Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Μετά από απουσία ενός μήνα και κάτι από το αγαπημένο site, ήρθε η ώρα για νέα κριτική, ξεκινώντας με τις εκκρεμότητες του 2014. Και η αρχή θα γίνει με τον Καραγκιόζη. Λοιπόν έχουμε και λέμε …

Στον Καραγκιόζη βρεθήκαμε στα μέσα του Δεκέμβρη καλεσμένοι για βραδινή έξοδο από φιλικό ζευγάρι. Το Περιστέρι δεν το γνωρίζω καθόλου, οπότε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω περισσότερο για την ακριβή τοποθεσία. Βρίσκεται πάντως σε μια ήσυχη γειτονιά, χωρίς άλλα μαγαζιά γύρω – γύρω. Το παρκάρισμα, σε διπλανό στενό βέβαια, δεν μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Α, και το μόνο που διαπίστωσα, κατά την επιστροφή, είναι ότι βρίσκεται σχετικά κοντά στο Μπουρνάζι, αυτά…

Ο Καραγκιόζης είναι μια κλασική ταβέρνα – ψητοπωλείο, που αλήθεια είναι ότι συνήθως συναντάς σε επαρχιακά μέρη (και δεν το λέω ως αρνητικό). Τεράστιος χώρος, μια χάβρα και φασαρία γενικά επικρατούσε, δίχως ωστόσο να ενοχλεί, καθώς έδινε την απαραίτητη ζωντάνια στο μαγαζί. Ωραία ατμόσφαιρα για Σαββατόβραδο, να βγεις με την παρέα σου να διασκεδάσεις και να περάσεις όμορφα, απολαμβάνοντας και πολύ νόστιμο φαγητό (όπως θα σας αποκαλύψω στη συνέχεια).

Σίγουρα δεν ενδείκνυται για αυτούς που θέλουν κάτι χαλαρό και ήσυχο. Κατά τα λοιπά, τα τραπεζοκαθίσματα κλασικά, εάν και λίγο στριμωγμένα μεταξύ τους, ένα τζάκι σε μία γωνία, οι τουαλέτες καθαρές, οπότε για το στυλ του μαγαζιού, ο χώρος δεν σας απογοητεύσει. Επίσης, διαπίστωσα (από ορισμένες φωτογραφίες που υπήρχαν στους τοίχους) ότι ένα μεγάλο κομμάτι του μαγαζιού, το καλοκαίρι γίνεται ανοικτό, οπότε λογικά προσφέρεται και για την καλοκαιρινή περίοδο.

Το service μια χαρά. Μολονότι το μαγαζί ήταν γεμάτο (απαραίτητη η κράτηση πιστεύω για τις μέρες αιχμής), το πολυπληθές προσωπικό έδειχνε να τους εξυπηρετεί όλους και όλοι να είναι ευχαριστημένοι. Επίσης φιλικοί, χαμογελαστοί και γενικά ευχάριστοι. Στο τέλος κέρασμα γιαουρτάκι με γλυκό βύσσινο και λικεράκι μαστίχα. Οπότε «4» χωρίς δεύτερη σκέψη.

Και πάμε τώρα στο φαγητό, που με ικανοποίησε απόλυτα (όπως και όλους της παρέας). Επειδή ήμασταν αρκετά άτομα, πήραμε πολλά πράγματα, οπότε, όπως καταλαβαίνετε, δεν έχω ακριβή εικόνα για το τι παραγγείλαμε. Θα αναφερθώ επομένως σε αυτά που εγώ δοκίμασα

- σαλάτα με ρόκα και διάφορα άλλες πρασινάδες, ντομάτα και ξύδι βαλσάμικο, όχι κάτι ιδιαίτερο, νόστιμη πάντως και προσεγμένη.

- πατάτες τηγανιτές χειροποίητες, νόστιμες.

- τυρί μαστέλο, ΟΚ.

- ντοματάκια με λαδορίγανη, νόστιμα και δροσερά.

- γαρδουμπάκια, πάρα πολύ νόστιμα (είναι από τους μεζέδες εξάλλου που μου αρέσουν πολύ).

- αρνί σούβλας, δεν ενθουσιάστηκα.

- αρνί γάστρας, δεν ξετρελάθηκα. Οι πατάτες ωστόσο που το συνόδευαν ήταν πολύ νόστιμες.

- φιλέτο από μπούτι κοτόπουλο, πολύ νόστιμο και καλοψημένο. Συνοδευόταν από μια εξίσου νόστιμη σος.

- συκώτι στη σχάρα. Καλοψημένο, όπως το προτιμώ, το τίμησαν και άτομα που δεν το συνηθίζουν.

- κεμπάπ, το καλύτερο πιάτο για μένα, ζουμερό, χωρίς να μυρίζει καθόλου και αρκετά ελαφρύ (τηρουμένων των αναλογιών πάντα). Αν και ήρθε στο τέλος, και είχα ήδη σκάσει, δεν μπόρεσα να αντισταθώ και το τίμησα δεόντως. Προτιμήστε το…

Από ποτά, ήπιαμε κόκκινο κρασί χύμα. Ευχάριστο και ελαφρύ, όχι κάτι ιδιαίτερο πάντως.

Συνολικά, λοιπόν, έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Τα κρέατα μου φάνηκαν καλής ποιότητας, το ψήσιμο μια χαρά. Μια βαθμολογία στο 3.5 θα ήταν απολύτως δίκαιη. Θα βάλω ωστόσο «3», κυρίως λόγω του αρνιού και γιατί δεν έχω καθόλου εικόνα για τη σχέση ποιότητας – τιμής (μιας και το τραπέζι ήταν κερασμένο). Οπότε και στη σχέση ποιότητας-τιμής θα βάλω επίσης «3», για να μην το αδικήσω. Και επιφυλάσσομαι με νέα επίσκεψή μου, μιας και κάτι μου λέει ότι ο δρόμος μου θα με ξαναφέρει σύντομα στο Περιστέρι.