Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Μέσα στις γιορτές μία Κυριακή που ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά μία παρέα 4 ενηλίκων και 3 παιδιών κατόπιν κράτησης επισκεφθήκαμε το μεσημέρι το συγκεκριμένο μαγαζί.

Χώρος (3/4):

Ένα σχετικό μικρό μαγαζάκι που δεν σου γεμίζει απ´ εξω το μάτι με την άσπρη αλουμινένια πόρτα, αλλά όταν μπαίνεις μέσα συναντάς ένα πολύ ωραιότερο περιβάλλον απο αυτό που φανταζόσουν.

Μέσα ένας χώρος σχετικά μακρόστενος με τραπεζάκια το ένα δίπλα στο άλλο και στο βάθος η κουζίνα με την τουαλέτα και ένα τραπέζι για την ορχήστρα που αποτελούνταν απο 2 άτομα, που τραγουδούσαν πολύ ωραία Ελληνικά τραγούδια, σε βαθμό που να σε ευχαριστεί και να μήν σε ενοχλεί.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Πολλά και ωραία πιάτα απο την οικογένεια των κρεατικών με συνταγές Ελληνικές απο τις διάφορες γωνίες της χώρας μας. Πήραμε αρκετά τα οποία και παραθέτω ελπίζοντας να μήν ξεχάσω κάποιο.

Ψωμάκι πολύ ωραίο φρέσκο με ένα ντίπ συνοδευτικό επίσης θεσπέσιο.

Πατάτες τηγανιτές, φρέσκιες, ξεροψημένες (βαθμολογία 6.5/10)

Χοιρινό στην λαδόκολλα, λίγο πικάντικο, καλό με το απαραίτητο λιπάκι του (το οπόιο εμένα δεν με ενθουσίαζει βέβαια) και με πατάτα κτλ σαν συνοδευτικά (βαθμολογία 6/10)

Απάκι, αρκετά επίσης αλμυρό, δεν το λες κακό αλλά σίγουρα μπορώ να πώ ότι ήταν απο τα πιο διαφορετικά και λιγότερο νόστιμα που έχω φάει (βαθμολογία 5.5/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο, πολύ νόστιμο, απο τα καλύτερα πιάτα, βαθμολογία 7.5/10)

Κοντοσούβλι χοιρινό, πολύ καλό (βαθμολογία 7.5/10)

Πράσινη σαλάτα με μανούρι και σάλτσα εσπεριδοειδών, φρεσκότατη και νόστιμη (βαθμολογία 7/10)

Λαδοτύρι στην σχάρα (τρελαίνομαι για τα τυριά στην σχάρα, βαθμολογία 8/10)

Μπιφτέκια μοσχαρίσια, θεσπέσια πραγματικά πολύ νόστιμα (βαθμολογία 8/10)

Μπιφτέκια κοτόπουλο, φανταστικά επίσης (βαθμολογία 8/10)

Πήραμε τόσα πολλά αλλά σίγουρα κάτι μου ξεφεύγει.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Στα αρνητικά ότι αργήσανε να έρθουν να πάρουν παραγγελία και ότι κάποια πιάτα άργησαν να έρθουνε χωρίς να είναι βέβαια ιδιαίτερα αισθητή η απουσία τους καθώς είχαμε πάρει αρκετά.

Η μία κοπέλα που μας σέρβιρε ενώ στην αρχή ήταν λίγο κρύα, γρήγορα πήρε μπρος και άλλαξε αρκετά όντας εξυπηρετική και πιο χαμογελαστή. Τα παιδιά όλα ήταν ντυμένα με ποδιές-στολές καθώς και τα άτομα στην κουζίνα η οποία ήταν αρκετά προσβάσιμη με το μάτι.

Επειδή όμως περάσαμε καλά, είμαι πιο επιεικής στην βαθμολογία της εξυπηρέτησης.

Value for money (3/4):

Πήραμε πολλά, μα παρα πολλά πιάτα (τονίζω ότι έχω ξεχάσει γύρω στα 4 καθώς έχει περάσει σχετικά καιρός απο την επίσκεψη μου). Το κόστος ανήλθε γύρω στα 17 ευρώ το άτομο (μετρώντας και τα παιδάκια). Σίγουρα τα παιδάκια δεν φάγανε όσο φάγαμε εμείς. Σίγουρα μπορούσαμε να φάμε πιο λυγά (σαν άνθρωποι δηλαδή και όχι σαν ζώα) και να πληρώσουμε ελάχιστα πιο οικονομικά.

Συμπέρασμα:

Ένα αξιόλογο μαγαζάκι απο διακόσμηση, ατμόσφαιρα λόγω και ζωντανής μουσικής, ποικιλία καταλόγου, ποιότητας γεύσης το οποίο νομίζω ότι πρέπει σίγουρα να ανέβει πιο ψηλά στις προτιμήσεις των χρηστών του ask4food.