Κίνα & Ν. Ασία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επισκέφτηκα το COOKART με μία φίλη, μεσημέρι Κυριακής 18/1/2015. Κατά τη γνώμη μου αποτελεί μια σταθερή αξία για τους κατοίκους των Βορείων και ειδικά της Κηφισιάς/Ερυθραίας. Τρυπωμένο στο Εμπορικό Κέντρο "Καμάρες" στην Ερυθραία, μάλλον πρέπει να το γνωρίζεις για να πας.

Το καλοκαίρι έχει μερικά τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο με κεριά, όχι στριμωγμένα, δίπλα από ένα παρτέρι, δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη θέα αφού πρακτικά γύρω σου είναι μαγαζιά του εμπορικού, όμως καταφέρνει να δημιουργήσει μια όμορφη, ήρεμη και χαλαρωτική ατμόσφαιρα!

Ο εσωτερικός του χώρος αποτελείται από ισόγειο και 1ο όροφο (προτιμώ τον 1ο όροφο) με όχι ιδιαίτερα πολλά τραπέζια. το προσωπικό είναι πάντα ευγενικό και πρόθυμο.

Παραγγείλαμε
- Μία σαλάτα με ρόκα και παρμεζάνα και καρέ ντομάτας με λάδι και μπαλσάμικο, 7,5 € (η ρόκα ήταν πάρα πολύ πικρή)

- Cheese won ton (πουγκιά τυριού με γαρίδα και καβούρι και γλυκόξινη σάλτσα) 4 τεμάχια, 7 € (σταθερή αξία κατά την παραγγελία)

- Noodles με γαρίδες και λαχανικά 8,5 € (πιάτο της φίλης μου, δοκίμασα τα noodles και ήταν μια χαρά)

- Πάπια πεκίνου με πίτες, λαχανικά και σάλτσα δαμάσκηνου 13 € (σταθερή αξία και λόγος για να πάς!! )

- Νερό που δεν το παραγγείλαμε αλλά και δεν είπαμε να το γυρίσουνε πίσω 2 €.

Δεδομένου ότι έχω πάει αρκετές φορές στο εν λόγω εστιατόριο έχω να σχολιάσω τα εξής:

Η ρόκα ήταν υπερβολικά πικρή, τόσο που κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να τη σερβίρουν! (αφήσαμε τη μισή σαλάτα)

Τα won ton ήταν αρκετά καλά όπως πάντα.

Τα noodles ήταν ένα μεγάλο χορταστικό πιάτο seemed ok.

Η πάπια πεκίνου ήρθε σε ένα πιάτο όλα μαζί (πιτούλες διπλωμένες, sticks από καρότο, αγγούρι (το κρεμμυδάκι ζήτησα να το βγάλουν) και την πολύ ωραία sauce δαμάσκηνου.

Από όσο θυμάμαι οι πιτούλες ερχόντουσαν ξεχωριστά σε ειδικό καλαθάκι από μπαμπού. τώρα γιατί στο πιάτο;! Η ποσότητα ήταν οκ αλλά εχω την εντύπωση ότι ελαφρώς μειώθηκε και εξού και οι πιτούλες στο πιάτο! και ναι ένα κλίκ πιο οικονομικό θα μπορούσε να είναι..

Overall είναι όπως είπαμε μια σταθερή αξία και νομίζω καλύτερο από εστιατόριο με ίδια κουζίνα λίγο πιο πάνω επί της Χ. Τρικούπη. Όμως νομίζω ότι πρέπει να δώσουνε βάσει σε κάποια πράγματα δεδομένου ότι οι τιμές τους δεν είναι πολύ ακριβές αλλά δεν τις λές και κανονικές δεδομένης της κατάστασης.

Πχ το θέμα με το νερό είναι κάτι που πραγματικά το θεωρώ απαράδεκτο, ε δεν θα σωθείτε με τα 2 €! (ούτε εμείς, αλλά θα μας δείξεις ένα sense of good will you know! )

Επίσης οι τιμές στην απόδειξη είναι ελαφρώς πιο πάνω από το μενού που δείχνουν στο website τους (καθώς αυτό έχω για μέτρο σύγκρισης αυτή τη στιγμή που γράφω την κριτική). ίσως να μη το έχουν κάνει update.

Αξίζει σίγουρα να το επισκεφτείτε, λίγο υπομονή με το parking αν πάτε Peak time. Προτείνω κυριακή μεσημεράκι, ήρεμα και ωραία: -)