19 Ιαν 2015

Από ότι βλέπω με πρόλαβε ο συνφορουμίτης hammer!
χτες 17 Ιανουαρίου 2015, επισκέφτηκα το συγκεκριμένο μαγαζί με 2 φίλες. Το γνωστό και προαναφερθέν κουπονάκι ανά χείρας και φτάσαμε.
Με έχει καλύψει κατά πολύ ο hammer, οπότε θα μιλήσω κατευθείαν για τα δικά μας φαγητά.

Φιλετίνια με μαύρη μπύρα, νοστιμότατα, η φιλενάδα βρήκε το πιάτο πολύ καλό σε γεύση, αλλά κρίναμε ότι ήταν τραγικά λειψό για τα 10 ευρώ καταλόγου..

Σνίτσελ χοιρινό η άλλη φιλενάδα, πάρα πολύ ευχαριστημένη, καθότι και πολύ δύσκολη στις γεύσεις. Ενθουσιάστηκε στο σύνολο, αλλά κυρίως στο ότι δεν είχε "λαδίλα". Η αποτυχία του πιάτου, η "αρωματισμένη" μαγιονέζα... μια αηδία! τη δοκιμάσαμε όλες και ήταν ένα απερίγραπτα αηδιαστικό πράγμα με βασιλικό! Αν διαλέξετε το συγκεκριμένο πιάτο, ζητήστε κέτσαπ ή μουστάρδα καλύτερα! Το πιάτο περιείχε και πατάτες country, τις γνωστές βαρκούλες με τη φλούδα τους. Τιμή 8 ευρώ, θα μπορούσαν να το είχαν και 7.

Κλαμπ σάντουιτς για μένα, παρότι προσπαθούσε φιλότιμα ο σερβιτόρος να μη πάρω σε μπυραρία το "κλαμπ των γκουντις", αλλά τα φιλετίνια..... Ομως πεινούσα και δεν ήθελα ούτε να πληρώσω 10 ευρώ, αλλά και φοβόμουν την ποσότητα (όπως και δικαιώθηκα) Ηρθε όμως το κλαμπακι, γεναία ποσότητα και με εξέπληξε το ότι είχε κομμάτι κοτόπουλο και όχι λεπτή φέτα τύπου ζαμπόν. Πατατούλες country νοστιμότατες, και σως κέτσαπ. Μέσα στο κλαμπ είχε μαγιονέζα (ευτυχώς όχι με τον βασιλικό), αλλά δεν ήταν καλή. Πολύ βαριά και έντονη. Καλύτερα ζητήστε χωρίς μαγιονέζα επίσης... Τιμή 7 ευρώ, μια χαρά για αυτό που σερβιρίστηκε

Μπύρες τώρα... Ξεκινήσαμε με κάποιες στα τυφλά δοκιμές, δεν είμασταν σπεσιαλιστ στο είδος, οπότε με λίγη συζήτηση, μας πρότεινε ο πολύ ενημερωμένος σερβιτόρος κάποιες. Δεύτερη γύρα μπύρες, διαφορετικές. Εγώ λιγουρευόμουν την La trappe Qouadroupel draft που τη βρήκα γευστικότατη! Τιμή 5.5 το ποτήρι των 250ml. (τα 330 φιάλης είχε 7, οπότε ίδια τιμή) Οι άλλες μπύρες που είχαμε πάρει, κάνανε 7-8 ευρώ (400-500ml)

Σε γενικές γραμμές οι τιμές στις μπύρες, θεωρήσαμε πως ήταν καλές.
Εγώ παρατήρησα ότι είχε καλές τιμές και στα ποτά (6 τα απλά, 8 τα σπέσιαλ, κρασί 3.5) και καφέδες, σε σχέση με άλλα μαγαζιά δλδ. (καπουτσίνο στα 3, φρεντο 3.5, εσπρέσσο 2, φυσικό χυμό πορτοκάλι 4, έτοιμοι χυμοί 3)

Πληρώσαμε κουπόνι 16 ευρώ + 25.5 για τα έξτρα που πήραμε. Σύνολο 3 πιάτα και 5 μπύρες.

Η μουσική δεν ήταν ροκ, δεν ήταν ούτε deep house, κάποια στιγμή καταλάβαμε είδος "ethnic" και σίγουρα δεν ήταν ενοχλητική! γενικά πολύ ευχάριστα ακούσματα. Το μόνο που μας ενόχλησε ήταν που είπαν ότι το τραπέζι μας είχε κράτηση στις 12 και θέλανε να μας πάνε στο μπαρ!!! (και εγώ κράτηση είχα κάνει 3 μέρες πριν, δεν πήγαμε χύμα... )

Νομίζω πως αν ξανατρέξει η προσφορά της μισής τιμής, θα το ξανατιμήσω! αλλιώς άνευ κουπονιού και για καφέ ή μπύρα ξανά.

19 Ιαν 2015

panik77