Ινδία - Γλυφάδα, Αθήνα

Διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές και όντας λάτρης της ινδικής κουζίνας δε θα μπορούσα ν' αφήσω το συγκεκριμένο restaurant... αδοκίμαστο.

Έκανα μια κράτηση Σάββατο βράδυ και το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν αν καπνίζουμε ή όχι. Επειδή γνώριζα ότι έχει χώρο μέσα και χώρο "έξω" (τα εισαγωγικά γιατί είναι περιφραγμένος), είπα πως προτιμούμε μέσα αν και μη καπνίζοντες.

Προς - θετικής - έκπληξής μου, μου είπαν πως το μέσα είναι ούτως ή άλλως για μη καπνίζοντες οπότε θα μας έβαζαν εκεί. Θα μου πείτε δε σου είπαν κάτι άλλο απ' το λογικό (πιο εύκολα διαχέεται ο καπνός στον "έξω" χώρο). Σύμφωνοι, απλά έχω συνηθίσει από πολλά μαγαζιά που βάζουν τους καπνιστές στον κάτω όροφο και τους μη καπνίζοντες στον επάνω που είναι δώρον άδωρο, δεδομένου ότι ο καπνός ανεβαίνει προς τα πάνω, οπότε υπέθεσα ότι κάτι αντίστοιχο μπορεί να συνέβαινε κι εδώ.

Μια και έκανα σχετική εισαγωγή, ας συνεχίσω με τα του χώρου: το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση μπαίνοντας στο μαγαζί είναι πως ο "έξω" χώρος είναι πάρα πολύ καλά περιφραγμένος (με ναΰλον) και καθόλου κρύος, όπως συμβαίνει με ορισμένα άλλα μαγαζιά. Έχει και τις γνωστές σόμπες βέβαια αλλά είναι πολύ ομοιόμορφα θερμασμένος, χωρίς να κρυώνεις αν απέχεις περισσότερο από μισό μέτρο από κάποια σόμπα.

Πάντως σε διακόσμηση είναι αρκετά ριγμένος με το μέσα. Εκεί έχουμε τη συνηθισμένη ινδικού τύπου διακόσμηση αλλά χωρίς υπερβολές. Από την άλλη ο μέσα χώρος είναι μακρόστενος και σχετικά μικρός - χωρίς να σημαίνει ότι κάθεσαι στριμωγμένα: το αντίθετο υπάρχει πολύς χώρος για κάθε τραπέζι, απλά δε χωράει πολλά άτομα.

Πάντως αν είστε μεγάλη παρέα μη καπνιζόντων, αξίζει να κλείσετε ένα καναπέ μέσα που μπορεί να φιλοξενήσει αρκετά άτομα και είναι πολύ όμορφα τοποθετημένος στο χώρο - σαν απομονωμένος απ' το υπόλοιπο μαγαζί (με την καλή έννοια).

Στα του φαγητού τώρα: καθώς ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε, είπαμε να μην ξεφύγουμε απ' την περπατημένη: παραγγείλαμε ένα ορεκτικό με κρεμμύδι, μια ναν (το ψωμάκι των ινδών που είναι σαν πίτα) με βούτηρο και μια με κιμά, ένα πιλάο ρύζι κι ένα με περισσότερα λαχανικά και γιαούρτι, ένα κοτόπουλο τίκα μασάλα κι ένα αρνί με κάποια πικάντικη σως (δε θυμάμαι ποιο ακριβώς πιάτο ήταν, δεν το παρήγγειλα εγώ).

Η κοπέλα που πήρε την παραγγελία μας ρώτησε πόσο καυτερά τα θέλουμε που νομίζω είναι απαραίτητο για ινδικό εστιατόριο, αλλά φάνηκε να... προβληματίζεται λίγο όταν της είπα μεσαία προς πολύ καυτερό. Μάλλον έχει συνηθίσει το καθόλου/ενδιάμεσα/πολύ και την άγχωσα με την επιλογή μου: -)

Για να μην καθυστερούμε της είπα ας το κάνει ενδιάμεσα. Βασικά μ' αρέσουν τα πολύ καυτερά αλλά επειδή ειδικά σε ινδικό εστιατόριο δεν ξέρεις πώς ερμηνεύει ο σεφ το πολύ είπα να μην το ρισκάρω (99% το πολύ καυτερό το τρώω πολύ ευχάριστα αλλά έχει τύχει το πολύ να είναι κυριολεκτικά... φλογερό). Βολικό θα ήταν να έφερναν 3 δείγματα απ' την ίδια σως που να είναι πικάντικες σε διαφορετικό βαθμό ώστε να μπορείς να κρίνεις εκ του ασφαλούς αλλά φαντάζομαι για τους περισσότερους θα ήταν υπερβολή.

