28 Ιαν 2015

Μα (τι) γεύμα ήταν αυτό?Μαγεία σκέτη!!! Μετά την δεύτερη επίσκεψη στο καπάκι 7 μέρες μετά πάλι αρκετά άτομα (4 την πρώτη και 6 την δεύτερη).

Χώρος (4/4):

Ένα μαγαζί όαση στην έρημο των παλιών ή άσχημων κτιρίων η μαγαζιών που μπορεί συχνά να συναντήσεις σε διάφορες περιοχές του Πειραιά. Ισόγειο μιας μικρής πολυκατοικίας πλήρως ανακαινισμένο εξωτερικά και εσωτερικά. Αφού ανοίγεις την πόρτα και ανεβαίνεις τα σκαλάκια μπαίνεις σε ένα στενό χολ που στα αριστερά σου βρίσκεις την πόρτα την οποία σέρνεις και μπαίνεις στο μαγαζί. Με παράθυρα στις 2 πλευρές του μαγαζιού αρκετά μεγάλα ώστε να χαρίζουν άπλετο φως στο μαγαζί.

Στην άλλη πλευρά ένας άσπρος ξύλινες τοίχος διακοσμημένος και ακριβώς απο κάτω χώρος για την τριμελή ορχήστρα στα λίγα τραπέζια σχετικά του πλήρως ανακαινισμένου, με τα ωραία τσίγκινα σκεύη που διαθέτει για φωτιστικά και τον πολύ καλό εξαερισμό που διαθέτει.

Φέτα σε φύλλο τηγανιτή με μέλι (πολυ καλή, βαθμολογία 7/10)

Κεφτεδάκια κοτόπουλου (πολυ ωραία παρουσιάση πιάτου, δεν με ξετρέλανε όμως, βαθμολογία 6/10)

Σαλάτα Μάγευμα με ψητό φιλέτο κοτόπουλου, κροτόνς και πράσιναδα (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 7/10)

Ντάκος (καλός χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο, βαθμολογία 6/10)

Πατάτες τηγανιτές (σερβιρισμένες σε μικρά τσίγγινα ποτηστήρια, αλλά μου δίνουν την εντύπωση ότι ήταν ψημένες και ξαναριγμένες στο λάδι, μπορεί να κάνω λάθος απλά συτήν την εντύπωση έχω, βαθμολογία 4.5/10)

Καταίφι με τυρί έμενταλ (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 7.5/10)

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια (την πρώτη φορά ενθουσιάστηκα, την δεύτερη φορά ήταν απλά καλά, βαθμολογία 7/10)

Κομμάτια κοτόπουλου μαριναρισμένα, συνοδευόμενα απο άγριο ρύζι (φανταστικότατο πιάτο, βαθμολογία 8/10)

Κοντοσούβλι χοιρινό (σερβιρισμένο σε μία σούβλα με ένα ξύλινο σκεύος απο κάτω, πολύ νόστιμο ακόμα και για έμενα που δεν με ενθουσίαζει το χοιρινό κοντοσούβλι λόγω της ύπαρξης του λίπους, βαθμολογία 7/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο (όπως παραπάνω με την διαφορά ότι είναι νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Τα παιδιά αλλά και ο ιδιοκτήτης απο πάνω μας κυριολεκτικά σε ότι ζητήσουμε. Μας άλλαξε τραπέζι γιατί δεν μας βόλευε το συγκεκριμένο ενώ το μαγαζί ήταν φίσκα. Τα πιάτα έφευγαν άμεσα απο το τραπέζι με το που αδειάζανε, η κανάτα γέμιζε πάντα με νερό βρύσης και η κουζίνα σε πολύ λογικό χρόνο για τον κόσμο που είχε κιόλας ετοίμαζε τα πιάτα.

Value for money (4/4):

Για να ξεκοιλιαστείτε όπως εμείς και τις 2 φορές υπολογίστε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. Συντηρητικά εάν φάτε και πιείτε υπολογίστε γύρω στα 15 με 16 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα φοβερό μαγαζί με απλές γεύσεις παρουσιασμένες με μία υψηλή γαστρονομική πινελιά και βέβαια με ένα εξαίσιο food styling. Αξίζει τα λεφτά του και την μετακίνηση σας απο μία πιο μακρινή περιοχή για να το δοκιμάσετε. Θα με θυμηθείτε!!!

28 Ιαν 2015

aboutspy