Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Από καιρό ήθελα να αποδώσω φόρο τιμής στο φαλαφελάδικο που έχει ανοίξει επί της Αιόλου. Δεν ήταν και λίγες οι φορές που έπρεπε να κάνω ζιγκ-ζαγκ κατηφορίζοντας στην Αιόλου, προσπαθώντας να περάσω ανάμεσα από την ουρά που στηνότανε υπομονετικά για να πάρει φαλάφελ από το συγκεκριμένο μαγαζάκι.

Μπορεί για πολλούς το φαλάφελ να φαντάζει λίγο εξωτικό σα γεύση και προέλευση, όμως στην ουσία είναι κατά βάση οι γνωστοί σε όλους μας ρεβυθοκεφτέδες. Φυσικά τον τελευταίο καιρό εμφανίζονται παραλλαγές του και με κουκιά.

Ένα βράδυ που περνούσα από την περιοχή, είδα ότι είχε ουρά μόνο 3 ατόμων και είπα ότι τώρα είναι η ιδανική ευκαιρία να το δοκιμάσω! Η παραγγελία έγινε με συνοπτικές διαδικασίες.

• Ένα φαλάφελ γίγας θα ήθελα (διατίθεται και σε μέγεθος «τσέπης»).

• Πικάντικό?

• Μέτρια πικάντικο.

Ενώ είχα διαβάσει κατά καιρούς μικροπαραπονάκια για την καθυστέρησή τους και τη σχετική χαλαρότητα που τους διακρίνει, εγώ κάτι τέτοιο δε συνάντησα. Για την ακρίβεια, δε χρειάστηκε να περιμένω πάνω από 1-2 λεπτά μαζί με την έκδοση της απόδειξης!

Έτσι πολύ σύντομα βρέθηκα να κρατάω στο χέρι μου αυτό που έχει ξετρελάνει τον τελευταίο καιρό τους Αθηναίους. Η αραβική πίτα ήταν στην σωστότερη κατάσταση και θερμοκρασία.

Οι ρεβυθοκεφτέδες ήταν επίσης άψογοι. Τραγανοί εξωτερικά, ζουμεροί εσωτερικά. Τα συνοδευτικά τους, τους «δρόσιζαν» αλλά ταυτόχρονα σου άφηναν και μια γερή δόση καυτερής αίσθησης στον ουρανίσκο. Η μία γεύση διαδέχονταν την άλλη κι όλο αυτό μαζί σε έκανε να το φχαριστιέσαι με τη ψυχή σου. Δε ξέρω αν έγινε λάθος στην παραγγελία μου και το «Μέτρια πικάντικο» δεν εισακούστηκε, αλλά για αρκετή ώρα μετά ένιωθα το (μαζοχιστικά ευχάριστο) κάψιμο.

Απ’ ότι έχω ακούσει, σε αυτές τις περιπτώσεις το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πιεις νερό, οπότε κι εγώ το απέφυγα, περιμένοντας υπομονετικά να ηρεμήσει το κάψιμο. Φυσικά, λίγο αργότερα, στο σπίτι μου, λύσσαξα της δίψας…

Το μοναδικό αρνητικό σε όλο το επιχείρημα είναι ο χώρος. Μπορείς να το φας στα όρθια ή να κάτσεις σε κάτι πέτρινα παγκάκια που υπάρχουν στον πεζόδρομο. Επειδή λίγο παραπάνω άλλα καφέ και μπαράκια έχουν βγάλει καρέκλες για τους πελάτες τους, θεωρώ ότι και οι ίδιοι θα μπορούσαν να το είχαν κάνει για να μας εξυπηρετήσουν. Μπορεί αυτό να σήμαινε για τους ίδιους κάποια παραπάνω φορολόγηση και έξοδα, αλλά μετά την αποδοχή που έχουν βρει από το κοινό τους, πιστεύω ότι θα ήταν το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν.

Αν επιλέξεις να κάτσεις να το φας στα παγκάκια του πεζόδρομου, θα βρεθείς αντιμέτωπος με τα αποτελέσματα της διαπαιδαγώγησης πολλών από τους πελάτες τους, οι οποίοι πετάν τα χαρτιά και τις χαρτοπετσέτες κάτω κάνοντας τον χώρο αποκρουστικό. Δεν ξέρω εάν βγαίνει κάποιος από το κατάστημα σε τακτά χρονικά διαστήματα να ψιλοσυγυρίζει τον χώρο ή εάν έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους στον Δήμο Αθηναίων.

Αν ισχύει το δεύτερο, πιστεύω επίσης ότι θα πρέπει να είναι πιο προσεχτικοί και να βοηθούν οι ίδιοι να παραμένει ο χώρος καθαρός κι εμείς-οι πελάτες τους- πιο ικανοποιημένοι. Ούτε καν έναν δικό τους κάδο δεν πρόσεξα να έχουν βγάλει. Είδα απλά ένα ταλαιπωρημένο χαρτοκούτι που έκανε τη δουλειά του σκουπιδοτενεκέ…

Στην τιμή του τώρα. Το κόστος του ήταν στα 3,5 ευρώ. Δεδομένου της φθηνής πρώτης ύλης, της ποσότητας και του ότι δεν παρέχουν κάποιο είδος service θεωρώ ότι η τιμή δεν θα έπρεπε να ξεπερνάει τα 3 ευρώ.

Καταλήγοντας. Το φαλάφελ τους είναι μια καλή λύση όταν θέλεις να ξεγελάσεις την πείνα σου με κάτι νόστιμο και λίγο διαφορετικό. Και να προσθέσω ότι πολύ το χαίρομαι που στο κέντρο αρχίζουν να ξεπηδούν μαγαζάκια όπου μπορεί να γευτείς ιταλική, αραβική, ινδική ή άλλη κουζίνα. Όπως επίσης με χαροποιεί και η αποδοχή που δείχνει ο κόσμος σε αυτό.

Να μου το θυμηθείτε ότι σύντομα θα ανοίξει και κανένα Μεξικάνικο-ορθιάδικο!!!