Ελληνική κουζίνα - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Παρασκευή βραδάκι 8μ. μ.
Το μαγαζί δεν το γνωρίζαμε και το επισκεφτήκαμε κατά λάθος, δύο ζευγάρια ψάχνοντας για μαγαζί με καλές επιλογές σε κρασί.

Άφιξη χωρίς κράτηση λοιπόν. Ο χώρος της κάβας δίνει πόντους στο μαγαζί.
Συμπαθητικός ο χώρος, διακριτικός και όχι πολυτελής, σε δύο επίπεδα για εστίαση και στον υπόγειο χώρο, οι βοηθητικοί και οι τουαλέτες.

Μιά που αρχίσαμε από εκεί, δεν υπάρχει χαρτί στους νιπτήρες παρά μικρές πετσέτες για ατομική χρήση. (+) από την αρχή. Και πολύ καθαρά.
Επειδή το φιλικό μας ζευγάρι καπνίζει οδηγηθήκαμε στο πατάρι όπου κυριαρχεί το επιβλητικό μοναστηριακό τραπέζι πολλών πραγματικά θέσεων.
Πιάσαμε την δεξιά πλευρά που ήταν στρωμένη για τέσσερις.

Ο σερβιτόρος μας ήταν γρήγορος, κατατοπιστικός και υπομονετικός μαζί μας, που δεν βιαζόμασταν και η κουβέντα καλά κρατούσε.
Ο κατάλογος μου φάνηκε μικρός, μενού σχεδόν ala carte.
Άμεσα ήρθε ψωμί δύο ειδών, λευκό και μαύρο πολύσπορο με νεράκι κανάτας μετά από ερώτηση. Συνοδεία dip φασολιού, τραγικό σαν λιωμένη φασολάδα.

Η χρέωση του 4Χ1,80€
Τρείς ή τέσσερις σαλάτες, διαλέξαμε την super foods.
Πραγματικά γευστικός συνδυασμός, από μαυρομάτικα φασόλια, κινόα, ιπποφαές με το μαϊντανό τους και ανθότυρο (8,50€)

Δυσκολευτήκαμε με τα ορεκτικά και τελικά πήραμε την κοπανιστή με gorgonzola.
Πλατώ τυριών στην ουσία που την παράσταση έκλεψε η μούς κυδωνιού που σε συνδυασμό με τα πικάντικα τυριά σε ταξίδευε. (9€).

Στα κυρίως πέντε ή έξι επιλογές, κορυφαίας γεύσης όπως αποδείχτηκε, σε κρέας και τέσσερις σε θαλασσινά.

Ο κόκκορας σε μπύρα, συνοδεία πουρέ γλυκοπατάτας και σύκων ήταν το καλύτερο πιάτο. (13,50€)

Γιουβέτσι με μοσχαρίσιο σιδηρόδρομο σε τεράστιο πήλινο. Νόστιμο και μεγάλη ποσότητα, μόνο που στον κατάλογο αναφέρονται μάγουλα μόσχου, και στην απόδειξη στήθος. (14€).

Η σύζυγος πήρε σουπιά μαγειρευτή με χορταρικά, καρότο και αγκινάρες. Δοκίμασα χόρτα, καλή γεύση μου θύμισαν τα Κρητικά τσιγαριστά. Χρεώθηκαν σαν pacchieri σουπιά, που βέβαια δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. (12€).

Στην απόδειξη υπάρχει και άλλη μία χρέωση σαν σουπιά με (2€)?
Εγώ πήρα θράψαλο πάνω σε φάβα με αφρό από σέλερι νομίζω.

Σε όποιον το μυαλό πάει σε ολόκληρο ψητό θράψαλο ψαροταβέρνας παρακαλώ να το ξεχάσει αμέσως.
Υπήρχαν επτά ή οχτώ ψιλές ροδέλες ψητού θράψαλου πάνω στην πολύ καλή φάβα.

Ο αφρός δεν νομίζω ότι προσδίδει τίποτα στο πιάτο. (12€).
Με τα ορεκτικά ήπιαμε ένα λευκό Wild Geese του Αιβαλή, ποικιλίας Sauvignon blanc του 2013. Έντονο και ατμοσφαιρικό στο ποτήρι, μας έβαλε στα βαθιά. (23€)
Μην θέλοντας να πάω μετά σε κόκκινο, εμείς τρώγαμε θαλασσινά, διαλέξαμε ένα ροζέ RK Καρυπίδη, που μας κάλυψε οινικά όλους. Πολύ καλός συνδυασμός αν και άγνωστο. (19,50€).

