20 Ιαν 2015

Πήγαμε στον ψαρά την προηγούμενη Κυριακή για πρώτη φορά παρόλο που συχνάζουμε στην ευρύτερη περιοχή. Φτάνοντας ένας ευγενέστατος κύριος σου κάνει νεύμα να πάρει το ιχ, αν και η αλήθεια είναι ότι παρκινγκ βρίσκεις εύκολα εάν δεν σε πειράζει να περπατήσεις 2-3 λεπτά. Κράτηση δεν είχαμε κάνει αλλά μας βόλεψε η υπεύθυνη (λίγο ξινή) σε ένα τραπέζι για 2 άτομα στον εξωτερικό χώρο. Και η 2 χώροι του εστιατορίου είναι περιποιημένοι και γενικότερα η όλη διακόσμηση σου δίνουν μια καλή αίσθηση.

Με το που κάτσαμε μας ρώτησαν εάν θα φάμε ψάρι, και στην θετική ανταπόκριση μας, μας οδήγησαν στην κουζίνα για να επιλέξουμε. Η ποικιλία ψαριών μεγάλη, τα οποία φαίνονταν φρέσκα (δεν θα έλεγα ότι είμαι και εξπέρ των ψαριών) και επιλέξαμε μια συναγρίδα 1,4 κιλά.

Κατόπιν της επιλογής ψαριού η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε αρκετά μέχρι να έρθει ένας σερβιτόρος για να μας φέρει καταλόγους και να συμπληρώσουμε την παραγγελία για ορεκτικά και ποτά. Η ώρα ήταν 14:00-14:30 περίπου το μαγαζί ήταν μισογεμάτο και υπήρχαν μόνο 2 σερβιτόροι να εξυπηρετούν όλα τα τραπέζια που προφανώς δεν αρκούσε.

Όταν κάποια στιγμή έκανε την εμφάνιση του ο σερβιτόρος για να παραγγείλουμε, τον κοιτάξαμε με απορία διότι ακόμα δεν είχαμε ούτε καταλόγους, οπότε πήγε να φέρει και έφερε, που συνεπάγεται και πάλι να περιμένουμε να ξανάρθει ώστε να παραγγείλουμε επιτέλους!! Εμφανίστηκε μετά από λίγο ο σερβιτόρος (ευγενέστατος οφείλω να ομολογήσω) και του παραγγείλαμε μια ποικιλία ορεκτικών για 2 και χύμα λευκό κρασί.

Η ποικιλία ορεκτικών πλούσια σε ποσότητα και ωραίες γεύσεις, υπερ-αρκετή για 2 άτομα και το χύμα κρασί πολύ καλό. Το ψάρι ήρθε ακριβώς την κατάλληλη στιγμή μόλις είχαμε τελειώσει τα ορεκτικά, το οποίο το είχαν ήδη ξεκοκαλίσει. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει, αλλά υπάρχουν πελάτες που θέλουν πρώτα να δουν το ψάρι και εάν δεν επιθυμούν να το ξεκοκαλίσουν μόνοι τους να το κάνει ο σερβιτόρος.

Η συναγρίδα ήταν ωραία ψημένη και φρεσκότατη, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν έμεινε τίποτα.

Επειδή είχαμε σκάσει από το φαγητό δεν θέλαμε ούτε επιδόρπιο ούτε καφέ παρά μόνο να πληρώσουμε και να φύγουμε για να πάμε να αράξουμε στον καναπέ στο σπίτι. Και πάλι αναμονή για τον λογαριασμό ο οποίος όταν ήρθε ήταν ο αναμενόμενος για τέτοιο μαγαζί.

Με εξαίρεση την καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση, δεν χάθηκε ο κόσμος να προσλάβουν έναν ακόμη σερβιτόρο, είναι ενα καλό εστιατόριο και μια καλή επιλογή για ψάρι στα βόρεια προάστια.

20 Ιαν 2015

alexisf