Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου.
Υπάρχει πιο πρόσφατη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μετά από τόσες καλές κριτικές και αφού είχα ελεύθερο χρόνο το Σαββατόβραδο, αποφάσισα να κάνω και εγώ την επίσκεψη μου μετά από τόσους πολλούς και έμπιστους χρήστες. Σε γενικές γραμμμές θα συμφωνήσω με τους προαναφερθέντες και με τα καλά τους λόγια.

Η τηλεφωνική κράτηση έγινε Σάββατο 31/1/2015 και ώρα 20:15, μόλις μια ώρα και κάτι λεπτά πριν την άφιξη 2 ατόμων. Πολύ ευγενική προσέγγιση και χωρίς να θέλουν να μας ταλαιπωρήσουν, μας είπαν για σιγουριά να είμαστε στις 22:00 για την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση. Τελικά συμφωνήσαμε στις 21:30, και με λίγα λεπτά καθυστέρηση κάναμε την εμφάνιση μας.

Σε πρώτη εντύπωση, μια χαρά μας φάνηκε ο χώρος καθώς πρόκειται για μεζεδοπωλείο τοπικού βεληνεκούς και δεν βρίσκεται και σε κάποια πιάτσα ώστε να υπάρχουν και περισσότερες απαιτήσεις, άλλο που έχει γιγαντωθεί μέσα (και) από το παρόν σάιτ και κάνουν την επίσκεψη τους πελάτες και από άλλες περιοχές. Είναι ειλικρινείς σε αυτό που παρουσιάζουν και δεν έχουν κάνει μπαλώματα, ούτε έχουν πει μεγάλα λόγια από όσο θυμάμαι εδω μέσα.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που στο πατάρι βρίσκονται οι φούρνοι και δημιουργεί ο μάγειρας με τους βοηθούς του, με πινελιές από παιδικές αφίσες, έναν μαυροπίνακα όπως μπαίνεις δεξιά όπου μπορείς να γράψεις το γνωμικό σου ή την ευχή σου. Στα αριστερά σου υπάρχουν κάποια ραφάκια με παιδικά παιχνίδια και αντικείμενα όπως μονόπολη-ντόμινο και κουκλάκια. Ευχάριστες πινελιές και οικονομικές όμως σίγουρα αργότερα θέλω να πιστεύω πως θα βελτιώσουν κι άλλο τον χώρο γιατί σε κάποια σημεία του φαίνεται κάπως άδειος.

Κατά τα άλλα δεν είναι πολύ μεγάλος, γύρω στα 12 τραπέζια που τα 9 ήταν ήδη κατειλημμένα και τα υπόλοιπα είχαν προκρατηθεί. Το τιμούν όλες οι ηλικίες, από πολύ μικρές με παιδάκια έως και (αρκετά) άτομα που έχουν πατήσει τα δεύτερα -ήντα, μην πω και τα τρίτα -ήντα.

Όλοι έδειχναν να καλοπερνούν και να το απολαμβάνουν, εντύπωση μου έκανε δε που ένα ζευγάρι γύρω στα 26-28 βρισκόταν πριν από εμάς και αφού έφαγε καθόταν αρκετή ώρα και δεν έλεγε να ξεκολλήσει και να φύγει. Εμείς φύγαμε νωρίτερα!

Για να κλείσω για τον χώρο θα πω πως παρά το ότι καθόμασταν στην τζαμαρία, δεν νιώσαμε στιγμή να κρυώνουμε παρά μόνο όταν άνοιγε η πόρτα. Δεν βαθμολογώ παραπάνω από το 2 γιατί με τόσο κόσμο είχε δημιουργηθεί μια οχλαγωγία, χωρίς να χάνεις την ιδιωτικότητα σου όμως και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις. Οι κάποιες μυρωδιές εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκαν δυσάρεστες αλλά όταν μπήκαμε στο αυτοκίνητο έγιναν εμφανείς, ενώ δεν μου άρεσε και το τσιγάρο που επιτρεπόταν χωρίς να φτάνει στη μύτη μου και να με ενοχλεί αλλά και πάλι επιβάρυνε την ατμόσφαιρα.

