28 Ιαν 2015

Τον τελευταιο καιρο εχουμε μπει σε διαδικασια δοκιμης (ή επανεπισκεψης)σε εθνικ κουζινες. Την προηγουμενη βδομαδα ειχε σειρα το DORNA.
Ειχα διαβασει τις καλες κριτικες εδω και πιστευα οτι θα ηταν τουλαχιστον ικανοποιητικο το φαγητο.

Ας ξεκινησουμε απο το χωρο αρκετα συμπαθητικος προσεγμενος και καθαρος πολυ καλη πρωτη εντυπωση.
Πηραμε τον τεραστιο καταλογο και μιας και ειμασταν 10 ατομα ειχαμε τη δυνατοτητα να δοκιμασουμε αρκετα πραγματα.

-μοσχαροσουπα (3μεριδες)δεν ηταν του γουστου μου μετρια σε γευση

-κεφτεδακια ρουμανικα (2μεριδες) πολυ βαρια (ακομη και για μενα που τρωω πικαντικα)

-ενα παραδοσιακο πιατο που δε θυμαμαι το ονομα του με μπομποτα κρεας χοιρινο και αυγο τηγανιτο (2μεριδες η μια με κοκκινη σαλτσα και η αλλη χωρις) πολυ μεγαλη μεριδα για κυριως αλλα δεν με ενθουσιασε γευστικα.

-ενα μοσχαρι με κοκκινη σαλτσα και πουρε πολυ γευστικο πιατο και μεγαλη μεριδα ισως το καλυτερο της βραδιας

-ενα κοτοπουλο με κρεμα γαλακτος και μανιταρια επισης με πουρε νοστιμο (πιατο ημερας)

-ηπιαμε κρασι βραστο (θυμιζε οινομελο)κακο

-τρια μπουκαλια εμφιαλωμενο νερο (ζητησαμε κανατουλα με νερο βρυσης και δεν ειχαν μαλλον δεν πινεται το νερο στα Πατησια) πρεπει να σταματησει καποια στιγμη αυτο.

Ισως μου διαφευγει καποιο πιατο διοτι πηραμε αρκετα προς τιμην του σερβις μας σταματησε η κοπελα εγκαιρα.

Για ολα αυτα δωσαμε 14 ευρω το ατομο αρκετα καλα εαν το ειχαμε ευχαριστηθει, ισως ειχα περισσοτερες προσδοκιες λογω των κριτικων αλλα απο τα 10 ατομα μονο σε εναν αρεσε η κουζινα στο συνολο της. Δυσκολα θα ξαναπαμε εμεις.

28 Ιαν 2015

TOMIE