Τα γλυκά τα αποφύγαμε, μια που είχα περάσει από το SLIM BITES του Ψυχικού, και οι τιμές τους 7-9€ ήταν αποτρεπτικές.

Για όλο το πακέτο 120,70€. Δεν τα θεωρώ πολλά για δημιουργική κουζίνα σε καλές μερίδες και με δυό μπουκάλια καλά κρασιά.

Την δική μου εντύπωση δεν συμμερίστηκε το άλλο ζευγάρι που τους φανήκανε πολλά για αυτά που φάγαμε.

Και κάτι που χάλασε τους επισκέπτες μας, ακόμα ήταν, όταν αρνηθήκαμε τα γλυκά, μετά από λίγο μας ζήτησαν να ελευθερώσουμε το τραπέζι γιατί το έχουν δεσμεύσει για επόμενη κράτηση.
Δεν πετύχαμε με αυτό το φάουλ το επιθυμητό αποτέλεσμα μιας επιτυχημένης εξόδου.

Θα ξαναπάω όμως με κράτηση για να φάω τον άπαιχτο κόκκορα και θα αφήσω χώρο και για το εκλαίρ που τόσο είδα να διαφημίζεται.

2015-02-03 12:49:48

καλημέρα και καλό μήνα..
μια δυο διευκρινήσεις προς αποφυγήν παρεξηγήσεως..
παίρνοντάς τα με σειρά αναφοράς, σχετικά με τα μπάνια υπάρχει και η παροχή της πετσέτας και του χαρτιού σε αυτόματο μηχάνημα, που προφανώς δεν προσέξατε..
όσον αφορά στο συνοδευτικό τους ψωμιού, δεν έγινε κάποιο λάθος.. όντως πρόκειτε για κανονική φασολάδα, περασμένη από το θερμομίξ όπου με τις ελιές κάνουν ένα κλασσικό πιάτο.. στο πιο σημαντικό από αυτά που είπατε είναι οι χρεώσεις στις αποδείξεις.. λόγω του ότι χρησιμοποιούμε υπολογιστή παραγγελιοληψίας, είναι εύκολο να πατηθεί κάποιο λάθος κουμπί.. οπότε εσείς, γενικά στα εστιατόρια, θα πρέπει να κοιτάτε την χρέωση πρωτίστος να είναι η σωστή.. όπως και με τις σουπιές που αναφέρατε, η μια χρέωση στα 12,00€ αναφερόταν σε μια pasta με σουπιές και συμπληρωματικά χρεώσαμε ένα πιάτο σουπιές προς 2,00€ λίγο μετά, για να καλύψουμε τη διαφορά.. σχετικά με το τραπέζι και την ώρα αναχώρησης, μιας και είσαστε από τις παρέες walk-in, ενημερωθήκατε ότι ήταν ήδη κρατημένο για τις 22.30 οπότε ήταν επιλογή σας να καθίσετε όταν φθάσατε στις 20,00. να ξέρετε πάντως ότι ως λαός-πελάτες, αν είμασταν λίγο πιο δεκτικοί στο κομμάτι χρονοχρέεωσης σίγουρα θα απολαμβάναμε και καλύτερες τιμές.. κατα τα άλλα σας ευχαριστούμε για την επίσκεψη και πείτε στον συνδαιτημόνα σας, ότι αν βρει εστιατόριο, όχι μεζεδοπωλείο, με τέτοιες τιμές στο κρασί (από 13,00€ ξεκινούν) και στο φαγητό (4 άτομα 78,20€) να μας το πεί και μας να γίνουμε θαμώνες..

