Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Το εστιατόριο είναι τοποθετημένο σε μια πυλωτή πολυκατοικίας. Η περιοχή δεν είναι εύκολη στο πάρκιν.

Σαν διακόσμηση δεν είναι και τίποτα φοβερό. Το προσωπικό και το σέρβις καλό και γρήγορο

Είχε μια ποικιλία κρεάτων που ήταν αρκετά καλή αλλά ακριβή... Προσπαθούσε να μοιάσει στο MORTONS στο HONG KONG...

Φάγαμε καλά (2 ζευγάρια), ήπιαμε 2 μπουκάλια κρασί και με το παγωτό γίγας που έχει δώσαμε 400 ευρώ.

Για την δεδομένη στιγμή της οικονομικής κρίσης είναι όχι απλά ακριβό, περνάει τα όρια της λογικής.

Σε αντίστοιχο εστιατόριο στο hong kong που είναι ένα από τα καλύτερα στον κόσμο, έφαγα με μεγαλύτερη ποικιλία κρεάτων και κρασιών ποτών κτλ σε πιο λογική τιμή.

Για τα Ελληνικά δεδομένα υπερβολικά ακριβό. Δεν το προτείνω σε οικογένειες.

2015-01-30 13:27:21

Αγαπητή Ifigeneia ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια, λίγες επισημάνσεις μόνο. Το Mortons στο Hong Kong δεν συγκαταλέγεται στις αναφορές μας και είναι τελείως διαφορετικό ως προς το χώρο, το μενού, την προσέγγισή του, προωθώντας ως επί το πλείστον αμερικανικές πρώτες ύλες και συνταγές και λειτουργώντας σε μια πόλη και χώρα με τελείως διαφορετική αγοραστική δύναμη από αυτή της χώρας μας. Το εστιατόριό μας είναι ένα μοντέρνο μπιστρό με κουζίνα εμπνευσμένη από την Ελλάδα και τη Μεσόγειο, με έμφαση στις γεύσεις και τα αρώματα του Ιονίου. Το ύφος του, τόσο στην ατμόσφαιρα όσο και στην κουζίνα, είναι casual, κομψό αλλά και χαλαρό, γενναιόδωρο και χαρούμενο. Νιώθουμε πολλοί περήφανοι στο Vezené που μαζί με άλλα ελληνικά εστιατόρια κατορθώνουμε να βάζουμε στο χάρτη της διεθνούς γαστρονομίας την Ελλάδα, προωθώντας ντόπια προϊόντα από παραγωγούς και οικοτεχνίες που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα σε ποιότητα, μεράκι και προδιαγραφές παραγωγής. Στο Vezené σερβίρουμε κρέας και θαλασσινά βιώσιμης εκτροφής από την περιοχή της Μεσογείου, ανάλογα με την εποχή, και ακολουθούμε τον τυπικό τρόπο σερβιρίσματος της Ελληνικής οικογένειας (family style serving). To Vezené εισήγαγε πρώτο στην Ελλάδα και ακολουθεί τη φιλοσοφία nose to tail δίνοντας αξία σε τμήματα του κρέατος που έως τώρα θεωρούνταν ταπεινά, και που «αποκαταστάθηκαν» χάρη στις προσπάθειες γνωστών σεφ σε όλο τον κόσμο. Ως προς την τιμή, με την περιγραφή σας, μας επιτρέπετε να υποθέσουμε ότι επιλέξατε ό, τι πιο ακριβό υπήρχε στο μενού αφού σ’ αυτό υπάρχουν πάρα πολλοί συνδυασμοί φαγητών και ποτών για κάθε μπάτζετ χωρίς κανένας να υστερεί σε ποιότητα και γεύση. Χαρακτηριστικά, ένα ζευγάρι μπορεί να παραγγείλει πλήρες δείπνο –συμπεριλαμβανομένου γλυκού και κρασιού- χωρίς να υπερβεί συνολικά τα 60 ευρώ. Θα συμφωνούσατε, ελπίζουμε, ότι σε σχέση με τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούμε, η τιμή αυτή είναι λογική. Ως προς τη στάθμευση, σε πολύ κοντινή απόσταση υπάρχουν δύο πάρκινγκ τα οποία συνήθως εξυπηρετούν τους πελάτες μας. Χαιρόμαστε αν βοηθήσαμε μ’ αυτές τις επισημάνσεις να καταλάβετε καλύτερα ποιοι είμαστε, και θα χαρούμε πολύ να σας έχουμε ξανά κοντά μας.
Με εκτίμηση, Vezené