Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Ο Δεκέμβριος που πέρασε και συγκεκριμένα σχεδόν στην εκπνοή του παλιού χρόνου (27/12/14) έκλεισε με την επίσκεψή μας στο DRUID.

Είχε μπει στην wish list μου από την πρώτη στιγμή που διάβασα την κριτική του μπαμπά fratello, ακολούθησε αυτή του φίλου Ego και γενικότερα με τις συνολικές κριτικές όλων των φίλων για το εστιατόριο αυτό, που συγκλίνουν ή καλύτερα ταυτίζονται σχεδόν απόλυτα, μ’ έκανε όχι μόνο να μη σκεφτώ τα χιλιόμετρα που θα διανύσω, αλλά και να μην έχω ιδιαίτερη ανησυχία για το εάν θα ευχαριστηθώ την έξοδο αυτή. Εκμεταλλεύτηκα λοιπόν και την ευκαιρία της έκπτωσης που παρείχε το εστιατόριο σε γνωστό εκπτωτικό site κι έτσι Σάββατο βράδυ το επισκεφθήκαμε 2 άτομα.

Κατεβαίνοντας από Κηφισό δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου να το βρούμε καθώς μετά το Σεφ και περνώντας το ύψος της Συγγρού, στο πρώτο φανάρι της Ποσειδώνος που επιτρεπόταν (στο τροκαντερό) κάναμε αριστερά στην Αφροδίτης και συναντήσαμε στο αριστερό μας χέρι εύκολα το εστιατόριο. Είναι μια μικρή μονοκατοικία, με μια φροντισμένη αυλή. Στην παλιά πόρτα με το γνωστό παλαιού τύπου κλειδί που θα συναντήσετε, μη διστάσετε να γυρίσετε το κλειδί για να μπείτε, αυτή είναι η είσοδος.

Ο μικρός χώρος (μη καπνιζόντων) μέσα αριστερά που καθίσαμε εμείς παρότι είναι αρκετά λιτός καταφέρνει με τον κατάλληλο φωτισμό, τα πρωτότυπα διακοσμητικά στοιχεία και πλακάκια στο πάτωμα, τα ωραία τραπέζια με σχέδια αφηρημένης τέχνης ζωγραφισμένα και την εξαιρετική μουσική επένδυση, να χαρακτηριστεί ιδιαίτερα ατμοσφαιρικός και ζεστός. Ζεστός μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά, αφού παρά το γεγονός ότι το τραπέζι μας ήταν σχεδόν απέναντι από την πόρτα κι εκείνο το βράδυ είχε παγωνιά, δεν αισθανθήκαμε καθόλου κρύο στην ατμόσφαιρα. Ίσως βέβαια σ’ αυτό συντέλεσε και το ότι δίπλα στην καρέκλα μου έκαιγε ασταμάτητα το καλοριφέρ...!

Ο υπόλοιπος χώρος δεν ήταν ορατός από εκεί που βρισκόμασταν εμείς, φεύγοντας όμως έριξα μια ματιά και απ’ ότι κατάλαβα πρόκειται ουσιαστικά για ένα μέρος του εξωτερικού χώρου, που έχει κλειστεί (καθόλου πρόχειρα) με τζαμαρία και χρησιμοποιείται για τους καπνιστές. Το καλοκαίρι φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ όμορφα στην αυλή. Η κουζίνα είναι ορατή μπαίνοντας γιατί βρίσκεται απέναντι από την είσοδο, αλλά σίγουρα θα την δει και όποιος κατευθυνθεί προς την (πεντακάθαρη) τουαλέτα. Τέλος όπως μπαίνουμε δεξιά υπάρχει ένα πιάνο και το μπαρ όπου κινούνται ως επί τω πλείστον οι δύο κυρίες που είναι επί της υποδοχής και της εξυπηρέτησης γενικότερα.

Η εξυπηρέτηση λοιπόν από αυτές τις κυρίες, ήταν άψογη, διακριτική και άκρως επαγγελματική. Εμείς εξυπηρετηθήκαμε κυρίως από την νεότερη σε ηλικία πλην από το τέλος που ήρθε η άλλη κυρία να μας φέρει το γλυκό που επιλέξαμε, λέγοντάς μας πως είναι κερασμένο γιατί όπως είπε χαρακτηριστικά “εμείς τα λάθη μας τα πληρώνουμε” αναφερόμενη σε αστοχία που θα αναφέρω παρακάτω.

Στα του φαγητού τώρα

Αρχικά μας έφεραν χειροποίητα κριτσίνια ανεπανάληπτης νοστιμιάς, ίσως από τα πιο γευστικά που έχουμε δοκιμάσει σε ξεκίνημα γεύματος, μαζί με ένα δροσερό ντιπ και κρύα σούπα σε ποτηράκι, η οποία δεν θυμάμαι ακριβώς τι περιείχε, αλλά αν κρίνω από το πρασινωπό χρώμα σε συνδυασμό με τις προηγούμενες αναφορές φίλων μάλλον επρόκειτο για αυτήν με το μπρόκολο που ανέφερε ο φίλος ego. Είχε πολλά φρέσκα μυρωδικά και θέλω να αναφέρω επίσης ότι το κουταλάκι ήταν μικρού μεγέθους (ανάλογο του ποτηριού που σερβιρίστηκε), απόδειξη του ότι μάλλον παρακολουθούν το site και κυρίως…τους αρέσει να βελτιώνονται. Σημειωτέον αυτό δεν χρεώθηκε!!! Όπως και το νερό επίσης που δεν θυμάμαι αν ήταν βρύσης ή εμφιαλωμένο, πάντως δεν χρεώθηκε.

