Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το ξενοδοχείο New Taste το επισκεφθήκαμε για φαγητό δύο άτομα κάποιο απογευματάκι Σαββάτου μετά από βόλτα στην περιοχή της Ακρόπολης.

Τόσο καιρό, απέφευγα να πάω σε αυτό το μέρος αφενός διότι την οδό Φιλελλήνων τη θεωρούσα λίγο outsider της γεύσης και αφετέρου διότι έχει καταντήσει εκνευριστικό το γέγονος ότι περιοδικά, ιστοσελίδες και διάφοροι φίλοι διατυμπανίζουν το " περίφημο " κυριακάτικο Brunch του New Taste. Aφήστε που, γενικότερα, μας έχουν βομβαρδίσει τελευταία με το θέμα του Brunch... το οποίο μάλιστα έχει γίνει πλέον συνδυασμός μπουφέ με τιμές a la carte σε ό, τι επιλεγεί...

Έτσι λοιπόν, για να μην τα πολυλογώ, μιας και με έβγαλε ο δρόμος, πήγα στο συγκεκριμένο μέρος για να γευματίσω κανονικά.
Ο Σεφ εδώ πραγματικά δημιουργεί. Δεν έχω λόγια. Από που ν' αρχίσω ;
Στην αρχή μας σέρβιραν, με τέλεια παρουσίαση, φρεσκότατο μαύρο ψωμί (εμείς επιλέξαμε μαύρο ), σε φέτες, το οποίο συνοδευόταν από ένα ωραίο ντιπ αγουρέλαιου και λίγους κόκκους μαύρου πιπεριού. Όλα τέλεια!!! Δεν υπήρξε χρέωση για αυτά!

Και όταν ακόμη ζητήσαμε να μας φέρουν για να συνοδεύσουμε τη σούπα μας (βλ. παρακάτω ) και μερικά κριτσίνια μας έφεραν - πάλι χωρίς καμία χρέωση - κάποια πεντανόστιμα κριτσίνα που έμοιαζαν στην γεύση με μπατόν σαλέ.
Όσον αφορά το φαγητό μας, αρχίσαμε με μία μερίδα σούπα βελουτέ από μπρόκολο( 9,00), στα δύο μοιρασμένη. Μάλιστα, μας την μοίρασαν - δίκαια - με ικανοποιητική ποσότητα στον καθένα. Έπειτα, πήραμε, από τα ορεκτικά, 2 τεμ. angus mini burgers ( 8,00, το τεμ. ). Το κρέας φρεσκότατο και πολύ νόστιμο. Το μπιφτέκι συνοδευόταν, ως burger, με το ψωμάκι του, ένα αλμυρούτσικο σε γεύση ψωμί που εξισορροπούσε, όμως, τη γεύση του μπιφτεκιού. Επίσης, το burger συνοδευόταν από γαλλικό τυρί comte (ημίσκληρο ), μαγιονέζα και μαρούλι. Όλα τα υλικά έδεναν τέλεια και το αποτέλεσμα μας εξέπληξε!!

Έπειτα, δοκιμάσαμε μία μερίδα αστακό με μαγιονέζα, Wasabi και λάιμ. Μια λιλιπούτεια μερίδα, σερβιρισμένη μέσα σε ένα κοχύλι (8,00). Εξαιρετικό!!!
Από τις μπρουσκέτες, παραγγείλαμε μία μερίδα ( 3 τεμ. ) από εκείνες με Hamon iberico και χούμους ( 8,00 ). Αρκετά νόστιμες!!
Από τα κυρίως πιάτα, πήραμε μία μερίδα ριζότο με σουπιές ( 18,00 ). Εκπληκτικό πιάτο!!! Μάλιστα, και αυτό το πιάτο, το μοιράσαμε στα δύο, με ικανοποιητική ποσότητα θα έλεγα για δύο άτομα.

Η παρουσίαση των πιάτων ήταν μοναδική. Προσεγμένα όλα, μέχρι και την τελευταία - τελευταία λεπτομέρεια. Η διακόσμηση του τραπεζιού και τα σερβίτσια εξαιρετικού γούστου και ποιότητας, αναλόγως της ποιότητας του φαγητού.
Από ποτά, αρκεστήκαμε στο εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν στην αρχή, χωρίς καμία χρέωση, όπως είδαμε στην απόδειξη κατόπιν.

Γλυκά δεν πήραμε αλλά υπήρχε, σε κοινή θέα, μεγαλη ποικιλία πάνω στον μπουφέ.
Η διακόσμηση του χώρου σχεδόν μοντέρνα, σχεδιασμένη με φοβερή έμπνευση, έντονη δημιουργικότητα και πρωτοτυπία, χωρίς όμως να χάνεται και η αίσθηση του κλασικού. Επί παραδείγματι, στο ισόγειο, όπου καθήσαμε εμείς, υπήρχαν μέσα στον χώρο κορμοί δένδρων ντυμένοι με διάφορα κομμάτια ξύλου, από διάφορα έπιπλα!!!
Για φαγητό, ποτό ή καφέ, υπάρχουν, πέρα από τα κλασικά τραπέζια του φαγητού, και όμορφοι καναπέδες με τραπέζι στο κέντρο. Επίσης, ο όμορφος χώρος του ισογείου έχει θέα στην οδό Φιλελλήνων ή στην Ναυάρχου Νικοδήμου.

Πολύ πρωτότυπη, δε, και η ιδέα της ηλεκτρονικής λεζάντας πάνω από τον χώρο του μπαρ, όπου παιρνούσαν από μπροστά μας διάφορα αποφθέγματα ζωής στα αγγλικά.
Οι τιμές μπορεί αρχικά να φαίνονται κάπως ακριβές όμως είναι ανάλογες των υψηλών γαστρονομικών προδιαγραφών και της γενικότερης ποιότητας καθώς και του επιμελούς σέρβις του συγκεκριμένου χώρου. Δύο άτομα, για τα παραπάνω, πληρώσαμε ΕΥΡΩ 59,00.

Προκειμένου να δοκιμαστούν όσο το δυνατόν περισσότερα εδέσματα μπορεί κάποιος, όπως κάναμε εμείς, να μοιράσει τα κυρίως - και μερικά ορεκτικά - σε δύο μερίδες.
Υπάρχουν, βέβαια, στο μενού και πιό οικονομικές επιλογές όπως σαλάτες ή κλαμπ σάντουιτς ή άλλα ορεκτικά με τα οποία μπορεί κάποιος να συνοδεύσει το κρασί ή το ποτό του.

Κατόπιν του έκδηλου, πλέον, ενθουσιασμού μας, συζητήσαμε, με την ευγενέστατη κυρία που μας σέρβιρε, και πληροφορηθήκαμε ότι υπάρχει και λίστα με take away μενού την οποία και προμηθευτήκαμε αμέσως. Περιλαμβάνει σαλάτες, σάντουιτς, γλυκά, τσάι και καφέδες, σε λογικές τιμές.

Στο τέλος, επισκεφθήκαμε το Roof Garden του ξενοδοχείου όπου και εκεί σερβίρεται το μενού του εστιατορίου με πανοραμική θέα. Ιδιαίτερα το καλοκαίρι, στον εξωτερικό χώρο του Roof Garden, πρέπει να είναι υπέροχα!!
Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για έναν πολύ όμορφο χώρο με πολύ καλή κουζίνα και πολλές επιλογές.