Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Σάββατο (... κι απόβραδο και ασετιλίνη που έλεγε ένα παλιό τραγούδι) και όντως μουρτζούφλικη μέρα -συννεφιά και μούτρα- απαραίτητο το καφεδάκι με την αγαπημένη κολλητή στην επίσης αγαπημένη Νέα Φιλαδέλφεια!
Συνήθως για να βρούμε να παρκάρουμε εδώ, οποιαδήποτε ώρα και μέρα, πρέπει να είμαστε τυχερές τύπου "κερδίζω το τζόκερ" αλλά σήμερα ήταν πανεύκολο και οι θέσεις άπειρες!!

Μετά το καφεδάκι και το κουβεντολόι όμως, οι δυο πολύπαθες φιλενάδες (μην τα ρωτάτε καλύτερα) είπαν να μασουλήσουν καμιά νοστιμιά! Γύρω μας πάμπολλα μεζεδορακάδικα. Κινηθήκαμε στην προτιμητέα οδό Τρυπιά στην οποία έχουν ανοίξει μέσα σε ένα χρόνο πολλά όμορφα μαγαζάκια αναβαθμίζοντας την περιοχή και την οποία διαλέγω συχνά (όπως θυμάμαι ισχύει και για την έμπιστη φίλη ΡΟΝΤΙΚΙ) Με τις κριτικές φίλων του σάιτ στο μυαλό πρότεινα τις Μέλισσες (... μπζζζζζ....!!! )

Καλή εντύπωση μου έκανε αρχικά... το πεζοδρόμιο!! Ναι, το πεζοδρόμιο!! Λοιπόν αν ο άνθρωπος είναι μερακλής το βλέπεις από κάτι μικρό κι όμως τόσο εντυπωσιακό!! Έχουν κάνει ένα μικρό φράκτη γύρω από τα δεντράκια του πεζοδρομίου και έχουν φυτέψει πανέμορφα πολύχρωμα κυκλάμινα -μια μικρή λεπτομέρεια που δείχνει προσπάθεια και αγάπη για το χώρο που όπως έχω πει πολλές φορές εμένα αυτό με συγκινεί και με κερδίζει!

Καθώς είναι Ιανουάριος ο κηπάκος τους είναι κλειστός (mental note να ξαναπάω καλοκαίρι γιατί φαίνεται πολύ ωραία η αυλίτσα! ) οπότε μοναδική επιλογή ο κυρίως χώρος με την πέργκολα που περιέργως δεν έκανε κρύο (είμαι και κρυουλιάρα! ) στον οποίο δυστυχώς όπως έχει ήδη πει και ο φίλος Vaggelis επιτρέπεται το κάπνισμα. Δεν μας ενόχλησε μάλλον επειδή δεν είχε πολύ κόσμο, 4-5 παρέες, μεσημεράκι γαρ, και δεν κάπνιζαν και όλοι (μόνο δυο παρέες είχαν καπνιστές). Φαντάζομαι αν ήταν τίγκα θα ήταν τεκές -τι θα γίνει πια με αυτό το θέμα, το ρημαδοτσίγαρο δεν το αποχωρίζεστε την ώρα που τρώτε μια μπουκιά, πρέπει όλοι να γινόμαστε σαν ρέγγες καπνιστές? Σήμερα πάντως τη γλυτώσαμε!!

Ο χώρος απλός καθαρός και λιτός, με τα κλασσικά τραπεζο-καρεκλάκια καφενείου (βασανιστήριο αυτές οι καρέκλες! ), όχι κάτι το ιδιαίτερο -αν έκανα την κριτική καλοκαίρι σίγουρα θα έβαζα 3 ή και 4 ντοματούλες στο χώρο λόγω πανέμορφης αυλής αλλά το χειμωνιάτικο σκηνικό δεν έχει κάτι το εξαιρετικό.
Μέχρι να πλύνω χεράκια στο τραπέζι είχε φτάσει νεράκι βρύσης ψωμάκια σε ψάθινο καλαθάκι (μικρό άσπρο και μαύρο φρατζολάκι και κριτσινάκια-τα οποία είδα μετά στο λογαριασμό ότι είχαν χρέωση 1,60 ευρώ μαζί με το ντιπ) κέρασμα τσικουδιά (εξαιρετική! ) και πάστα ελιάς.

