Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο.... δε θα ντραπώ να το πω, είναι από τα αγαπημένα μου στην κατηγορία Ιταλικό. Και ο βασικός λόγος είναι η τιμιότητα. Τι θέλω να πω. Είναι ένα μαγαζί τίμιο σε όλα του.

Στην εξυπηρέτηση η οποία είναι χιλιοδοκιμασμένα άψογη, στην καθαριότητα του χώρου αλλά και στη διακόσμηση ππου προσπαθεί να δίνει την αίσθηση φιλόξενης σπιτικής σάλας, στις γεύσεις που τόσα χρόνια είναι σταθερά καλές, χωρίς μεγαλοπιασίματα και δηθενιές και φυσικά στις τιμές που ενίοτε μπορεί να ναι λίγο τσιμπημένες αλλά οπωσδήποτε ποτέ δε θα αναθεματίσεις η θα μετανιώσεις που έδωσες τα χρηματά σου, γιατί και τα υλικά είναι άψογα και οι ποσότητες σωστές και η συνολική εμπειρία όμορφη και ξεκούραστη.... Αναλυτικά.....

Από τις άπειρες φορές που έχω πάει στο συγκεκριμένο μαγαζί, με παρέες κάθε είδους (παιδιά, ηλικιωμένους, νεούς φίλους κλπ) για κάθε λόγο (γεννεθλια, γιορτές, απλά μεσημεριανά γεύματα) θα σταθώ στη φορά που πήγα θέλοντας να κάνω το τραπέζι σε έναν πολύ σημαντικό για μένα άνθρωπο, όπου ήθελα αληθινά να περάσει όμορφα και στο τέλος της βραδιάς να χω βγει ασπροπρόσωπος για την επιλογή μου.

Με κράτηση μόλις 2-3 ώρες πριν μας υποδέχτηκαν με τον γνωστό θερμό και ευγενικό τρόπο τους. Επειδή είχα επισκεφθεί το μαγαζί και στην παλιά του έδρα αρκετές φορές, ο ευγενικός κύριος στο σέρβις με χαιρέτησε πολύ ευγενικά και εγκάρδια...... να σημειώσω εδώ ότι θεωρώ σημαντικό να μπαίνεις κάπου και να νιώθεις ότι σε θυμούνται ως πελάτη. Με διακριτικότητα και σεβασμό, πιστεύω ότι είναι ένδειξη σεβασμού. Το ίδιο θεωρώ ότι πρέπει να συμβαίνει φυσικά σε κάθε πελάτη που σου κάνει την τιμή να περάσει την πόρτα του μαγαζιού σου.

Μας ρώτησαν καταρχήν αν το τραπέζι που είχαν επιλέξει για μας μας ικανοποιούσε. Φυσικά ρώτησαν για το είδος του νερού (εμφιαλωμένο -βρύσης) πράγμα το οποίο είναι πολύ σημαντικό πλέον. Το εμφιαλωμένο λευκό κρασί ήρθε με σαμπανιέρα.

Ακολούθησαν οι γνωστές κανονικές προς μεγάλες σε μέγεθος μπρουσκέτες εμφανώς φρεσκοφτιαγμένες τη στιγμή της παραγγελίας, νόστιμες και με όσο σκορδάκι έπρεπε και οι ζεστές πεντανόστιμες φετούλες φοκάτσιας της οποίες δύσκολα κρατάς μέχρι να ρθει το φαγητό..

Η παραγγελία μας για δυο άτομα περιελάβανε τη σαλάτα με τα φιλετάκια και την παρμεζάνα (αγαπημένη από παλιά), μύδια αχνιστά και καρπάτσιο.....

Η σαλάτα φρεσκότατη και μεγάλη με τα φιλετάκια του μοσχαριού μαγειρεμένα τη στιγμή της παραγγελίας ήταν ένα καλό ξεκίνημα και έδενε υπέροχα με το μπαλσάμικο και της μπόλικες φλοίδες παρμεζάνας.

Τα μύδια..... στο τηγάνι...... είναι και αρκετά σε ποσότητα με απειροελάχιστα κλειστά (σε πολλά μαγαζιά τελικά είναι δώρο άδωρον το συγκεκριμένο πιάτο) με υπέροχη σάλτσα ντομάτας φρέσκο σκόρδο και μαιντανό. Ένα πιάτο φαινομενικά απλό που όμως θέλει τέχνη στο δέσιμο των γεύσεων, η σάλτσα να χει πάει παντού και να χει την σωστή ποσότητα υλικών. Μαζί φέρνουν σκεύος για τα άδεια΄κέλυφη και σκέφτομαι ότι θα έπρεπε για όσους διαλέγουν το συγκεκριμένο πιάτο και όσα ακόμα περιλαμβάνουν οστρακοειδή να υπάρχει μια πρόβλεψη για finger bowl.

