Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

5/1/2015 Δευτέρα βράδυ, 3 άτομα

Καιρός πολύς πέρασε... Γιορτές, ταξίδια, ανασυγκρότηση, εκλογές κατασπάραξαν τον ελεύθερό μου χρόνο. Όλο αυτό το διάστημα πήγα σε αρκετά εστιατόρια, εντός και εκτός Ελλάδος, άλλα άξια λόγου και άλλα όχι. Θα βρω λίγο χρόνο να γράψω για μερικές από τις πιο ενδιαφέρουσες εμπειρίες μου (δυστυχώς μόνο για τις εντός Αττικής). Τις υπόλοιπες, από Ρώμη και Φλωρεντία, θα τις γράψω σε άλλον ιστότοπο, διότι εδώ, προς το παρών, μοιραζόμαστε μόνο τις αθηναϊκές μας εμπειρίες.

Στο θέμα μας τώρα! Τις μέλισσες τις είδα πριν περίπου ένα χρόνο, όντας αρχές καλοκαιριού με πολύ ζέστη. Μου έκανε εντύπωση η πολυκοσμία της νεοσύστατης αυλής, η οποία καθημερινά φιλοξενούσε πολύ κόσμο. Πέρναγε ο καιρός και δεν μου δινόταν η ευκαιρία να την επισκευθώ. Τελικά χειμώνιασε και πριν τα Χριστούγεννα έγινε η πρώτη μου επίσκεψη. Από τότε και μετά έχω πάει άλλες δύο φορές και όποτε θελήσω να πάω κάπου να τσιμπήσω και να πιώ το κατιτίς μου, οι μέλισσες ξεπροβάλουν πρώτες, από το μελίσσι των γευστικών μου αναμνήσεων!

Η τελευταία μου επίσκεψη έγινε με άλλους δύο φίλους, φαγανούς όπως εγώ. Και οι δύο δεν είχαν επισκευθεί ξανά τις μέλισσες. Και οι δύο έμειναν πλήρως ικανοποιημένοι από αυτά που ήπιαμε και φάγαμε.

Το μαγαζάκι αυτό έχει ένα μέτριο εσωτερικό χώρο, ενιαίο με ξύλο και νάιλον να κυκλώνουν το 1/3 των τετραγωνικών (τα άλλα 2/3 είναι κλειστά), χαλαρά έως και ελλιπώς διακοσμημένο. Η θερμοκρασία ήταν ανεκτή έως δροσερή διότι κάτσαμε σε τραπεζάκι δίπλα στα νάιλον. Ο εξωτερικός χώρος φαντάζει ιδανικός για τις καλές εποχές (το διπλανό οικόπεδο το οποίο είναι η θερινή "σάλα" του μαγαζιού, με χαλίκια στρωμένα και μερικά δέντρα να δημιουργούν την αίσθηση της εξοχής). Οπότε βάζω 2/4 στο μέσα και 3/4 στο έξω. Το δίκαιο θα ήταν 2,5/4

Το προσωπικό είναι αρκετά νεαρό, ευχάριστο και σχετικά χαλαρό. Τα καλοσυνάτα παιδιά του service προσπαθούν, αλλά υπάρχουν στιγμές που τους ψάχνεις, ειδικά αν κάθεσαι στα περιφερειακά τραπεζάκια. Στα συν του μαγαζιού, το κέρασμα κάθε φορά σε γλυκάκι και κάποιες φορές μία γύρα από τα ποτά που πίναμε. Λόγω τις πολυκοσμίας, αρκετές φορές έχει έντονη φασαρία.

Το φαγητό και το πιοτί είναι το μεγάλο ατού της επιχείρησης. Οι μέλισσες έγιναν στέκι μου, όχι μόνο γιατί είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου, ούτε γιατί είναι πάντα γεμάτες με αρκετό και καλό κόσμο. Τα μεζεδάκια τους είναι καλομαγειρεμένα, με προσεγμένες πρώτες ύλες (προς το παρών) και σωστά τιμολογημένα. Ο κατάλογος έχει και αρκετές επιλογές σε ποτά.

Ακολουθούν κάποια από τα πιάτα τα οποία έχω δοκιμάσει.

- σαλάτα με ρόκα, κατίκι και λιαστή ντομάτα. Εξαιρετική σαλάτα με διαλεχτά υλικά και καλοδουλεμένη vinaigrette

- μπουγιουρντί. Παραλλαγή της συνταγής με μία πανδαισία ψητών λαχανικών (ντομάτα, κρεμύδι, πιπεριά) μέσα σε πύλινο με λάδι και φέτα, σχετικά καυτερό, καλό, αλλά εγώ προτιμώ την κλασική εκτέλεση

- παστουρμαδοπιτάκια. Ωραία εμφάνιση, μικρά σε μέγεθος, γευστικό αποτέλεσμα

- χοιρινή τηγανιά με πιπεριές. Γευστικός μεζές με ωραία ζουμερά κομματάκια κρέατος

- χοιρινό μαυροδάφνης. Γλυκό πιάτο, εξαιρετικό με δεμένη σαλτσούλα

- κοτόπουλο μέλισσες. Ωραία συνταγή, γευστικό αποτέλεσμα

- τυροκαυτερή. Χειροποίητη, εξαιρετική

- μοσχάρι με μανιτάρια. Το καλύτερο πιάτο μέχρι στιγμής, με εξαιρετικής ποιότητας μοσχάρι, μαλακό, ζουμερό και καλομαγειρεμένο συνοδευμένο με κρέμα γάλακτος και μανιτάρια. Λουκούμι σκέτο!

-τηγανιτές πατάτες στην σέσουλα. Υπέροχες

Έχω επισκευθεί πολλά αντίστοιχα μεζεδοπωλεία των γύρω γειτονιών, αλλά οι μέλισσες είναι με διαφορά το πιο σωστό-γευστικό-VFM μεζεδοπωλείο της περιοχής! Με 15 ευρώ το πολύ, τρως και πίνεις άνετα. Εμείς κάθε φορά πληρώνουμε 20 έκαστος αλλά φεύγουμε με στομαχικές διαταραχές...

HIGHLIGHTS: Το μοσχάρι με τα μανιτάρια (πρώτη φορά συναντώ τόσο εξαιρετικής ποιότητας κρέας σε μεζεδοπωλείο), το VFM, και η επιτυχημένη δημιουργία ενός ωραίου καταλόγου με πολλές αξιόλογες επιλογές και υποδειγματική εκτέλεση των πιάτων με πρώτης ποιότητας υλικά.

Η κράτηση, ειδικά για μέρες όπως Πάρασκευή και Σάββατο, κρίνεται αναγκαία.

Υ. Γ. Την ποιότητα την βαθμολογώ με 4, για το είδος του και μόνο (μεζεδοπωλείο). Εννοείται πως υπάρχουν πολλά εστιατόρια που δημιουργούν γευστικότερα και πολύ πιο ενδιαφέροντα πιάτα. Το συγκεκριμένο όμως πετυχαίνει κάτι που φαντάζει εύκολο (μεζέδες) αλλά δυσκολεύει πολλούς, τελικά.