American Style - Παγκράτι, Αθήνα

Απορώ πως μου ξέφυγε αυτό το μαγαζί....!!

η κριτική που θα κάνω, αφορά επίσκεψή μου προ έτους, αλλά νομίζω αξίζει να πω δυο λόγια!

Γενικά, είναι μαγαζί που αξίζει να πας έστω και μια φορά και ας μένεις πιο μακριά!

Έχω δοκιμάσει, τα μανιτάρια αλα κρέμ του, (από τα καλύτερα) και σε βαθύ πιάτο!

Μια πίτσα που δυστυχώς δε θυμάμαι όνομα (νομίζω η πιο οικονομική), ήταν σχετικά "λιτή" σε υλικά, όμως μου έκανε τρομερή εντύπωση η ποιότητα των υλικών και με εμφάνιση σχεδόν ωμών. Κάθε μπουκιά λαχταρούσε την επόμενη.... Δεν είχα ξαναδοκιμάσει ποτέ κάτι αντίστοιχο κάπου αλλού!

Μπιφτέκια τα οποία είναι γευστικότατα και στο πιάτο συνοδεύονται με πατάτες αλλά και με σαλάτα νομίζω.

Τα μπέργκερ αξίζουν επίσης πολύ τα λεφτά τους! μεγάλες μερίδες, πεντανόστιμα και λαχταριστά! Το μπιφτέκι και εδώ κάνει τη διαφορά. Οι τιμές στα μπέργκερ πρέπει να είχαν από 7 και πάνω.

Δυστυχώς δε θυμάμαι ονόματα φαγητών! $&*(#&#

έχω κάτσει 2 φορές και τις 2, καλοκαίρι. Ο χώρος έξω δε λέει και πολλά, έως τίποτα. Τα τραπεζάκια μου θυμίζουν καφενέ σε χωριό, μικρά, σιδερένια που κουνιούνται κιόλας... Γενικά το να κάτσεις έξω είναι μια πολύ στριμό.... η εμπειρία... και με πρόβλημα τους καπνιστές....

Και τις 2 φορές, μεσημερο-απόγευμα, με έως και μισή ώρα αναμονή για να αδειάσει τραπέζι! γίνεται ένας χαμός, αλλά θα πήγαινα και θα ξαναπήγαινα και ας ξαναπερίμενα!

Οι τιμές ήταν τσιμπημένες σε σχέση με αντίστοιχες "πιτσαρίες", αλλά πραγματικά είναι από τα ελαχιστότατα μαγαζιά που θα τα δώσεις (και δε θα μετανοιώσεις) αυτά τα έξτρα ευρώ, για να γευτείς αυτή την ποιότητα!

Μιας και είναι εντός πυκνοκατοικημένης συνοικίας παγκρατίου (στην "κορυφή" του Καλλιμάρμαρου, πλατεία Βαρνάβα), το παρκάρισμα είναι όντως ένα σοβαρό θεματάκι... Εχει όμως συγκοινωνία που σε αφήνει πολύ κοντά.

Το 2άρι (μπορεί και 1) για το χώρο αφορά μόνο τον έξω χώρο, μέσα δεν μπήκα καθόλου.
3άρι στην τιμή. Εκτιμώ ότι το θες το 15άρι το άτομο με μια πίτσα, σαλάτα και 1 ορεκτικό ή γλυκό. Δεν είναι VFM στο θέμα να φας και να σκάσεις από το φαγητό, αλλά είναι V στο να φας κάτι ποιοτικό και να μη μείνεις σίγουρα νηστικός!

Επίσης, έχω πληροφορηθεί, πως στο συγκεκριμένο μαγαζί συχνάζουν επώνυμοι (και σε ουρά αναμονής για take away) και το επιλέγουν για την πίτσα και τα μπιφτέκια του.

Εγώ σίγουρα για την πίτσα (μα πως την λέγανε!!!!!! ), αλλά και τα μπέργκερ. Βασικά... μου άνοιξα την όρεξη που το θυμήθηκα!

(Θυμήθηκα!!!! RICCA!!!!!! )