Πολίτικη κουζίνα - Ρέντη, Αθήνα

Τον Μπαρμπαλέξη αν και χρόνια μαγαζί και γείτονας, ομολογώ δεν τον ήξερα. Τον γνώρισα κι αυτόν μέσα από τις σελίδες του ask4food. Βασικά για να πω την αλήθεια η εμπειρία μου με αυτού του στυλ τα μαγαζιά (κεμπαπ - πολίτικα) δεν ήταν η καλύτερη. Πάντα λοιπόν έχω μία επιφύλαξη όταν ακούω για κεμπάπ και ποτέ δεν ψάχνομαι στο άγνωστο εκτός και αν κάποιος έμπιστος με οδηγήσει εκεί.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ξεχωριστό όμως είναι φωτεινός, ευχάριστος και καθαρός. Πολύ θετικό ότι τα τραπέζια είναι άνετα μεταξύ τους το ίδιο και οι καρέκλες. Εάν σας αρέσει να ακουμπάτε πλατούλες με τον από πίσω σας ή να ακούτε τι λέει η διπλανή παρέα δεν κάνει για εσάς.

Στο θετικά επίσης η πλατεία απ'έξω. Για εμάς τους γονείς είναι σωτήριο καθώς μπορούν να απασχοληθούν τα παιδιά και να παίξουν με ασφάλεια (δεν περνάει δρόμος) την ώρα που οι μεγαλύτεροι απολαμβάνουμε κανά κρασάκι. Φαντάζομαι το καλοκαίρι θα βγάζει και έξω καθίσματα και θα είναι ακόμα πιο ωραία.

Η κουζίνα του είναι εξαιρετική. Στο ξεκίνημα μας έφεραν ένα υπέροχο φρεσκοψημένο ψωμί, για την ακρίβεια κάτι μεταξύ πίτας με σουσάμι και ψωμιού, πεντανόστιμο.

Ακολούθησαν τα υπόλοιπα πιάτα με κεμπάπ, τας, γιαουρτλού, κοτόπουλο και ένα πολύ ωραίο κοκκινιστό κρέας με σατζίκι ή σως γιαουρτιού(δεν θυμάμαι πως τα έλεγαν) τα οποία όλα ήταν νοστιμότατα με διακριτικά αρώματα, χωρίς τα μπαχαρικά να σκεπάζουν τη γεύση του κρέατος και κυρίως χωρίς να σου αφήνουν αυτή τη γνωστή λαδίλα σαν επίγευση.

Το λεχμαντζούν επίσης (αν και δεν ήταν του γούστου μου, ήταν διαφορετικό όπως το έχω μάθει) αρκετά καλό με κιμά και μπόλικο φρέσκο μαϊντανό.

Γενικά τα φαγητά ήταν όλα καλομαγειρεμένα, οι γεύσεις λεπτές και η ποιότητα των υλικών καλή, πράγμα πρωτόγνωρο για τέτοιου είδους κουζίνα. Μπράβο και 4 αστεράκια στην κουζίνα του!!!

Η εξυπηρέτηση (αν και στην αρχή είχαμε κάποια προβληματάκια συνεννόησης με μία κυρία στο σέρβις) αρκετά καλή και γρήγορη. Ένας νεαρός σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν κατατοπιστικότατος, ευγενέστατος και οικείος όσο ακριβώς χρειάζεται. Τα πιάτα ήρθαν όλα στην ώρα τους και στους σωστούς χρόνους.

Οι τιμές του είναι αρκετά καλές και λογικές. Πιστεύω δύσκολα κάποιος θα ξεπεράσει τα 20 ευρώ/άτομο, πράγμα που επιτρέπει στον οποιοδήποτε να τον επισκεφτεί ακόμα και καμιά φορά παραπάνω.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν θα έλεγα ότι ο Μπαρμπαλέξης είναι ένα πολύ τίμιο εστιατόριο όπου συνδυάζει την καλή κουζίνα με τις καλές τιμές.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους-ες του ask4food και κυρίως σε όσους έχουν βαρεθεί αυτή την παρακμή των γνωστών κεμπαμπτζίδικων Δραπετσώνας – Μοναστηρακίου που τρως απαίσια και πληρώνεις πολλά.

Μπράβο παιδιά συνεχίστε την όμορφη προσπάθεια και εννοείται πως θα ξανάρθω...