Τον κατάλογο πρέπει να τον έχουν μειώσει ποσοτικά (και έπραξαν άριστα-ίσως να έπαιξε ρόλο η κριτική της φίλης ΡΟΝΤΙΚΙ??) είχε όμως αρκετές επιλογές, τόσο-όσο!! Διαλέξαμε

-πλευρώτους σχάρας (3,60 ευρώ) μια χαρά, δεν είναι και το πιο αγαπημένο μου πιάτο ούτως ή άλλως

-ταμπουλέ (2,70) Αυτό ΔΕΝ ήταν ταμπουλε.. ούτε εμφανιση ούτε γεύση ταμπουλέ είχε-ήταν κάτι περίεργο και.. ροζ! είχαν πειραματιστεί και προσθέσει σίγουρα κύμινο, κάτι ακόμη που έκαιγε και δεν ξέρω τι ήταν, και εντόπισα και πιπεριά φλωρίνης, κι έκανε και κριτς κριτς όταν το έτρωγες (πολύ επιστημονικό αυτό αλλά καταλάβατε! ) συνολικά άστοχο πολύ σαν πιάτο, δεν το φάγαμε.

-πατάτες στη σέσουλα (2,80) η φίλη μου επεμενε ότι ήταν προκάτ, δεν ξέρω, αν είχε δίκιο, πρώτη φορά δεν μπορούσα να καταλάβω πάντως ήταν καλές

-ντολμαδάκια (3,60) ωραια μινιόν ζουμερά και καθόλου κονσερβα

-κρασοτύρι Κω (4 ευρω) το οποίο ήταν τεράστια ποσότητα, δεν το είχα ξαναφάει, το βρήκα εξαιρετικό και πρωτότυπο αλλά σας προειδοποιώ είχε αρκετά ιδιαίτερη γεύση (αν και μας προτάθηκε από το πάρα πολύ εξυπηρετικό παληκάρι στο σέρβις να πάρουμε καλαβρύτων με μέλι, θυμόμουν την σχετική αρνητική κριτική του φίλου Vaggeli που δεν του άρεσε και έτσι επέμενα και δοκιμάσαμε το ωραίο αυτό κρασοτύρι)

-χοιρινή τηγανιά μαυροδάφνης (5,80) Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η!!! σε πήλινο σκεύος μικρά ζουμερά κομματάκια χοιρινού στην πιο απίθανη γλυκιά σαλτσούλα που έχω φάει (θα ταίριαζε και με μοσχάρι αυτή η σάλτσα! )

Ήπιαμε και ένα κατοσταράκι τσικουδιά. (2,50 ευρώ) Οι μερίδες ήταν κανονικές για μεζεδοπωλείο (εκτός από το τυρί που θεωρώ ήταν τεράστια μερίδα) και σε γενικές γραμμές εύγευστες (με εξαίρεση το ταμπουλε) Το όλον (μαζί με το ποτό) πληρώσαμε 26,60 ευρώ (14 ευρώ το άτομο) αρκετά οικονομικά, με την κανονικότατη απόδειξη και ξεχωριστά σε χαρτακι αναλυτικά η παραγγελία!! Στο τέλος μας κέρασαν κι ένα υπέροχο μωσαικό σοκολάτας (το γλυκό της παιδικής μου ηλικίας, το έφτιαχνε η μανούλα μου!! )

Πρέπει να σημειώσω πόσο καλή εντύπωση μου έκανε το σέρβις. Το παληκάρι που μας εξυπηρέτησε (δεν είδα άλλο σερβιτόρο) ήταν γρήγορο χαμογελαστό και πρόθυμο (μας έφτιαξε και το τραπέζι μας που... χόρευε ελαφρώς! ) Μάλιστα επειδή τον ρώτησα για τα ντολμαδάκια (γιατί την έχω πατήσει σε άλλα μαγαζιά με κονσέρβες) αν είναι δικά τους, και αστειεύτηκα ότι θα το καταλάβω αν δεν είναι και θα τον μαλώσω, όταν μάζευε τα πιάτα με ρώτησε "λοιπόν πώς σας φάνηκαν τελικά τα ντολμαδάκια"

Το βρήκα πολύ επαγγελματικό και σωστό από πλευράς του ιδίως καθώς εξυπηρετούσε μόνος του όλο το μαγαζί και όμως θυμόταν το δικό μου σχόλιο!! Επίσης μας άκουσε που λέγαμε ότι καίει αδικαιολόγητα το ταμπουλέ και χωρίς να του πούμε τίποτα πήγε και ρώτησε στην κουζίνα και ήρθε να μας πει ότι ίσως έκαιγε το κρεμμύδι (ΟΚ αυτό δεν ίσχυε γιατί είμαι απίστευτη κρεμμυδοφάγα, κάτι άλλο ήταν, πιθανολογώ κάνα καγιέν πιπέρι ίσως, αλλά σημασία έχει η προσπάθειά του σωστά??)

Σίγουρα θα ξαναπαω στις Μελισσούλες, να δω και την ξακουστή αυλίτσα τους που όλο και κάποια διακοσμητική πονηράδα-αλα-κυκλάμινα-στο-πεζοδρόμιο θα έχουν σκαρφιστεί για να μου φτιάξουν το κέφι και για... να δοκιμάσω και τα κεφτεδάκια που είχαν τελειώσει σήμερα δυστυχώς!!