American Style - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Μεσημέρι Σαββάτου 24/1/15 και αφού τελειώσαμε τα ψώνια μας στο Mall, οι κοιλίτσες είχαν αρχίσει ήδη να γουργουρίζουν. Θυμάμαι ότι είχα τοποθετήσει εδώ και καιρό το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ στη wishlist μου, αλλά δεν είχα καταφέρει να το τιμήσω. Ρίχνω λοιπόν την ιδέα στον άντρα μου, προϊδεάζοντας τον ταυτόχρονα ότι υπάρχει μεγάλη αναμονή και ο χώρος είναι μικρός. Δεν κολλάει ο Πειραιώτης σε τέτοια και φύγαμε...

Μιας και βρήκαμε, παρκάραμε στη Ζαννή (ο δρόμος που καταλήγει στην είσοδο του Τζάνειου Νοσοκομείου) μόλις 2 στενά μακριά από το μαγαζί και τελικά μάλλον κακώς, διότι είχε αρκετές διαθέσιμες θέσεις πιο κοντά. Ίσως έφταιγε η ώρα. Φτάνουμε στο γεμάτο μαγαζί περίπου στις 14:30 και περίμεναν ήδη άλλες 2 παρέες. Τελικά σε ένα τεταρτάκι είχαμε βολευτεί σε ένα τραπέζι έξω και δε μου φάνηκε καθόλου η αναμονή, αν και όσο περνούσε η ώρα, η ουρά μεγάλωνε.

Πάμε αναλυτικά στην κριτική.

Αρκετά μικρός γενικά, σχετικά γουστόζικος ο μέσα, πιο άχαρος ο έξω, στην ουσία κατάληψη πεζοδρομίου με ελλενίτ για οροφή και νάιλον για τοίχους. Τρεις σόμπες υγραερίου ανέλαβαν τη θέρμανση και μέτρησα 6 τραπεζάκια έξω και 7-8 μέσα. Και όταν λέμε τραπεζΑΚΙΑ, το εννοούμε.

Ακόμα και η παραγγελία ενός ορεκτικού πέραν των κυρίως και του απαραίτητου νερού, προκαλεί συνωστισμό στο tiny τραπεζάκι. Μέσα απαγορεύεται το κάπνισμα. Δεν επισκέφθηκα την τουαλέτα ώστε να γράψω εντυπώσεις, όχι γιατί δεν ήθελα, αλλά γιατί το να ανέβω έστω και 5 σκαλιά μετά από τόσο φαγητό, μου φαινόταν ακριβοπληρωμένη δουλειά επαγγελματία κασκαντέρ...

Να σημειώσω εδώ ότι παρά το γεγονός ότι ο χώρος είναι ομολογουμένως μικρός, δε θα ήθελα ούτε να τον μεγαλώσει ο ιδιοκτήτης ούτε να μετακομίσει την επιχείρηση, καθώς έχω γίνει ουκ ολίγες φορές μάρτυρας σε παρόμοιες ενέργειες που τελικά έθαψαν το μαγαζί γιατί έγινε κάπου αλλού έκπτωση (συνήθως στην ποιότητα).

Μετά τη 15λεπτη αναμονή, ήρθε η ευγενική σερβιτόρα, μας έφερε μπουκάλι νερό (όχι εμφιαλωμένο), μας άφησε τους αρκετά ταλαιπωρημένους καταλόγους και μας έδωσε χρόνο να διαλέξουμε. Όταν τη φωνάξαμε και δώσαμε την παραγγελία, μας παρότρυνε να ζητήσουμε το ψήσιμο medium και την ακούσαμε χωρίς να το μετανιώσουμε αργότερα. Οι χρόνοι ήταν ιδανικοί και η απουσία κεράσματος στο τέλος δε μας ενόχλησε καθόλου μιας δεν είχαμε ούτε ένα χιλιοστό κενού χώρου στο στομάχι μας... Άψογα εδώ λοιπόν.

Η παραγγελία ήταν 2 burgers (ένα "ΔΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝ" και ένα "ΟΟΥ ΜΑΜΙ"), μια μερίδα πατάτες με σως παλαιωμένου τσένταρ Kerrygold και μπέικον και 3 coca cola.

Το δικό μου (ΔΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝ) ήταν Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΟ!!! Ένα αφράτο ψωμάκι περιείχε 100% μοσχαρίσιο ζουμερότατο πεντανόστιμο μπιφτέκι, διπλό τσένταρ, διπλό τραγανιστό μπέικον, κρεμμύδι, ντομάτα, πίκλες, iceberg και "δε σως" που έμοιαζε πολύ με thousand islands. Συνοδευόταν από ένα βουνό φρέσκες λεπτοκομμένες τραγανές τηγανητές πατάτες (πόσο ΑΚΡΙΒΩΣ του γούστου μου ρε φίλε;;) και ένα μπολάκι από την παραπάνω σως.

Το μοναδικό που δε μου άρεσε ήταν ότι το κρεμμύδι στο burger ήταν ωμό, ενώ θα το προτιμούσα ψημένο. Η επιτομή της γεύσης. Με μεγάλη δυσκολία θα δοκιμάσω την επόμενη φορά διαφορετικό burger από τη στιγμή που γεύτηκα το συγκεκριμένο... Το περιέγραψα και νιώθω σαν το σκυλί του Παβλόφ, τρέχει το σαλάκι μόνο στο άκουσμα.

Του στεφανιού μου: ) (ΟΟΥ ΜΑΜΙ) περιείχε το ίδιο μπιφτέκι, σωταρισμένα φρέσκα μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, χειροποίητη σάλτσα ντομάτας και τσιζ (φιλαδέλφεια, πάπρικα, κρεμμύδι, σκόρδο, τουρσί, μουστάρδα, μαϊντανό) με τα ίδια συνοδευτικά. Δε έμεινε ούτε σουσαμάκι και τα σχόλια ήταν διθυραμβικά, κυρίως για το μπιφτέκι και το τσιζ.

Η σως του ορεκτικού (πατάτες με σως παλαιωμένου τσένταρ Kerrygold και μπέικον) ήταν για σεμινάριο. Οι φαν των Wendy 's θα με θυμηθείτε, εδώ είναι σε ακόμα καλύτερη έκδοση... Όμως, το μπέικον ήταν ωμό και αυτό μας χάλασε αρκετά. Το αφαιρέσαμε χειρουργικά και συνεχίσαμε απτόητοι.

VFM
Ο λογαριασμός στα 25,70€. Τέλεια. Σκάσαμε από το φαγητό χωρίς φούσκωμα, βαρυστομαχιά κτλ.
Μπήκα στον πειρασμό να προσποιηθώ την έγκυο μετά στην ουρά του supermarket. Είχα κοιλιά και περπάτημα εγκύου 5-6 μηνών. Νίκησε η ηθική όμως...

Θέλετε κι άλλα;
Τρεχάτε!
Οπλισμένοι όμως με υπομονή, γιατί εμείς μάλλον σταθήκαμε τυχεροί.