06 Φεβ 2015

Τεάρτη βράδυ δώσαμε ραντεβού στον καραβίδα με ένα φιλικό ζευγάρι που είχαμε καιρό να τα πούμε. Η επιλογή ήταν δική τους γιατί είχαν ξαναπάει και έμειναν ευχαριστημένοι.
Βρήκαμε εύκολα να παρκάρουμε σε ένα παράδρομο της δοϊράνης. Η δοϊράνης είναι κάτω απο τη βεϊκου στο υψος του άλσους βεϊκου.

Μας καλοσώρισε ένας νεαρός και μας έδωσε ένα άνετο τεσσάρι τραπέζι.
Ολος ο χώρος είναι στήν πρασιά κλεισμένος και απο τις τρείς πλευρές με νάυλον. Στο βάθος ένας τοίχος επενδυμένος με πέτρα χωρίζει τη σάλα απο το ταμείο και την κουζίνα. Απλός αλλά καθαρός και προσεγμένος χώρος. Ξύλινα τραπέζια και καρέκλες με ψάθα. Ο εξαερισμός καλός και η θέρμανση επαρκής. Πέντε παρέες πριν απο μας και άλλες τέσσερις που ήρθαν μετά ηλικίας 30 -50.
Μέχρι να έρθει η παρέα μας παραγγείλαμε ένα ούζο πλωμαρίου ( 7 ε) που ήρθε αμέσως με πάγο και μια κανάτα νερό.

Ο κατάλογος κυρίως με θαλασσινά και φρέσκα ψάρια αλλά και λίγα κρέατα σχάρας.

Σαλάτες με βραστά και ομά λαχανικά για 2 ή για 4 άτομα, διάφορα ορεκτικά, μακαρονάδες με θαλασσινά και οστρακοειδή. Είναι στην ευχέρεια του πελάτη να το δεί σαν ψαροταβέρνα και να φάει πρώτα ψάρια αν το επιτρέπουν τα οικονομικά του (48-55 το κιλό), ή να αρκεστεί στούς μεζέδες σαν να πήγε σε μεζεδοπωλείο με θαλασσινά.

Εμείς όπως και οι περισσότερες παρέες απ' ότι είδα προτιμήσαμε το δεύτερο. Μια ματιά που έριξα στο ψυγείο με τα ψάρια ήταν φρεσκότατα, αλλά τα αφίσαμε για άλλη φορά όταν θα ηρεμίσουν τα πράγματα με τα οικονομικοπολιτικά, γιατί έχω 3,5 ε στην τράπεζα και ανησυχώ μήπως τα χάσω.....

Πήραμε μια σαλάτα βραστή 4 ατόμων με χόρτα παντζάρια ( τα αγαπημένα μου), κολοκυθάκια, μπρόκολο και κουνουπίδι που ήταν όπως έπρεπε και σε καλή ποσότητα 9 ε

Μια σκορδαλια (θα σου τηγανίσω ψάρια με παντζάρια σκορδαλιά που λέει και το τραγούδι) καλή 2,8 ε

2015-02-06 20:11:35

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για την κριτική σας και για τα καλά σας λόγια... Μας τιμά το γεγονός ότι η πρώτη σας κριτική σαν νέος χρήστης είναι για το κατάστημα μας... Είναι ευχάριστο το ότι μείνατε ικανοποιημένοι χωρίς κάτι να σας δυσαρεστήσει και σας περιμένουμε και πάλι να μας επισκεφτείτε...

06 Φεβ 2015

apostolo17