Σουβλάκι & Σχάρα - Βούλα, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες. καθημερινή απόγευμα, μετά από δουλειά στην περιοχή της Βούλας, μαζί με δύο φίλους αναζητήσαμε κάποιο εστιατόριο να τσιμπήσουμε. Μας έκανε εντύπωση ότι κάποιες ταβέρνες-εστιατόρια της περιοχής ήταν κλειστά, άνοιγαν μόνο βράδυ, και κατευθυνθήκαμε στο DREAM GRILL που ήταν ανοιχτό.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο: Τα τραπεζοκαθίσματα είναι τοποθετημένα σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, ώστε να μη νιώθουν οι πελάτες στριμωγμένοι, αλλά το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος του καταστήματος περιβάλλεται από πλαστικό δεν είναι και ό, τι καλύτερο από αισθητικής απόψεως...

Λίγο μετά που καθίσαμε ήρθε ένας ευγενικός σερβιτόρος, ο οποίος χωρίς να μας ρωτήσει άνοιξε και άφησε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Επειδή διψούσαμε πολύ, δεν είπαμε τίποτα και το ήπιαμε, αλλά όσο νά 'ναι δεν μας έκανε και την καλύτερη εντύπωση...

Ο σερβιτόρος μας άφησε καταλόγους και με αρκετή καθυστέρηση πήρε την παραγγελία. Να σημειώσω εδώ ότι η παραγγελία ερχόταν όπως ετοιμάζονταν τα πιάτα και όχι με την αναμενόμενη λογική σειρά. Π. χ. πρώτα έφεραν μια μερίδα γύρο κοτόπουλο, μετά το κρασάκι, μετά 4-5 πίτες κομμένες, ύστερα τη σαλάτα και ακόμα πιο μετά τρία καλαμάκια χορινά. Καταλαβαίνετε ότι αυτή η σειρά δεν ήταν και ό, τι καλύτερο...

Όμως, οφείλω να πω ότι σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν καλό!

Πιο συγκεκριμένα πήραμε:
- Μια μερίδα γύρο κοτόπουλο: Πολύ σωστά ψημένος, ζουμερός, μας άρεσε πολύ, δεν αφήσαμε τίποτα. Σερβιρίστηκε με μια πίτα και λίγες φέτες ντομάτας.

- Τρία καλαμάκια χοιρινά. Γενικώς καλά, με καλής ποιότητας κρέας, απλά το ένα είχε παραψηθεί και αφήσαμε το μισό.

- Μισό κιλό παΐδάκια κοτόπουλο: Καλά ψημένα, εύγευστα, μας άρεσαν πολύ και τα τιμήσαμε δεόντως.

- Μια χωριάτικη σαλάτα: Φρεσκοκομμένη, με επαρκή ποσότητα αγγουροντομάτας και καλής ποιότητας φέτα (μάλιστα παραγγείλαμε και μια έξτρα μερίδα φέτα, γιατί μας άρεσε).

- Μια μερίδα πατάτες: Προκάτ, κακοτηγανισμένες, δεν μας άρεσαν καθόλου!

- 4-5 πίτες αλάδωτες, κομμένες, πολύ σωστά ψημένες και εύγευστες, τις φάγαμε όλες!
Ήπιαμε και λίγο κόκκινο κρασάκι, συμπαθητικό, πινόταν ευχάριστα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 13 ευρώ το άτομο, "τίμια", ικανοποιητική τιμή για την παραγγελία. Μάλιστα, μας κέρασαν και χαλβαδάκι, το οποίο ήταν πολύ νόστιμο.

Γενικό συμπέρασμα: Δεν τρελαθήκαμε με το DREAM GRILL, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μας απογοήτευσε κιόλας. Νομίζω ότι δεν θα πήγαινα επί τούτου, αλλά, αν ξαναβρισκόμουν στην περιοχή, και ήθελα σουβλάκι, κοτόπουλο κ. τ. ό., θα το ξαναεπισκεπτόμουν...