Μοντέρνα κουζίνα - Θησείο, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι, η περιοχή Θησείο-Μοναστηράκι-Ψυρρή γεμάτη κόσμο και πολύβουη. Ήμασταν μια παρέα τριών ατόμων και σκεφτήκαμε μετά από ενάμιση χρόνο να ξαναπάμε στην KUZINA για φαγητό, έχοντας στο μυαλό μας ότι την προηγούμενη φορά οι γευστικές δημιουργίες του σεφ Άρη Τσανακλίδη μας είχαν αφήσει ικανοποιημένους, παρά τις σχετικά ακριβές τιμές.

Παρόλο που βρισκόμαστε μες στο χειμώνα, η καλοκαιρία μας επέτρεψε να καθίσουμε έξω. Ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Απλά, λιτά τραπεζοκαθίσματα, μάλλον στριμωγμένα. Ευτυχώς, βρήκαμε τραπέζι προς την πλευρά του εστιατορίου και όχι προς το πεζοδρόμιο, για να μην είμαστε πολύ κοντά στους περαστικούς.

Στο εσωτερικό πάντως, ο χώρος είναι πολύ όμορφα διακοσμημένος και τα τραπέζια τοποθετημένα σε διάταξη τέτοια, ώστε οι πελάτες να μη νιώθουν στριμωγμένοι. "Όλα τα λεφτά" όμως, είναι η ταράτσα του εστιατορίου με την εκπληκτική θέα στην Ακρόπολη. Ειδικά κάποιες καλοκαιρινές βραδιές η θέα είναι μαγευτική...

Η εξυπηρέτηση από τους εργαζομένους ήταν ευγενική, τυπική και αρκετά γρήγορη. Μόλις καθίσαμε ρώτησαν αν θέλουμε νερό, ζητήσαμε μια κανάτα από τη βρύση, μας την έφεραν αμέσως, απλά όταν άδειασε, χρειάστηκε να το ζητήσουμε, για να την ξαναγεμίσουν. Επίσης, μια πολύ ευγενική σερβιτόρα μας ρώτησε να θέλουμε ψωμί και, αφού απαντήσαμε θετικά, έφερε μερικά πολύ εύγευστα ψωμάκια (ήταν ζυμωμένα με αρωματικά και άφηναν πολύ καλή γεύση) συνοδευμένα από πολύ καλής ποιότητας λάδι και μερικές πολύ νόστιμες μαύρες ελιές.

Λίγο αργότερα ήρθε η υπεύθυνη και πήρε την παραγγελία. Να σημειώσω ότι υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλει κάποιος ένα ατομικό μενού με 19 ευρώ (περιλαμβάνει σαλάτα ή ορεκτικό, κυρίως πιάτο και γλυκό, μαζί με ένα ποτήρι κρασί), ωστόσο οι επιλογές μας φάνηκαν περιορισμένες και προτιμήσαμε να πάρουμε τα εξής:

- Λουκουμάδες με μους φέτας, δυόσμο και σως ροδιού. Η μερίδα αποτελείται από τέσσερις μικρούς μεγέθους λουκουμάδες. Η γεύση τους ήταν εξαιρετική, το μίγμα φέτας με δυόσμο ταίριαζε απόλυτα με τη σως ροδιού, πραγματικά μας ικανοποίησαν απόλυτα.

- Σαλάτα χειμωνιάτικων λαχανικών (παντζάρια, κρεμμύδια, μανιτάρια κ. ά. ) που ήταν μελωμένα στον φούρνο με ταλαγάνι, μαύρη τρούφα και ξηρούς καρπούς. Πολύ ενδιαφέρων συνδυασμός, πολύ εύγευστη σαλάτα, την τιμήσαμε δεόντως.

- Ριζότο με άγρια τρούφα, μανιτάρια και κάστανα. (Οι δύο από τους τρεις της παρέας πήραμε το ριζότο για κυρίως πιάτο). Ήταν σωστά χυλωμένο και σερβιρίστηκε με κομμάτια παρμεζάνας που έδεναν άριστα με τη γεύση του. Αξιοσημείωτο ότι τα μανιτάρια ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα.

- Φιλέτο κοτόπουλο με μοσχαρίσιο προσούτο και πεκορίνο Αμφιλοχίας. Σερβιρίστηκε μαζί με χειμωνιάτικα λαχανικά. Σωστά ψημένο το φιλέτο, ωραία λιωμένο πάνω του το τυρί, αρκετά καλός ο συνδυασμός με τα λαχανικά, γενικά ένα ικανοποιητικό πιάτο, χωρίς κάτι το ξεχωριστό.

Μετά το φαγητό αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε και γλυκό και παραγγείλαμε:

- Πουτίγκα φτιαγμένη με τσουρέκι, μαύρη και λευκή σοκολάτα, σταφίδες, καραμελωμένα φουντούκια και κρέμα. Ενδιαφέρων συνδυασμός, μας φάνηκε κάπως βαριά η γεύση του.
- Τάρτα με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς. Πολύ καλή, όχι όμως κάτι το ξεχωριστό.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 30 ευρώ το άτομο, ποσό που εκτιμώ ως αρκετά υψηλό. Να σημειώσω ότι δεν μας προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα.

Συνολική αποτίμηση: Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από το φαγητό, η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά, αλλά...
Αλλά το value for money δεν είναι το αναμενόμενο.

Σίγουρα, δεν είναι εύκολο να συνδυάσει ένα εστιατόριο τις υψηλές γαστριμαργικές απολαύσεις με χαμηλές τιμές, όμως εκτιμώ ότι στο KUZINA οι τιμές θα έπρεπε να είναι χαμηλότερες. Και η απόδειξη ότι αυτό είναι εφικτό δεν είναι άλλη από την ύπαρξη του οικονομικού μενού των 19 ευρώ ανά άτομο. Διευρύνοντας τις επιλογές του οικονομικού μενού οι υπεύθυνοι της επιχείρησης θα μπορούσαν να προσελκύσουν περισσότερη πελατεία, βελτιώνοντας θεαματικά το value for money. Ας το σκεφτούν...