Το καρπάτσιο ( πάντα μα πάντα θα πάρω ένα καρπάτσιο) στη σωστηθερμοκρασία με παρμεζάνα και ρόκα σε μεγάλο πιάτο..... ίσως έλαχιστα πιο χοντρές φέτες και ένα ντρέσινκ από την κουζίνα λαδολέμονου( ώστε να χει ήδη ξεκινήσει το μαρινάρισμα ωσπου να φτάσει στο τραπέζι) να το απογείωνε.

Για κυρίως διαλέξαμε δύο έιδη φρέσκων ζυμαρικών παπαρδέλες με σπαράγγια πατζάρια και μανιτάρια και τορτελόνι με ζαμπόν και κρέμα γάλακτος.

Και τα δύο, πολύ σωστά σε ποσότητα, χωρίς υπερβολές οι κρεμώδεις σάλτσες σωστά δεμένες και αυτό που μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση τόσα χρόνια είναι η συναίσθηση του μάγειρα στη χρήση του αλατιού. είναι πάντα στο μέτρο του σωστού έτσι ώστε και η παρμεζάνα που θα προσθέσεις στο πιάτο σου δίνει την έξτρα αλμύρα και γεύση που χρειάζεται και τίποτα παραπάνω.

Φρέσκο πιπέρι διαθέσιμο στα τραπέζια για να προστεθεί κατά βούληση (προσωπικά βάζω σχεδόν παντού). Στα συν το σωστό βράσιμο των ζυμαρικών και φυσικά το ότι δε σε αφήνει με αίσθημα βαρυστομαχιάς στο τέλος.

Φυσικά όσες φορές δεν έχω καταφέρει να τελειώσω το φαγητό μου το έχω ζητήσει πακέτο για το σπίτι το όποιο κάνουν με μεγάλη ευχαρίστηση και φυσικά χωρίς να σε κοιτάξουν άσχημα.

Ηρθαν κέρασμα τα λικεράκια και ανανεωθήκαν χωρίς να το ζητήσουμε και πανακότα ελαφριά για τηγλυκιάεπίγευση.

Ο λογαριασμός με εμφιαλωμένο ιταλικό κρασί Frascati ήρθε γύρω στα 75 ευρώ. Ποσωπικά μου φάνηκε ένα πολύ καλό ποσό για τις ποσότητες την εξυπηρέτηση τη συνολική εμπειρία. Ο συνοδός μου έμεινε εντυπωσιαμένος με την ευγένεια την εννοιατου προσώπικου αν είναι όλα εντάξει με απλότητα και σεβασμό χωρίς να γίνονται φορτικοί και φυσικά με τις γεύσεις.

Στην έξοδο ο Σεφ σε ένα διάλειμμά από την κουζίνα του αποχαιρετούσε εγκάρδια τον κόσμο μαζί με το υπόλοιπο προσώπικο.

Η αίσθηση ότι σε καλομαθαίνουν και νοίαζονται που είσαι εκεί είναι στις μέρες μας αλήθεια ανεκτίμητη και δε την αλλάζω με τίποτα. χαίρομαι που προσπαθούν έντιμα όπως είπα χωρίς ύφος και δήθεν στιλ αν και είναι ένα μαγαζί το οποίο βρίσκεται στο κέντρο της Γλυφάδας.

Να σημειώσω τέλος ότι αισθητικά ίσως να μη βοηθά ο χώρος (μαγαζί με μετακινούμενους εξωτερικούς τοίχους-τζαμαρία) αυτό δε τους εμποδίζει με μικρές πινελιές να κάνουν το χώρο ζεστό και φιλόξενο τραπεζομάντιλα, απλά και πεντακάθαρα σερβίτσια γλαστράκια και στο εσωτερικό όμορφα αντικείμενα σαν σε παλίο σπίτι.

Είναι συνολικά μια πολύ πολύ καλή προσπάθεια που θέλει να χει συνέχεια στο χρόνο και φαίνετε, Μπράβο.