Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Το προηγούμενο Σάββατο πήγα στο συγκεκριμένο μαγαζί.
Ήτανε η πρώτη φορα και πήγα με άλλα 2 άτομα.

- Γεύση
Το Ψωμί δεν θα έλεγα ότι ήτανε τοσο φρέσκο.
Πήραμε ένα τζατζίκι που ήτανε κανονικό. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Πατάτες τηγανιτές, επίσης κανονικές. Νόστιμες αλλά επίσης δεν ήτανε κάτι το συγκλονιστικό.

Τυροκροκέτες και είχε 4 μέσα που ήτανε σαν φλογέρες και όχι στρόγγυλες. Θα προτιμούσα μεγαλύτερη μερίδα.

Φέτα ψητή με μέλι και σουσάμι. Εξαιρετική με πολύ καλή γεύση. Ωραία ψημένη και μεγαλούτσικη μερίδα. Της συνιστώ "Την Μαγκιά του Μάγειρα" που ήτανε το καλύτερο από αυτά που φάγαμε. Πρόκειται για χοιρινό μαριναρισμένο (για αυτό ήτανε και αρκετά μαλακό) που ήτανε πεντανόστιμο!!!
Κρασί μισό κιλό του "μαγαζιού". Πρόκειται για λευκό ξυρό που ήτανε αρκετά καλό.

- Εξυπηρέτηση
Τα παιδιά μέσα χαμογελαστά. Μας εξυπηρετήσανε κατευθείαν και για τον κόσμο που είχε, το service ήτανε πάρα πολύ γρήγορο. Δεν περιμέναμε ώρα για να μας τα φέρουν.
Αυτό όμως που με εκνεύρισε αφάνταστα, ήτανε το ότι μας φέρανε ένα μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο (1.5 Λίτρο) και αφού το ήπιαμε, ήρθε και το πήρε και ούτε μας έφερε άλλο αλλά ούτε καν κανάτα... Είναι μια κίνηση που κάνουνε μαγαζιά για να πάρεις εμφιαλωμένο κάτι που προσωπικά μου κάνει άσχημη εντύπωση πάντα...

- Χώρος
Αρκετά μεγάλος. Πήγαμε Σαββάτο (όπως είπα) και χωρίς να έχουμε κλείσει είχε τραπέζια αρκετά. Έχει και δύο ορόφους. Καθίσαμε στον πάνω και μπορώ να πω ότι ήμασταν αρκετά. Η μουσική πολύ ωραία.

- Value for Money
Ρίχτε μια ματιά ξανά στην ενότητα γεύση. Πήραμε αυτά που είδατε και πληρώσαμε 36.5 ευρώ/ 12 άτομο. Προσωπικά το θεωρώ αρκετά καλή τιμή αλλά και εσείς βγάζετε τα συμπεράσματα σας.

Σημειώσεις:
Αν θέλετε να είστε κοντά στην ορχήστρα, θα σας συμβούλευα να κλείσετε τραπέζι πιο νωρίς γιατί το Σαββάτο δεν θα βρείτε σε "καλή θέση" αν σας ενδιαφέρει.

2015-01-29 15:47:40

Αρχκά θέλω να σας ευχαριστήσω που ήρθατε στο χώρο μας και χαίρομαι που σε γενικές γραμμές περάσατε καλά.
Εσείς εκνευρισθήκατε με το εμφιαλωμένο νερό αλλά και εγώ στεναχωρήθηκα γιατί μας αδικείτε όταν λέτε ότι προσπαθούμε να πουλήσουμε με το ζόρι τα εμφιαλωμένα.
Πρώτον το νερό ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΕ.
Ξέρω όμως πως έγινε η παρεξήγηση. Επειδή τα παιδιά με τις σκάλες κουράζονται στον ημιόροφο που καθίσατε δεν κουβαλάνε και την κανάτα με νερό απο την κουζίνα και δίνουμε εμφιαλωμένα απο ενα ψυγειάκι που υπάρχει εκεί για δική μας βέβαια διευκόλυνση. Οι εντολές είναι να μη χρεώνεται και να ενημερώνεται απο την αρχή ο πελάτης για αυτό. Εσας ο σερβιτόρος που δούλευε πρώτη μέρα μάλλον δεν σας ενημέρωσε και κακώς βέβαια δεν το ανανέωσε. Η Ελενα που σας πήρε παραγγελία δουλεύει χρόνια στο μαγαζί και δεν θα έκανε τέτοιο λάθος, αλλά το ψωμί και το νερό τα έφερε ο νεοφερμένος.

Τά άλλα είναι λεπτομέριες όπως το ψωμί για παράδειγμα που λέτε ότι δεν ήταν και τόσο φρέσκο ήταν ημέρας απλά οι φούρνοι πρέπει να ξέρετε ψήνουν το ψωμί τα χαράματα και όχι το απόγευμα, ή οι πατάτες που ήταν φρέσκιες και νόστιμες όπως λέτε, τί να τις κάνουμε να είναι συγλονιστικές. Μια μερίδα πατάτες είναι απλά μια μερίδα πατάτες. Τις τυροκροκέτες επίσης τις κάνουμε μόνοι μας. Οπου βλέπετε ολοστρόγγυλες και ακριβώς ίδιες τυροκροκέτες είναι ετοιματζίδικες και κατεψυγμένες.
Αυτά ευχαριστώ και πάλι και την άλλη φορά καλύτερα
Με εκτίμιση Δημήτρης