Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Επηρεασμένοι από τις κριτικές του site αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το μαγαζί την Παρασκευή το βράδυ.

Ένα λιτά διακοσμημένο ψηλοτάβανο μαγαζί, που έχει τα καλά του και τα κακά του. Το καλό είναι ότι λόγω ύψους δεν μυρίζει τσιγαρίλα… Το κακό είναι ότι ο χώρος είναι λίγο κρύος – δεν σου βγάζει κάτι το παρεΐστικο.

Δοκιμάσαμε:

- Ζυμωτό ψωμί με ντίπ. Το αναφέρω γιατί το ψωμί ήταν φανταστικό….

-Τυροκαυτερή. Τελείως αδιάφορη.

- Πατάτες crispy. Τραγανές, όμορφες στην όψη αλλά άνοστες.

- Μελιτζάνα στον πηλό. Μελωμένα κρεμμύδια με μαλακά κομμάτια μελιτζάνας σε μια κόκκινη σάλτσα με λίγο κατσικίσιο(?) τυρί. Αρκετά καλό αλλά του έλειπε κάτι.

-Καπνιστό λουκάνικο. Άγευστο για τα γούστα μου. Θα το προτιμούσα πιο πικάντικο και ζουμερό.

-Πολίτικα μπιφτέκια με φουρνιστές πατάτες. Μας εξήγησαν ότι η αναλογία είναι ½ κιμάς και ½ παξιμάδι και κρεμμύδι (υποθέτω και διάφορα αρωματικά). Παρόλο που ήταν πολύ αφράτα, δεν με ενθουσίασε η γεύση τους. Παρέπεμπαν σε veggie burgers... Οι πατάτες ήταν πολύ μαλακές και νόστιμες.

-Κότσι χοιρινό (χωρίς λίπος). Καπνιστό κότσι με κρούστα μουστάρδας και δενδρολίβανο. Μας εξήγησαν ότι μαγειρεύετε για 24 ώρες. Ζουμερό, τρυφερό, νόστιμο. Με διαφορά το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε.

Ήπιαμε 1 κιλό κρασί (αρκετά ελαφρύ) και 2 κόλες.

Γενικά, οι γεύσεις που δοκιμάσαμε με παρέπεμπαν περισσότερο σε μαγειρείο και όχι σε μεζεδοπωλείο. Έλειπε η ένταση – οι γεύσεις ήταν πολύ ήπιες για τα γούστα μου.

Στο τέλος μας κέρασαν ½ κιλό κρασί, και γλυκό που ήταν ζεστή σοκολατόπιτα και λευκός χαλβάς. Τα γλυκά πρέπει να ομολογήσω ήταν πολύ καλά.
Πληρώσαμε 60 ευρώ….

Το παράδοξο είναι ότι παρόλο που γευστικά δεν ικανοποιήθηκα, συστήνω το μαγαζί ανεπιφύλακτα. Ο λόγος είναι ότι τα παιδιά που έχουν το μαγαζί κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους να σε ικανοποιήσουν. Ευγενέστατοι, γενναιόδωροι και σέβονται τον πελάτη. Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα μαγαζιά σαν αυτό.

2015-02-04 14:56:02

θα ήθελα πραγματικά να σας ευχαριστήσω για την επισκεψή σας στο καταστημά μας. Επισης να σας ευχαριστήσω για το χρόνο που αφιερώνετε, έστω και αν δεν καταφέραμε να είμαστε στα γευστικά σας γούστα.
Ενα όμως είναι σίγουρο ότι πραγματικά το μόνο που προσπαθούμε πάντα να κάνουμε, όπως σωστά αναφέρετε ειναι να προσπαθούμε να σεβόμαστε τον κάθε πελάτη ξεχωριστά αν και αυτό δεν είναι ολες τις φορές εφικτό...
Είναι σημαντικό που προτείνετε το μαγαζί μας έστω και αν για τις δικές σας γευσεις, δεν είμαστε αυτό που πιθανά σας καλύπτει.
Αυτο για μας πραγματικά κατι λέει, και ειναι άξιο αναφοράς.
Τώρα διευκρινιστικα και μόνο (επειδη είδα οτι υπαρχει ενα ερωτηματικό) στην μελιτζάνα το τυρι που συνοδευει το πιατο είναι φέτα.
Με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