Music Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Μας παρότρυνε να παμε μια φίλη μας κάποιας ηλικίας γιατί δούλευε στον Μαγεμένο Αυλό πριν 24 χρόνια
Ηταν από τότε ένα εστιατόριο με ένα κομάτι (εκεί που είναι τώρα το μπάρ) ζαχαροπλαστείο.

Πολλοί επώνυμοι ήταν τότε θαμώνες μεταξύ αυτών ο Μάνος Χατζιδάκης ο οποίος έτρωγε καθημερινά εκεί η του πήγαιναν φαγητό στό σπίτι του που ήταν πολύ κοντά.

Αν ρίξεις μια ματιά στο χάρτη η πρόσβαση είναι εύκολη. Ανεβαίνοντας τη Λ. Βασιλέως Κωνσταντίνου μετά το Παναθηναικό στάδιο περνάμε την ερατοσθένους, και στο τρίτο στενό στρίβουμε δεξιά που είναι η Αμύντα. Το πάρκιν αρκετά δύσκολο στην περιοχή που είναι απο τις πιο πυκνοκατοικημένες.

Μπαίνοντας μέσα αμέσως γυρίζει ο χρόνος πίσω. Εστιατόριο άλλης εποχής με ξύλινα στρογγυλά και οβάλ τραπέζια απο αυτά που είχε η γιαγιά στο σαλόνι και τα πήρε ο παλιατζής για να τα εκθέσει στο μοναστηράκι.

Καρέκλα βαρειά σαλονιού, κουρτίνες με χοντρό ύφασμα στις τζαμαρίες σε καφέ χρώμα, αριστερά μπαίνοντας ένα μικρό μπαράκι, δύο μαγάλοι καθρέφτες με κορνίζα αντίκα, ένα πιάνο στο βάθος και πάνω απο το πιάνο δύο σαξόφωνα.
Αριστερά απο το πιάνο συνεχιζόταν η αίθουσα κάνοντας ένα Γ με 4-5 τραπεζάκια ακόμη.

Μάς καλησπέρησε ένας κύριος και μας έδωσε ένα τραπέζι άνετο για 4 τουλάχιστον (εμείς είμαστε 2).
Υπήρχαν άλλες 4 παρέες καμιά 15αριά άτομα σύνολο μαζί με μας.

Με το που καθίσαμε μας έδωσαν δυο καταλόγους, ενοείται πρώτα στην κυρία, και αμέσως ήρθε νεράκι βρύσης σε κλειστό μπουκάλι, μας το σέρβιραν στα ποτήρια μας, και ωραίο ψωμάκι πολύσπορο.

Ο κατάλογος είχε αρκετές επιλογές και σε λογικές τιμές για τέτοιο εστιτόριο. Ορεκτικά απο 6-10 ε, σαλάτες απο 8 -10 ε πλην της σλάτας του μαγαζιού που κόστιζε 14 ε, ζυμαρικά απο 7-12 ε, κύρια πιάτα απο 10-15 ε, τα φιλέτα στα 23 ε. Επίσης είχε τσιπούρα λαυράκι σολωμό και γαρίδες απο ψαρικά.

Υπήρχαν και μαγειρευτά αλλά μάλον είναι για το μεσημέρι (Το εστιατόριο είναι ανοιχτό από τις 12 το μεσημέρι) γιατί ζητήσαμε αρνάκι φρικασέ και δεν είχε. Είχε όμως κάποια απο αυτά και μας τα είπε ο σερβιτόρος

Δεν είδαμε λίστα με κρασιά γιατί ο σερβιτόρος μας πρότεινε το κρασί με την ετικέτα του μαγαζιού. Πήραμε το κόκκινο η τιμή του 16 ε πολύ καλό για τα λεφτά του, για αγιοργίτικο μας το πρότεινε αλλά νομίζω πως είχε και καποια άλλη ποικιλία γιατί δεν ήταν τόσο μπρούσκο πίνονταν πιο ευχάριστα.

Πήραμε
Σαλάτα χαλούμι με μαρούλι ραπανάκι καρύδι και σως βινεγκρέτ πορτοκαλιού
Ηταν καλή αλλά υπερίσχυε η μουστάρδα καθόλου δεν αισθανόσουν το γλυκόξινο του πορτοκαλιού και το χαλούμι άψητο.

Λαχανοντολμάδες νόστιμοι με ελαφριά γεύση, τους έλειπε λίγο αλατοπίπερο και λεμόνι για τα δικά μου γούστα.

Ενα κοτόπουλο με κάρυ το ζήτησα πιο καυτερό και όντως ήταν μόνο που όλη η γεύση ήταν στη σώς ενώ το κοτόπουλο χρειαζόταν λίγο αλατοπίπερο στο ψήσιμο.

Για γαρνιτούρα επέλεξα ψητά λαχανικά τα οποία ήταν άνοστα χωρίς αλάτι η λίγο λαδάκι η λίγη σως κάτι τελος πάντων να τους δώσει λίγη γεύση γιατί δεν είναι και απο τον κήπο στο χωριό να είναι απο μόνα τους νόστιμα.
Και κοτόπουλο επίσης με πορτοκάλι αυτό πιο πετυχημένο, με έντονη γεύση και γαρνιτούρα ρυζάκι.

Μη νομίσετε ότι δεν φάγαμε καλά απλά ένα τέτοιο εστιατόριο το κρίνεις πιο αυστηρά και στη λεπτομέρεια.

Ολα τα πιάτα έρχονταν σκεπασμένα με ένα ανοξείδωτο σκεύος και η αποκάλυψη γινόταν μπροστά μας.
Στο διπλανό τραπέζι κάποιο φαγητό το μαγείρεψε ο σεφ δίπλα τους σε ένα τηγάνι.

Να μη παραλείψω να γράψω για τη μουσική, ένας πιανίστας έπαιζε και μια κοπέλα χωρίς μικρόφωνο τραγουδούσε περιφερόμενη στα τραπέζια και κάποιες φορές έλεγε και επιθυμίες πελατών.

Πληρώσαμε 56 ε και μας κέρασαν απο ένα σφηνάκι μαστίχα. Θεωρώ ότι οι τιμές είναι προσαρμοσμένες στην εποχή και με το παραπάνω.

Νομίζω πως οι πιό νέοι πρέπει να περάσουν απο το μαγεμένο αυλό για να δουν τον τρόπο διασκέδασης της εποχής του 80, και οι πιο μεγάλοι για να θυμηθούν τα παλιά.