04 Φεβ 2015

Πηγαμε στην ταβέρνα το Σάββατο μεσημέρι με κουπόνι. Ειχαμε πάρει απο πριν τηλέφωνο να κλεισουμε τραπέζι. Μας υποδέχθηκαν στην είσοδο και μας είπαν να ανεβουμε στον πάνω όροφο. Ειχε 2-3 τραπεζάκια να διαλέξουμε και καθίσαμε σε αυτό που ηταν πιο κοντά στο παράθυρο.

Μετά από λίγο μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και τους καταλόγους. Δεν θυμόμασταν ποια φαγητα είναι μεσα στο κουπόνι και περιμέναμε να έρθει ο σερβιτόρος να μας τα θυμίσει. Τελικά, παραγγείλαμε μια "μακεδονικη" σαλάτα, μπουρεκακια, τζατζίκι και ως κυρίως πιάτα χοιρινο σνίτσελ και μπιφτέκι μοσχάρι.

Η "μακεδονικη" ηταν μια τυπική σαλάτα με λάχανο, σέλινο, μαρούλι, καρότο. Η ποσότητα της ηταν πολυ ικανοποιητική. Όσον αφορα τα μπουρεκάκια, ο αριθμός τους στο πιατο ηταν δύο. Ειναι αλήθεια πως περιμέναμε παραπάνω ποσότητα. Γευστικα όμως μειναμε ικανοποιημένοι.

Στα κυρίως πιάτα, το σνιτσελ ήταν λεπτό και σωστα τηγανισμένο. Δεν ειχε κατι εξαιρετικό γευστικά. Όσο αφορά το μπιφτέκι, στην ουσία ήταν τρια μπιφτεκάκια. Ειχαν λιγο καεί στην επιφάνεια, αλλά στο εσωτερικό ηταν σωστά ψημενα, ίσως ήθελαν 1-2 λεπτά ακόμη. Και τα δυο πιατα ηταν σερβιρισμένα με ρυζι, πράγμα που μας ξάφνιασε. Βέβαια δεν ρωτησαμε πριν την παραγγελια με τι σερβίρονται, αλλά υποθεταμε με τηγανητές πατάτες.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε καλά επίπεδα. Ο χρόνος που πέρασε απο τη στιγμη που καθίσαμε μεχρι την στιγμή που ήρθε το πρωτο πιατο στο τραπέζι ήταν 20 λεπτά, που θεωρώ πως ήταν πολύς. Γενικα πάντως το σέρβις ηταν ευγενικό και εξυπηρετικό.

Για την ατμόσφαιρα, το μονο που αρκει ειναι η εντυπωσιακή θέα της Αθήνας. Λιγα σημεία βρίσκεις με αυτο το θέαμα. Επισης, η μουσική που έπαιζε απο τα ηχεία ήταν ελαφρολαϊκη και έδινε ενα ευχάριστο τόνο.

Σε γενικες γραμμές, ειναι μια καλη πρόταση για ενα καλο και φθηνό φαγητό. Υπάρχει και καλοκαιρινό, λιγο πιο πάνω. Και να μην ξεχάσω ενα απο τα συν, το γεγονός πως μας έφερε απόδειξη τόσο για το ποσο του κουπονιου όσο και για το επιπλέον.

04 Φεβ 2015

ianos