- Τερίνα μανιταριών από τα κρύα ορεκτικά. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ξαναδοκιμάσει κάτι αντίστοιχο. Εμένα μου φάνηκε συμπαθητικό, της φίλης μου της άρεσε πολύ. Στην υφή έμοιαζε με πατέ, ήταν δηλαδή δύο κομμάτια μονοκόματα τριγωνικά, που είχαν φρέσκα μανιτάρια ενωμένα στην κρύα κρέμα τους και πολλά μυρωδικά. 10 € τσουχτερά…

- Τάρτα με τυρί και σπεκ…εκπληκτική γεύση, πρωτότυπη ιδέα για ζεστό ορεκτικό, αλλά μικρή σε μέγεθος. Δεν ξεχνιέται εύκολα αυτή η γεύση!!! 7€

- Ριζότο μιλανέζε με ζαφορά, χυλωμένο, καυτό, μυρωδάτο και γευστικότατο. Λίγο αλατάκι που προστέθηκε από εμάς και ο πιπερόμυλος το έφερε σε άριστο επίπεδο. θα μπορούσε κι αυτό να ήταν σε λίγο μεγαλύτερη μερίδα 7€

- Το δικό μου κυρίως το κοτόπουλο taragon, γευστικό, ζουμερό και νόστιμο, ικανοποιητική μερίδα, συνοδευόταν από ένα πολύ ωραίο αργριόριζο 14€

- Το δεύτερο κυρίως ήταν πιάτο ημέρας του Δρυΐδη, που ήταν φιλέτο μαύρου χοίρου με μια σάλτσα γλυκίζουσα αν θυμάμαι καλά (ίσως δαμάσκηνου) και πατατούλα ολόκληρη….! Σε γεύση αρκετά καλό αλλά το κρέας ήταν σκληρό, και ήταν η μοναδική αστοχία της βραδιάς, που εδώ που τα λέμε αυτό μπορεί να μην είχε να κάνει με τον τρόπο μαγειρέματος αλλά να έτυχε το κομμάτι του κρέατος. 15€.

Ήπιαμε 2 μπύρες μια Αrgos star και μια black για μένα η οποία ήταν πολύ καλή για τα γούστα μου χ 3€ έκαστη.

Όταν ευγενικά ερωτηθήκαμε πως μας φάνηκε το φαγητό και κάναμε την σχετική επισήμανση, μας είπε η κοπέλα ότι θα το μεταφέρει στην κουζίνα.
Λίγα λεπτά αργότερα, μετά την παραγγελία μας για το κλείσιμο του δείπνου μας, με το γλυκό εσπούμα, ήρθε η άλλη κυρία που ανέφερα παραπάνω σερβίροντάς μας το γλυκό με την προαναφερθείσα ατάκα…που για να είμαι ειλικρινής μας έκανε να αισθανθούμε και λίγο άσχημα! Σε κάθε περίπτωση αυτή η κίνηση δείχνει αν μη τι άλλο σεβασμό προς τον πελάτη και επαγγελματισμό!

Το γλυκό εσπούμα τώρα αξίζει πολλά βραβεία!!! Είχε ξεφύγει από την αέρινη υφή μιας μους και άγγιζε τα όρια ενός βελούδινου αφρού, όπως ακριβώς υποσχόταν και η περιγραφή του! Στην κυριολεξία μόλις προσέγγιζε τον ουρανίσκο και γευόσουν αυτή την υπέροχη γεύση…εξαφανιζόταν στο στόμα σαν πραγματικά ένας μαρτυρικά υπέροχος αφρός. Μέσα είχε σε πολύ μικρά κομματάκια πίκλες φράουλας, αμύγδαλο και άρωμα βανίλιας. Στον πάτο του ποτηριού που είχε σερβιριστεί βέβαια υπήρχε λίγο ζουμάκι που πιθανολογώ ότι ίσως ήταν η υγρασία που είχαν βγάλει οι φράουλες, αλλά πρόκειται για πταίσμα που έτσι κι αλλιώς δεν αλλοίωσε το αποτέλεσμα, αφού άλλωστε δεν πρόλαβε και να μείνει καθόλου, εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού.

Ο λογαριασμός ήρθε συνολικά 59 € κι εμείς σύνολο δώσαμε 34 (25€ για το κουπόνι για αξίας 50€ από τον κατάλογο και 9 ευρώ επιπλέον). Γενικά θεωρώ ότι οι τιμές θα έπρεπε να είναι χαμηλότερες ιδίως αν κρίνω σε σχέση με την ποσότητα (τουλάχιστον των ορεκτικών), αλλά επειδή η ζυγαριά γέρνει κατά πολύ προς την ποιότητα αποζημιώνει κι έτσι τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Αυτό βέβαια για πολλούς όπως και για εμάς ίσως αποτελεί τροχοπέδη στο να το επισκέπτονται συχνότερα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Πρόκειται για μια πολύ καλή επιλογή, ειδικά για μια περίσταση ιδιαίτερη, και αξίζει τον (χιλιομετρικό) κόπο, παρά τις τσιμπημένες τιμές. Γι’ αυτό κι εμείς θα επανέλθουμε σίγουρα. Το ίδιο προτείνω και σε σας ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

Υ. Γ.: Χθες αντιλήφθηκα ότι κυκλοφορούν ακόμα εκπτωτικά κουπόνια. Πιστεύω ότι μια πάγια αναπροσαρμογή των τιμών προς τα κάτω θα βοηθούσε καλύτερα στην αύξηση της επισκεψιμότητας και σαφώς θα ήταν η καλύτερη διαφήμιση. Σκεφτείτε το.