26 Ιαν 2015

Παρασκευη βραδυ 23/01/15 επισκεφτηκαμε την ταβερνα μετα απο πολλα χρονια.

Ο χωρος κλασσικος ταβερνας με πολυ μεγαλα τραπεζια, φωτεινος και με τζακι να καιει! 2 ατομα και καθισαμε σε τραπεζι 6 ατομων.. Ισως επειδη οι μεριδες ειναι τεραστιες και δε χωρανε σε κανονικα τραπεζια! Παρκινγκ βρηκαμε πολυ ευκολα αλλα γενικα εξαιτιας του καιρου δεν ειχε πολυ κοσμο..

Η εξυπηρετηση πολυ γρηγορη με το που καθισαμε μας εφεραν ψωμι στα καρβουνα με λαδι και ριγανη, ενα πιατο με λεμονια και μουσταρδα (για τα κρεατικα) και εμφιαλωμενο νερο. Το εμφιαλωμενο νερο καπως μας ξενισε που το εφεραν χωρις να ρωτησουν αλλα σκεφτηκαμε μηπως δε πινεται το νερο της βρυσης στην περιοχη.

Ο, τι αφορα το φαγητο: αν δεν ειστε "φαγανοι" εκ φυσεως προσοχη-προσοχη πηγαινετε με μεγαλη παρεα! Οι μεριδες ειναι τεραστιες κυριολεκτικα!
Εμεις παραγγειλαμε:

-1 σαλατα χωριατικη(με μισο κιλο φετα απο πανω), ψιλοαδιαφορη η σαλατα αλλα λογικο γιατι δεν ειναι εποχης η φετα παντως πεντανοστιμη και το λαδι πολυ καλο

-κολοκυθοκεφτεδες(το μεγεθος του κολοκυθοκεφτε ηταν σα μικρο μπιφτεκι, παρα πολυ νοστιμος και αν και τηγανιτος δε μυριζε καθολου λαδιλα)

-τζατζικι (κλασσικο)

-1 μπιφτεκι μοσχαρισιο (ΤΕΡΑΣΤΙΟ πραγματικα ηταν σαν βαση απο τουρτα, νοστιμο και μαλακο αλλα με πολλα μπαχαρικα, λιγο βαρυ)

-1 μεριδα ψαρονεφρι(ειχε 3 η μεριδα τα δυο ηταν καλα, το τριτο παρα πολυ σκληρο, αδιαφορο)

-1 μπυρα

-μια μεριδα κοντοσουβλι κερασμα απ το καταστημα, παρα πολυ νοστιμο, μου αρεσε πιο πολυ απ'ολα

Στο τελος κερασμα πιατελα με γιαουρτι και 2 γλυκα του κουταλιου (κυδωνι & κερασι) κι ενα κανατακι με λικερ κατι σαν κανελα-βυσσινο για τη χωνεψη.

Πληρωσαμε 20 ευρω το ατομο και φαγαμε για 4 ατομα. Ο, τι περισσεψε (τα μισα δηλαδη) τα πηραμε πακετο για την αλλη μερα.

Value for money 4/4 εννοειται εξαιτιας ποσοτητας! Η αληθεια ειναι πως συνοικιακες ταβερνες ισως εχουν πιο νοστιμο φαγητο αλλα προσωπικα πιστευω πως αξιζει τον κοπο να την επισκεφτεις την συγκεκριμενη ταβερνα εστω μια φορα! Παντως εχει σταθερη πελατεια γιατι τους περισσοτερους θαμωνες που ετρωγαν γυρω μας τους ηξεραν με τα μικρα τους ονοματα!

26 Ιαν 2015

Koukoutsi