Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Mε την ευκαιρία καλό μήνα σε όλους τους αναγνώστες.
Κυριακή βράδυ ξεκινήσαμε για Νέα Φιλαδέλφεια με συγκεκριμένο προορισμό. Καιρό τώρα ακούμε για δύο μεζεδοπωλεία -ρακάδικα που είναι κάθε μέρα γεμάτα. Πρόκειται για το ΒΥΡΑΚΙ και τις ΜΕΛΙΣΣΕΣ. Είναι δίπλα- δίπλα στην οδό Τρυπια και έχουν πολλές ομοιότητες. Ο λόγος που πήγαμε ήταν η περιέργεια αν πράγματι είναι γεμάτα και αν ναι ποιοί είναι οι λόγοι.

Μπήκαμε στην τύχη στις Μέλισσες.
Ανοίγεις μια συρόμενη πόρτα στη τζαμαρία και βρίσκεσαι ανάμεσα σε τραπέζια χωρίς προθαλάμους και τέτοιες πολυτέλειες. Ο εξαερισμός ελλιπής και η ατμόσφαιρα αποπνικτική απο τα τσιγάρα. Οντως λίγα τραπεζάκια ήταν άδεια αλλά στη συνέχεια γέμισαν όλα.

Απλός χώρος καθαρός όμως, και περιποιημένος αλλά η καλύτερη διακόσμηση είναι ο κόσμος. Ενα γεμάτο μαγαζί πάντα δείχνει ζεστό και όμορφο. Ξύλινα τραπεζοκαθισματα σε αποχρώσεις του μπεζ, ένα μέρος μετά την τζαμαρία που είναι κλεισμένος κατά τη συνηθισμένη τακτική εξωτερικός χώρος. και είναι συνέχεια του κυρίως εσωτερικού χώρου.

Στέκι νεολαίας κυρίως, όχι πως έλειπαν και κάποιοι θαμώνες μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά γενικά όλο το στυλάκι είναι νεολείστικο. Πολύ βαβούρα αλλά αυτό συμβαίνει παντού όταν ένα μαγαζί είναι γεμάτο, εκτός απο τα ακριβά εστιατόρια. Εδώ ο κόσμος εκτονώνεται γελάει φωνάζει και περνάει μια χαρά. Το προσωπικό και αυτό μέσα στό κλίμα όλοι νεαρής ηλικίας πρόθυμοι και ευγενικοί.

Κανονικά όταν ένα μαγαζί είναι γεμάτο μια καθημερινή (Κυριακή βράδυ = καθημερινή εδώ και πολλά χρόνια), δεν κάνεις καμία κριτική ακόμα και αν δεν σου αρέσει. Κάτι θα έχει που αρέσει σε όλους τους υπόλοιπους, απλά εσύ είσαι απο άλλο ανέκδοτο.

Μας κέρασαν ρακί για το καλοσώρισμα και με ρακί συνεχίσαμε.
Τά φαγητά ήταν προσεγμένα και σε γενικές γραμμές νόστιμα χωρίς να σε κάνουν να νιώθεις όμως την ανάγκη να περιγράψεις την πρωτοτυπία και τις ιδιαίτερες γεύσεις.

Σαλάτα ρόκα, τυροκαυτερή, χοιρινή τηγανιά, πλευρώτους στη σχάρα, μπριζολάκια χοιρινα, μερικά από τα πιάτα που δοκιμάσαμε χωρίς να μας δυσαρεστήσει
κάποιο, όμως νομίζω ότι εδώ δεν επικεντρώνεσαι στο τι πόσο, πως, έφαγες, αλλά στο πώς ένιωσες, πόσο ξέφυγες απο την καθημερινότητα, πόσο η διαδικασία τρώω πίνω τις ρακές μου ταξιδεύω και ονειρεύομαι κουβεντιάζοντας, σε κάνει πραγματικά να χαλαρώσεις, να διασκεδάσεις, και να αφεθείς χωρίς να ψάχνεις μήπως λείπει λίγο σκόρδο από το τζατζίκι ή αν σου έφερε αμέσως την πέμπτη ρακί ο σερβιτόρος.

Τελικά δεν καταλάβαμε για ποιό λόγο είναι κάθε μέρα γεμάτο περάσαμε όμως μια χαρά και σίγουρα θα ξαναπάμε.

Οι τιμές καλές πληρώσαμε κάτι λιγότερο απο 15 ε το άτομο.
Αν κάποια καθημερινή θελήσετε να νιώσετε ότι είναι Σάββατο να πάτε στις Μέλισσες.