Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Salero σημαίνει αλατιέρα ή αποθήκη για αλάτι.... Κατόπιν σύστασης του συγκεκριμένου εστιατορίου από γευσιγνώστη συνάδελφο ο οποίος το τιμάει τακτικά, αποφασίσαμε Σάββατο μεσημέρι να συνεχίσουμε την γευστική μας περιήγηση στο κέντρο της Αθήνας και συγκεκριμένα στην Βαλτετσίου, λίγο πιο πάνω από την πλατεία Εξαρχείων.

Κατ'αρχάς να σημειώσω πως αν επιθυμείτε να παρκάρετε στα γύρω στενά μην το προσπαθήσετε καν, έτσι την πάθαμε και εμείς και καταλήξαμε σε ιδιωτικό πάρκινγκ.

Το Salero με το ιδιαίτερο λογότυπο στην μαρκίζα του (κάτι που το κάνει λίγο δυσδιάκριτο για να το βρει κανείς), βρίσκεται στον πεζοδρομάκο της οδού Βαλτετσίου παρέα και με άλλα εστιατόρια των Εξαρχείων και κάτω από μία σύγχρονη δραματική σχολή-πολυχώρο τέχνης από τον οποίο και κατά την γνώμη μου έχει επηρεαστεί.

Ο tres-artistique λοιπόν αυτός χώρος απαρτίζεται από την μπροστινή σάλα, με έμφαση στην πολυχρωμία και στις αφίσες θεάτρου τέχνης, το πίσω αίθριο το οποίο το καλοκαίρι είναι καταπληκτικό (οι περισσότεροι γνώστες θαμώνες κατευθύνονταν αμέσως εκεί από μια πίσω σκάλα χωρίς να μπουν από την κεντρική είσοδο), καθώς και από ένα συμπαθητικό παταράκι όμοιο με τον κάτω όροφο. Ο κόσμος που φιλοξενούσε ήταν κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα - θα δεις κόσμο όλων των ηλικιών από όλα τα προάστια της Αθήνας καθώς και πολλές οικογένειες.

Η υποδοχή έγινε από τον (μάλλον) ιδιοκτήτη, έναν άκρως συμπαθητικό άνθρωπο που μας καλωσόρισε και μας έστρωσε τα σερβίτσια.
Το καλωσόρισμα έγινε με ζεστό χειροποίητο ψωμάκι σε σχήμα cupcake (πολύ πρωτότυπο) και με βαζάκι με ελίτσες βουτηγμένες σε μέλι με μια φετούλα ανανά, πολύ νόστιμο και απλό.

Ο κατάλογος απαρτιζόταν από μεσογειακά και Ισπανικά πιάτα καθώς και είχε σημειωμένα κάποια ουκ ολίγα πιάτα ειδικά για την ημέρα. Από τον κυρίως κατάλογο επιλέξαμε:

-Πατάτες Bravas συνοδευόμενες με κόκκινη πικάντικη σάλτσα οι οποίες αν και υποτίθεται ότι το εστιατόριο λανσάρει tapas και σε αντίθεση με άλλη κριτική που είχα διαβάσει, ήταν αρκετά καλές σαν μερίδα και αρκετά νόστιμες. (6,00 Ευρώ)

-Σαλάτα Ρόκα με καρπάτσιο, κατίκι Δομοκού, cranberries η οποία ήταν σε διάθεση τόσο σε μικρό όσο και σε μεγάλο μέγεθος. Εμείς επιλέξαμε την μικρή (5,00 Ευρώ) και έμεινε κιόλας)

Από τον κατάλογο των πιάτων ημέρας επιλέξαμε:
-Ριζότο με αρνάκι ραγού που από το λίγο που δοκίμασα ήταν εξαιρετικό, ίσως το highlight του γεύματος, σε αρκετά μεγάλη μερίδα (12,50 Ευρώ).

-Σούπα βελουτέ κολοκύθας συνοδευόμενη από κρουτόν, εδώ αξίζει να σημειώσω ότι το κρουτόν ήταν χειροποίητο, χίλια μπράβο. Η σούπα ήταν εξαιρετική στην γεύση, σαν μερίδα λίγο μικρή αλλά για μένα ήταν ακριβώς η ποσότητα που ήθελα. (5,00 Ευρώ)

Όλα τα παραπάνω συνοδευόμενα από πολύ καλό λευκό χύμα κρασάκι ενός τετάρτου (Στα 2,50 Ευρώ)

Το σέρβις ήτα λίγο αργό αλλά με καλή διάθεση για εξυπηρέτηση. Το μόνο φάουλ που βρήκα ήταν ότι η σούπα μου που ήταν κυρίως ήρθε μαζί με τα ορεκτικά πριν έρθει το δεύτερο κυρίως γιαυτό και το 3 στην εξυπηρέτηση.

Μαζί με το κουβέρ ο λογαριασμός μας ανήλθε στα 34,00 Ευρώ και για τους δυο μας. Για Εξάρχεια η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη αλλά άξιζε τον κόπο.

Μεγάλα Σύν: Η λεπτομέρεια που έκανε την διαφορά το ρόζ αλάτι Ιμαλαϊων που υπήρχε σε όλα τα τραπέζια και οι πολύ καθαρές τουαλέτες του επάνω ορόφου. Για κέρασμα στο τέλος μπουκαλάκι με λικέρ μαστίχας.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Αρκετά καλό φαγητό, χώρος προσεγμένος με το στοιχείο της τέχνης να δεσπόζει, Σέρβις το οποίο χρίζει ελάχιστης βελτίωσης, νορμάλ σε τιμή, πολύ καθαρό.

Σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσω ακόμα και άν βρίσκεται σχετικά μακριά μου.