν στην γύρω περιοχή και, παρόλο που o καθένας στάθμευε όπου ήθελε, δεν είδα κλήσεις ή σηκωμένες πινακίδες.

Το εστιατόριο, λοιπόν, είναι ακριβώς δίπλα στο ξενοδοχείο Caravel. Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο ή το ξεχωριστό. Η αισθητική είναι μάλλον συντηρητική. Σου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα κλασικό εστιατόριο φτιαγμένο για επαγγελματικές συναντήσεις, κατά κανόνα μεσημεριανές. Υπάρχει άνεση και απόσταση, ανάμεσα στα τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική και τα πιάτα έρχονταν με την ιδανική μεταξύ τους απόσταση. Οι σερβιτόροι πρόθυμοι και ευγενέστατοι.

Η εισαγωγή στο φαγητό γίνεται με σούπα κέρασμα του καταστήματος. Και μόνο η ενέργεια αυτή είναι θετική. Αλλά και η σούπα (κολοκύθι την ημέρα που επισκέφτηκα το κατάστημα) ήταν όπως ακριβώς έπρεπε.

Παραγγείλαμε:
Σαλάτα Μonte. Έχω την αίσθηση ότι το τηνιακό τυρί δεν ταίριαζε τόσο με τη γλυκόξινη vinaigrette, το βαλσάμικο και το μέλι. Δεν είμαι βέβαια ειδικός, αλλά κάτι από όλα υπερέβαλλε και με χαλούσε. Τιμή 9,30 €. Νομίζω λίγο υπερβολική.

Ριζότο με μανιτάρια και φρέσκο θυμάρι. Εξαιρετικό. Τα μανιτάρια απίστευτα και σωστά χυλωμένο. Τιμή 11,30 €. Αναμενόμενη για το εστιατόριο, αλλά σίγουρα υπερβολική.

Πίτσα ΜΟΝΤΕ (με μανιτάρια porcini, μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, παρμεζάνα & ρόκα) και Πίτσα Σαν Μάρκο. Αμφότερες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ, ευμεγέθεις, με ιταλική ζύμη και σωστή αναλογία σάλτσας και υλικών. Τιμή 11,80 €/ έκαστη.

Για το τέλος το κατάστημα προσέφερε και γλυκό και σορμπέ, κίνηση που δεν ήταν απαραίτητη και σίγουρα κερδίζει τον πελάτη ως τελευταία εντύπωση.

Συνοψίζοντας, φανταστείτε ότι έχετε έρθει από το εξωτερικό, μένετε στο Caravel ή στο Hilton και, πριν ακόμη μάθετε την πόλη, βγαίνετε με τα πόδια για μια πρώτη βόλτα και αναζήτηση φαγητού (νομίζω το έχουμε κάνει όλοι-ες σε συνέδρια κλπ στο εξωτερικό). Ε, λοιπόν, το Oroscopo είναι ιδανικό, για να σας υποδεχθεί στην πόλη. Και εφόσον είναι ιδανικό για κάποιον που πρωτοέρχεται στο Κλεινόν Άστυ, θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να το επισκεφτείτε.

19 Ιαν 2015

gargantua77