Δικαιολογώ την διεύθυνση του καταστήματος καθώς οι έλληνες είναι στην πλειοψηφία τους καπνιστές και δεν είναι καιροί να χάνεις κόσμο. Για να μην ξεχάσω, και οι τουαλέτες καθαρές και μια χαρά ήταν.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα που να μας δυσαρεστήσει ιδιαίτερα. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις σημειώθηκαν στα φαγητά αλλά ήταν απόλυτα λογικό λόγω του πλήθους των παραγγελιών, μας ζήτησαν και συγνώμη. Νεράκι σε μποτίλια δική τους που ανανεωνόταν όποτε χρειαζόταν, απόδειξη αμέσως όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό και μας ήρθε μαζί με το δελτίο παραγγελίας. Δυστυχώς τον χαλβά που μας "υποσχέθηκαν" μαζί με τον λογαριασμό δεν τον γευτήκαμε ποτέ και πιστεύω πως ξεχάστηκε άθελα τους και λόγω της ημέρας. Θα μπορούσαν να είχαν και ένα τρίτο άτομο στην εξυπηρέτηση για να έχουν καλύτερους χρόνους.

Στα του φαγητού τώρα. Βαθμολογώ με 3 όχι γιατί κάτι δεν μου άρεσε, αλλά γιατί ίσως και η παραγγελία που κάναμε δεν μας βοήθησε να γευτούμε τα καλύτερα δυνατά πιάτα. Πήραμε τα εξής:

- Ψωμάκι δικό τους με ένα ντιπ σαν μελιτζανοσαλάτα (??) στα 1.60 ευρώ. Νοστιμό το ψωμάκι και 2 φέτες για κάθε άτομο αρκούν, δεν το παραγγείλαμε όμως. Δεν τρέχει και τίποτα.

- Τυρένια κέρατα στα 3.80 ευρώ. Πιπεριές "κέρατα" γεμιστές με μπέικον και τυρί. Πολύ καλά ψημένες και μαλακές, ευχάριστες ακόμα και για εμένα που δεν τις προτιμώ. Η γέμιση πιστεύω πως ίσως χρειαζόταν κάποιο τυρί πιο αλμυρό.

- Παστουρμαδόπιτα στα 4.80 ευρώ. Πολύ καλό και τραγανό φύλλο χωρίς ίχνος λαδίλας, πρότυπο για άλλα μαγαζιά. Θα συμφωνήσω πως ο παστουρμάς ήταν πολύ διακριτικός και όχι ο πρωταγωνιστής του πιάτου. Ίσως και μια σως γιαουρτιού σαν συνοδευτική προσέδιδε το κάτι παραπάνω στο τελικό αποτέλεσμα.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό στα 4.8 ευρώ. Ήρθε ένα πήλινο με φαρφάλες, μικρές μπουκίτσες κοτόπουλου και κρέμα γάλακτος. Καλό χειμωνιάτικο πιάτο με τις φαρφάλες ψημένες όσο πρέπει, το κοτόπουλο ίσως θα μπορούσε να ήταν λίγο παραπάνω μια και ο τίτλος του πιάτου παραπέμπει σε αυτό. Η κρέμα γάλακτος ήταν όση έπρεπε για να μην "πνίξει" τα υπόλοιπα συστατικά. Ίσως ο μάγειρας θα πρέπει να σκεφτεί και κάποιο άλλο συστατικό για να μην χαρακτηρίζεται απλώς ως καλό πιάτο.

- Κότσι χοιρινό χωρίς λίπος (700 γρ. ) με κρούστα μουστάρδας και δεντρολίβανο στα 14.80 ευρώ. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Πραγματικό λουκούμι που κοβόταν με το πηρούνι, γευστικότατο κρέας που όσο και αν έχεις φάει πριν σίγουρα θα πρέπει να το τιμήσεις. Οι πατατούλες γευστικές αν και θα ήθελα να τις δοκιμάσω και πιο όξινες. Η ποσότητα παραπέμπει για 2 άτομα αλλά ήταν τόσο νόστιμο που το έφαγα σχεδόν όλο μόνος μου.

- Κόκα κόλα 330 μλ κουτάκι στα 2 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί 500 μλ στα 4.50 ευρώ. Όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει (όπως ο ευγενέστατος κύριος μου είπε) αλλά καλό. Ευκολόπιοτο. Το καλύτερο που θυμάμαι τελευταία ήταν στις Μέλισσες. Όπως μας είπε ο κύριος ήταν Ζίτσα.

Σύνολο στα 36.3 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί που προσφέρει αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί. Ότι έφαγα ήταν πραγματικός αφρός και δεν μου δημιούργησε το αίσθημα του φουσκώματος. Ίσως γι'αυτό και κάποιοι έγραψαν πως οι τιμές μπορούν να δεχτούν ένα μικρό κούρεμα, γιατί τα πιάτα εξαφανίζονταν σε ρυθμό πολυβόλου χωρίς να σου δημιουργήσουν το αίσθημα του κορεσμού.

