Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το μαγαζί βρίσκεται πάνω στην Πλατεία Αγίας Ειρήνης, εκεί δηλαδή που τα τελευταία χρόνια «χτυπά» η καρδιά της διασκέδασης στο κέντρο της Αθήνας. Είναι all day χώρος, ανοιχτός από το πρωί για καφέ, σνακ, ελαφρύ φαγητό ή και κανονικό ολοκληρωμένο γεύμα αλλά και για ποτό το βράδυ. Μάλιστα διοργανώνει διάφορα μουσικά δρώμενα κατά περιόδους.

Πολύ ωραίος χώρος εσωτερικά: 2 ψηλοί πάγκοι, ένας πιο κεντρικός και ένας στο πλάι, διαφορετικοί μεταξύ τους. Κυριαρχούν τα σκούρα χρώματα ενώ ως προς τη διακόσμηση θα τολμούσα να πω ότι υπήρχαν αρκετά «μεσαιωνικά» στοιχεία από την εποχή των ιπποτών του Αρθούρου (μου θύμισε λίγο το πάλαι ποτέ Avalon στου Ψυρρή για όσους το γνώριζαν).

Εντυπωσιακά όμορφος και ο ημιόροφος εν είδει μπαλκονιού που «βλέπει» στον κάτω χώρο. Πιο ρομαντικός και ατμοσφαιρικός για πιο ιδιαίτερες στιγμές ή για όσους επιθυμούν μεγαλύτερη ιδιωτικότητα. Περισσότερο χρώμα εδώ αλλά εξίσου όμορφο περιβάλλον. Το μαγαζί έχει και 4-5 τραπεζάκια έξω, πάνω στην πολύβουη πλατεία για όσους θέλουν να κάνουν χάζι και προτιμούν τη φασαρία.

Εξυπηρέτηση: το μεγάλο μείον του μαγαζιού: φιλική και χαμογελαστή αλλά απίστευτη καθυστέρηση η οποία απ΄ ό, τι διαπίστωσα δεν οφειλόταν στο service αλλά στην κουζίνα. Ο κατάλογος έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία από ορεκτικά, σαλάτες, πιάτα ζυμαρικών, κάποια πιο «πειραγμένα», πιάτα έθνικ με ασιατικές επιρροές αλλά και κάποια πιο κλασικά.

Καθίσαμε σε έναν από τους πάγκους που είχαν υπερυψωμένο καναπέ καθώς εκείνη την ώρα δεν είχε κόσμο το μαγαζί για να μην μπορούμε να «πιάσουμε» το μεγάλο τραπέζι. Ήταν πολύ ωραίο σημείο. Ήμασταν πολύ άνετα και αναπαυτικά και πραγματικά απολαύσαμε το γεύμα μας.

2 άτομα παραγγείλαμε:

-1 μπρουσκέτες με άγρια μανιτάρια και γραβιέρα, κατέφτασαν ζεστές και ήταν ιδιαίτερα νόστιμες. Ωστόσο πόση ώρα χρειάστηκε να ετοιμαστούν; 50 λεπτά. Και να σκεφτείτε ότι αυτό ήταν το πρώτο πιάτο, το ορεκτικό (! )

-1 νούντλς με γαρίδες και ψητά λαχανικά που κατέφτασε σε μπολάκι και ήταν χορταστικό και ενδιαφέρον πιάτο ως γεύση.

-1 κριθαρότο με μπουκίτσες κοτόπουλο το οποίο ήταν ιδιαίτερα γευστικό. Εντύπωση μου έκανε που οι λωρίδες κοτόπουλου που «στόλιζαν» το πιάτο ήταν ψητές και όχι βραστές όπως συνηθίζεται.
Νερό σε κανάτα.

Πληρώσαμε για τα παραπάνω 32 ευρώ. Πολύ καλά για ό, τι φάγαμε, αφού μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι. Για να είμαι ειλικρινής με εξέπληξε ευχάριστα και ο χώρος αλλά και ο κατάλογος του φαγητού που δεν περίμενα να έχει τόση ποικιλία αλλά και οι γεύσεις. Ωστόσο τα κυρίως πιάτα έκαναν πάνω από 1 ώρα να έρθουν στο τραπέζι μας. Σημειωτέον ότι δεν είχε κόσμο. Υπέθεσα ότι τα ετοίμαζαν εκείνη την ώρα γιατί διαφορετικά δεν εξηγείται.

Παρ΄ όλ΄ αυτά θα ξαναδώσω και άλλη ευκαιρία όταν βρεθώ στην περιοχή για τους λόγους που προανέφερα. Ίσως έτυχα στην περίπτωση.