28 Ιαν 2015

Τον τελευταίο μήνα έκανα αρκετές εξόδους σε μεζεδοπωλεία και εστιατόρια αν και δεν βρήκα την ευκαιρία να γράψω εντυπώσεις για μερικά από αυτά. Σημειωτέον ότι εάν κάποιο μαγαζί μου αρέσει αρκετά (όπως το Γελαστό Κρεμμύδι, η Ζωοδόχος πηγή -αν και ακριβό-, κτλ. ) το επισκέπτομαι συχνότερα.

Θεωρώ χρέος να γράψω κριτική για τη ΡΑΜΟΝΑ που την επισκέφτηκα σχεδόν τυχαία χωρίς κράτηση, αφού ερχόμουν από Ν. Σμύρνη προς Χολαργό το Σαββατόβραδο 17/1. Ένα πανέμορφο (εσωτερικά πάντα) υπόγειο κουτούκι, διότι εξωτερικά εάν δεν ξέρεις σου περνάει απαρατήρητο (ίσως η είσοδος προς το υπόγειο να θυμίζει κάτι και από οδό Φιλής περασμένων δεκαετιών).

Εάν λοιπον το Γελαστό Κρεμμύδι θεωρηθεί ένας ναός της ποιοτικής μεσογειακής κουζίνας, η Ραμόνα λες άνετα ότι είναι μια συναγωγή της κλασσικής ελληνικής.

Ξεκινάω από το εξαιρετικότατο σέρβις. Αξιοσημείωτη ότι το μαγαζί είχε όλα τα τραπέζια με κρατήσεις και η φιλική ιδιοκτήτρια μας έβαλε ένα μικρό τραπέζι ανάμεσα στα άλλα τραπέζια, πράγμα που το εκτιμώ ιδιαιτέρως (και γίνεται σπάνια).

Η παραγγελιολήψία γίνεται μέσω δελτίου που συμπληρώνει ο πελάτης και ο τιμοκατάλογος αποτελείται από ένα τετράδιο (τεφτέρι). Το σέρβις ήταν πάρα πολύ αποτελεσματικό και γρήγορο. Μας κέρασαν και ένα εξαιρετικό γλυκό αλλά το ξέχασα. Σίγουρα το καλύτερο 4άρι στην εξυπηρέτηση από τις 120 κριτικές που έχω γράψει

Ο χώρος αποτελείται από ένα υπόγειο μεσαίων διαστάσεων όπου το ένα τέταρτο το καταλαμβάνει η κουζίνα. Ο χώρος εστίασης είναι καθαρός από οσμές και κάπνισμα, οι τοίχοι όμορφα διακοσμημένοι, ο φωτισμός καλός. Τα κρασοβάρελα πολλά και μεγάλα, σε προ-ιδεάζουν για το καλό οίνο. Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα κουτούκι; Φυσικά ένα καλό πιάτο και εξαιρετικό κρασί.

Έχουμε και λέμε. Πατάτες τηγανιτές μαμίσιες και πολύ καλές (3/4), η σαλάτα εποχής εξαιρετική (3/4). Και το μοσχαρίσιο συκώτι όλα τα λεφτά, μεγάλο και καλοψημένο εξωτερικά, με ελάχιστο αίμα μέσα, όπως μου αρέσει (4/4). Παραγγείλαμε και σωστά ψημένο κοτόπουλο (δε νομίζω να ήταν στα κάρβουνα όμως, 3/4).

Το γλυκό που ξέχασα (κερασμένο) είχε παγωτό από πάνω και ήταν όλα τα λεφτά (4/4). Τελος το ημίγλυκο χύμα ροζέ ήταν το καλύτερο που έχω πιει σε μαγαζί της Αθήνας και εδώ δίνω βραβείο (4+/4). Θα ξανάρθω μόνο για κρασί και γλυκό!!!

Μαζί με κρασί και κοκα-κόλα φάγαμε 2 άτομα καλά με 21 ευρώ. Δηλαδή 9 ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά και με γλυκό κερασμένο. Αν αυτό δεν είναι VFM τότε πάω στο Περού να φάω φτηνότερα!!!!

28 Ιαν 2015

p_v