2015-02-03 15:28:58

Δυστυχώς δεν ξέρω τι φταίει με μερικούς επαγγελματίες του κλάδου και δεν μπορούν να δεχτούν ούτε καλοπροαίρετη κριτική για το μαγαζί τους. (παιδί τους).
Δεν ξέρω πως είχατε ξυπνήσει όταν γράψατε το σχόλιο σας, αλλά το ότι
1) υπήρχαν πετσέτες στους νηπτίρες γράφτηκε μόνο για θετικό
2) όταν λέμε το κρασί μας έβαλε στα βαθιά, εννοούμε ότι μας προετοιμάζει για το τι θα ακολουθήσει. (Τα όμορφα κυρίως π. χ. )
3)το θέμα της παραγγελιοληψίας με τα μηχανάκια είναι ένα εύκολα αντιμετωπίσιμο πρόβλημα, και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έπρεπε να σχολιαστεί, την στιγμή που άλλο πράγμα γράφει ο κατάλογος, άλλο έρχεται και άλλο βλέπεις χρεωμένο στην απόδειξη?
Είναι πιό εύκολο να κάνεις νέους καταλόγους από το να διορθώσεις το μενού στο πρόγραμμα ? όταν άλλαξε ο συντελεστής ΦΠΑ δεν διορθώσατε άμεσα την ταμειακή ?
4) για το ντιπ φασολιού δεν είπα ότι έγινε κάποιο λάθος, απλώς ανάφερα την άποψη μου ότι είναι τραγικό. Θα έχετε δει και εσείς πόσοι το τρώνε το συγκεκριμένο έδεσμα και πόσοι σας το επιστρέφουν πίσω άθικτο. Δεν σερβίρεται μόνο σε τουρίστες.
5) μπορείτε να ρωτήσετε τον σερβιτόρο σας και την κοπέλα στην υποδοχή, ότι μας πρότειναν το μεγάλο τραπέζι σαν ελεύθερο. Μονο και μόνο τότε, όταν απορρίψαμε τον κατάλογο των γλυκών, που δεν ζητήσαμε, μας κοινοποιήθηκε αν μπορούμε να συντομεύσουμε την αναχωρισή μας γιατί προέκυψε κράτηση. Σας αναφέρω τα λόγια του σερβιτόρου κατά γράμμα.
Και 6) δεν ήρθαμε στο μαγαζί σας για να φάμε φτηνά. Είμαστε και εμείς επαγγελματίες σε άλλο κλάδο με είδη πολυτελείας, ίσως κάτι κατάλαβε ο σερβιτόρος σας, και ξέρουμε και εμείς να κοστολογούμε. Ποτέ δεν θα σας κρίναμε γιατί πουλάτε χόρτα π. χ. για 14€, αλλά το σκεπτικό μιας επιχείρησης το βλέπεις στην κάβα. Όσο για το ότι φάγαμε φτηνά, ας προσέξετε ότι επιλέξαμε μόνο μία σαλάτα και τα τυριά για ορεκτικό και τις μερίδες μας, χωρίς γλυκό. Οπότε το 20€ το άτομο που υπονοείτε δεν υφίσταται.
Θα ξανά ερχόμουν στο μαγαζί σας όπως δήλωσα στην κριτική μου, αλλά μετά το ειρωνικό και υποτιμητικό σχόλιο σας, όχι μόνο προς εμένα αλλά προς τους πελάτες σας δεν θα το ξαναεπιχειρήσω.
Άσε που μπορεί να επιβάλετε και χρονοχρέωση επειδή ήρθαμε στο μαγαζί σας. Έλεος!!!

2015-02-03 18:25:00

τα λάθη πρέπει να τα παραδεχόμαστε και όσον αφορά το θέμα του τραπεζιού, βιάστικα να σας απαντήσω όχι από ασέβεια, αλλά από βεβαιότητα ότι το προσωπικό της επιχείρησης κινείται στα πλαίσια της τίμιας και ορθής πολιτικής που έχω επιλέξει από την πρώτη μέρα της λειτουργίας μας. Σας ζητώ προσωπικά συγνώμη για τη συμπεριφορά του σερβιτόρου, καθώς μιλάμε για τραγικό λάθος, για μένα χειρότερο και από να σας ρίξει ένα ποτήρι κρασί στα ρούχα. Δεν είναι στα πλαίσια λειτουργίας μας μια τέτοια συμπεριφορά προς τους πελάτες. Όποτε θέλετε μπορείτε να μου στείλετε έναν λογαριασμό τραπέζης να σας πιστώσω το ποσό που δαπανήσατε για το συγκεκριμένο γεύμα ή φυσικά να το εξαργυρώσετε εδώ, πράγμα μάλλον ουτοπικό. Σας ευχαριστώ..

2015-02-03 21:29:10

Καλησπέρα σας.
Το ότι κατεβάσατε το προηγούμενο σχόλιο δείχνει ότι αντιληφθήκατε ότι κάτι πήγε στραβά. Παρά όλα αυτά η κριτική ήταν καλοπροαίρετη με σκοπό να διορθωθούν τα μικρά λάθη που κάνουμε όλοι μας. Φυσικά και δεν είναι ουτοπικό να μας δείτε κάποια άλλη φορά, εδώ Χριστιανοί γίνονται Μουσουλμάνοι και αντίστροφα, έτσι και εμείς παρά την δυσαρέσκεια μας στο σχόλιο σας, το φαγητό μας άρεσε και δεν θα το πάρουμε επί προσωπικού. Όσο για τον λογαριασμό, ούτε κουβέντα περί επιστροφής κλπ. πληρώσαμε ότι φάγαμε και ήπιαμε.
Δέχομαι την συγνώμη σας και καλή συνέχεια.

2016-03-28 00:17:51
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την hammer.