Το μόνο που μου έλειψε ήταν η γνωριμία με τον μάγειρα ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις, όπως έκαναν οι άλλοι χρήστες.

Υ. Γ Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας ήρθαν τρεις παρέες που δεν μπορούσαν να εξυπηρετηθούν λόγω πληρότητας, στη μία μάλιστα άκουσα τον μάγειρα να απολογείται από το πατάρι.

Όποιος είναι τίμιος και προσπαθεί ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ.

2015-02-02 23:57:05

Πρώτα από όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψη σας σε μας, για την κατανόηση που είχατε για την παράκληση στην επιθυμητή αλλαγή της ώρας, και φυσικά για το χρόνο που αφιερωνετε στην γραφή ενός τόσο πλούσιου κειμένου για εμάς. Θα συνεχίσω δυστυχώς απολογητικά γιατί όχι δεν είχα την ευκαιρία να σας μιλήσω και να γνωριστούμε, αλλά δυστυχώς ούτε καν να μπορεσα να σας δω... Και αυτό πιστέψτε με είναι πολύ άσχημο για μένα, να μην γνωρίζω αν οι άνθρωποι που περνάνε το κατώφλι μας είναι ευχαριστημενοι ή όχι. Για μένα είναι η αρχή του όλου project του μαγαζίου μας... Από τα καλά σας λόγια συμπαιρενω ότι περάσατε καλά αλλά θα ήθελα πραγματικά να είχατε περάσει ακόμα καλύτερα.. Το μόνο σίγουρο είναι ότι προσπαθούμε πολύ γιαυτό και ευχαριστούμε που το αναγνωρίζετε... Όσο για τις πολύ καλές καλές-ειλικρινείς συμβουλές σας, πιστέψτε με μπαίνουν σε σχέδιο εφαρμογής. Τώρα όσο για το χαλβά έχει συμβεί στο παρελθόν άλλη μια φορά άθελά μας, αλλά θα ήθελα πραγματικά να μας επιτρεψε τε να το διορθώσουμε εις διπλούν σε επόμενη επίσκεψη σας!!! Για εμάς ή εξυπηρέτηση θέλουμε να είναι το Α και το Ω στο μαγαζί μας γιατί πραγματικά όπως αναφέρεται και εσείς, προσπαθούμε να κάνουμε μια έντιμη προσπάθεια και να σεβόμαστε το κάθε ευρώ που ο κάθε άνθρωπος αποφασίζει να δώσει στο κατάστημα μας!!! ελπίζω σε μια πιο ήρεμη επίσκεψη και φυσικά σε μια συζήτηση με αποτέλεσμα!!!! Με εκτίμηση. Τα φουρνομαγειρεματα

2015-02-03 14:39:03

Το ύφος της απάντησης σας σας τιμάει ως επιχείρηση καθώς στα μάτια μου φαίνεται απολογητικό το ύφος και όχι σαν δικαιολογία για τα κακώς κείμενα. Να ξέρετε πως εκτός των πολύ καλών κριτικών μέτρησε ΚΑΙ ο τρόπος που έχετε δράσει μέσα στο παρόν σάιτ και ο τρόπος που έχετε αντιμετωπίσει όλους τους χρήστες. Αυτό δείχνει ταπεινότητα και σεβασμό.

Συνεχίστε έτσι και κάποια στιγμή θα ήθελα να ξαναβρεθώ στο μαγαζί σας για να γευτώ και τα υπόλοιπα εδέσματα σας και να σας γνωρίσω.

Υ. Γ Το περιστατικό με τον χαλβά δεν το θεωρώ ΟΥΤΕ ΚΑΝ πταίσμα όμως σε κάθε μου κριτική προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν περιγραφικός και συνεπής γίνεται γι'αυτό και το ανέφερα.

Υ. Γ 2 Χωρίς να έχετε κανένα άμεσο ενδιαφέρον, σε επόμενη κριτική μου θα αναφέρω περιστατικό από μαγαζί που ενώ έχει πολύ καλή ποιότητα φαγητού και αργότερα θα αναδειχθεί μέσα στο σάιτ, η αντιμετώπιση τους σαν πελάτες ήταν για ΠΟΛΛΕΣ ντομάτες... Και δεν αναφέρομαι στις ντοματούλες που βαθμολογούμε στο Www. ask4food. gr

2016-11-14 14:10:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.