23 Ιαν 2015

Επισκέφτηκα το μαγαζί δυο φορές τους τελευταίους 2 μήνες, έχοντας δει τις φωτογραφίες του με τα burger-υπερπαραγωγές που ανεβάζει στο Facebook. Λάτρης των burger, λέω «εδώ είμαστε».

Ας ξεκινήσουμε από τα καλά:
Δοκίμασα συνολικά 3 διαφορετικά burgers και 2 σαλάτες, τα ονόματα των οποίων πλέον έχω ξεχάσει. Μικρή σημασία έχουν, μιας και ό, τι δοκίμασα ήταν άψογο. Μπορεί διαβάζοντας τη σύσταση του burger στον κατάλογο να πιστεύεις ότι πρόκειται για μια θάλασσα υλικών με ακατανόητη γεύση, όμως το τελικό αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

Τα υλικά είναι όλα εξαιρετικής ποιότητας, χωρίς να τους ξεφεύγει τίποτα. Ακόμα και οι πατάτες που στα περισσότερα τέτοια μαγαζιά δεν τρώγονται, εκεί είναι ποιοτικές, φρέσκες και νόστιμες. Τα μπιφτέκια τους είναι ζουμερά (αν τα ζητήσεις medium), και το συνολικό αποτέλεσμα είναι και ο προφανής λόγος που το μαγαζί έχει καταφέρει να κάνει όνομα πολύ ευρύτερα του Πειραιά.

Πάμε τώρα και στα άσχημα:
Και τις δυο φορές επισκεφτήκαμε το μαγαζί μια παρέα 8 ατόμων. Η τεράστια αναμονή που έχει το μαγαζί είναι για πολλούς δυσβάσταχτη, με αποτέλεσμα πολύς κόσμος να φεύγει, μη αντέχοντας να περιμένει 1 ώρα για να φάει.

Την πρώτη φορά, ήμασταν τυχεροί, μιας και άδειασε ένα μεγάλο τραπέζι και μας βόλεψαν γρηγορότερα από ανθρώπους που περιμένανε πριν από εμάς, προφανώς λόγω του αριθμού των ατόμων της παρέας μας, προκαλώντας αποδοκιμαστικά σχόλια από κάποιους. Το πρόβλημα ήταν ότι αυτό έγινε χωρίς να μπουν στον κόπο να δώσουν κάποια εξήγηση στους υπόλοιπους πελάτες για ποιο λόγο μας εξυπηρετούσαν τόσο γρήγορα, φέρνοντάς μας σε θέση κάπως δυσάρεστη.

Τη δεύτερη φορά, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και χρειάστηκε να περιμένουμε 1 ώρα και 45 λεπτά (!! ) μέχρι να μας βρουν χώρο να καθήσουμε. Δεδομένου ότι ερχόμασταν από περιοχές που απείχαν το λιγότερο 40 λεπτά από το μαγαζί, επιλέξαμε να μη φύγουμε. Το βασικό πρόβλημα δεν ήταν ο χρόνος της αναμονής, αλλά τα παρακάτω:

1. η έλλεψη κάποιου ανθρώπου που να επιμελείται του θέματος. Οι σερβιτόροι δεν μπορούν να είναι παράλληλα και μετρ, και λογικό είναι κάποια στιγμή να τα κάνουν θάλασσα.

2. Μας ζητήθηκε ευγενικά, μόλις άδειασε ένα τραπέζι των δυο ατόμων, να τοποθετήσουν πριν από εμάς ένα ζευγάρι που ήταν στη σειρά αναμονής μετά από εμάς, με τη λογική ότι δε θα χωράγαμε στο τραπέζι που άδειασε. Δεχτήκαμε. Το ίδιο το επανέλαβαν 3 φορές χωρίς να μας ξαναρωτήσουν, γεγονός απαράδεκτο.

3. Ο μάγειρας σε δυο περιπτώσεις επισκέφτηκε διπλανές παρέες εκφράζοντας τη γνώμη του για την παραγγελία των πελατών με τρόπο όχι ακριβώς ευγενικό, με αποτέλεσμα την δυσχέρεια των πελατών.

Δυστυχώς, η απόλαυση του φαγητού επισκιάστηκε από τα παραπάνω, αφήνοντάς μας μια πικρή γεύση. Για κάποιους το φαγητό ήταν ικανό να τα ξεχάσουν όλα, για εμάς μάλλον όχι. Όσο υπάρχουν αντίστοιχα μαγαζιά στην αγορά, ισάξια, που με σέβονται σαν πελάτη, θα τα προτιμώ.

23 Ιαν 2015

rhgas