Μην τα πολυλογώ, τα πιάτα άρχισαν να φτάνουν αρκετά γρήγορα: πρώτα το ορεκτικό συνοδευόμενο από τρεις διαφορετικές σως και οι ναν. Το ορεκτικό (σαν κεφτέδες με λαχανικά και αρκετό κρεμμύδι) ήταν εύγευστο μεν, αλλά αρκετά στεγνό. Οι ναν πολύ ωραίες αλλά τίποτα το πολύ ιδιαίτερο (έχετε υπόψη σας ο κιμάς στη ναν είναι αρνίσιος).

Και πάμε στο κυρίως: προσωπικά πάντα στα ινδικά παραγγέλω πιάτο με κάποια σάλτσα και το συνδυάζω απαραίτητα με (απλό κατά προτίμηση) ρύζι. Εδώ δυστυχώς έφεραν τα κυρίως, αλλά ξέχασαν το πιλάο ρύζι (αυτό που είχα παραγγείλει εγώ).

Τους επισήμανα την παράλειψη και πήγαν να ετοιμάσουν το ρύζι αλλά όσο να'ναι υπήρχε μια αναμονή μέχρι να έρθει εκ νέου, κατά τη διάρκεια της οποία κοιτάζαμε τα πιάτα χωρίς να τρώμε, δεδομένου ότι τίκα μασάλα χωρίς ρύζι είναι - για μένα - μισό πιάτο και η παρέα ήταν αρκούντως ευγενική ώστε να μην ξεκινήσει μόνη της με τη δική της παραγγελία.

Πάντως όταν ήρθε και αρχίσαμε να τρώμε ευτυχώς το κοτόπουλο είχε κρυώσει μόνο όσο χρειαζόταν για να καταναλωθεί ευχάριστα. Το τίκα μασάλα ήταν πάρα πολύ καλό και αρκούντως καυτερό (άνετα το έτρωγα και πιο πικάντικο αλλά κι έτσι μια χαρά το ευχαριστήθηκα) αλλά το ρύζι δεν μπορώ να πω ότι μ' ενθουσίασε. Βέβαια το τρώω σε συνδυασμό με τη σάλτσα οπότε δεν πολυκαταλαβαίνεις τη διαφορά, όμως σε άλλα ινδικά που έχω δοκιμάσει είναι πιο εύγευστο. Το άλλο ρύζι πάντως που ήταν πιο "πλούσιο" ήταν σαφώς καλύτερο σε γεύση, ενώ και η σως γιαούρτι που το συνόδευε ήταν πολύ καλή.

Στο τέλος πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο, τιμή πάρα πολύ λογική. Οφείλω να επισημάνω πάντως ότι πάνω στο μπέρδεμα που έγινε με το δικό μου ρύζι, το χρέωσαν δεύτερη φορά. Ευτυχώς ήμουν υποψιασμένος και το είδα στο λογαριασμό οπότε δεν το πληρώσαμε παραπάνω, ωστόσο κάτι η αργοπορία με το ρύζι, κάτι η έξτρα χρέωση (έστω και κατά λάθος) δε μ' αφήνει να τους βάλω πολύ καλό βαθμό στην εξυπηρέτηση (ενώ κατά τ' άλλα ήταν πολύ ευγενικοί).

Θα έβαζα 3 αλλά δίνω 2 για ν' αντισταθμίσω με τη συνολιγκή εικόνα του φαγητού που για μένα εξίζει ένα 3-.

Συμπέρασμα: όμορφο ινδικό με καλές τιμές και φαγητό που αξίζει να δοκιμάσεις, αλλά μάλλον για όσους μένουν στην περιοχή. Δε νομίζω να ξεκίναγα από μακριά ειδικά για να φάω στο συγκεκριμένο.

2015-01-27 15:52:08

Σας ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας. Σας ζητούμε συγνώμη για την διπλή χρέωση του ρυζιού και σας ευχαριστούμε που το επισημάνατε και δεν χρεωθήκαμε 2 φορές για το Ρυζι που πήρατε.

2015-01-27 16:20:52

Είναι προφανές πως δεν ήταν εσκεμμένο, αλλά ανθρώπινο λάθος που μπορεί να γίνει οπουδήποτε. Από μέρους μου σας ευχαριστώ για τις ωραίες γεύσεις, το όμορφο περιβάλλον και την ευγενική εξυπηρέτηση.