Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Σχετικά καινούριο μαγαζί στην θέση ενός εστιατορίου με ψαρικά που έχει κλείσει αρκετό καιρό, κάνει την πρωτοτυπία και ανάμεσα στις ορδές των χταποδίών που κυριαρχούν στην Πειραϊκή, σερβίρει κρεατικά.
Ένα μοντέρνο σουβλατζίδικο στην ουσία, όπως είναι της μόδας, με ωραίο ισόγειο χώρο στον οποίο κυριαρχείι η ανοιχτή κουζίνα - ψησταριά. Υπάρχει και επάνω όροφος με τζαμαρία για ανεμπόδιστη θέα. Επίσης, τα γνωστά τραπεζάκια έξω της Πειραϊκής.
Το επισκεφτήκαμε την Κυριακή των εκλογών καλεσμένοι ενός φίλου που γιόρταζε - άτομα 6 ενήλικες και 2 παιδιά. Το τραπέζι μας ήταν στον κάτω όροφο στην τζαμαρία μπροστά οπότε και μόνο για την θέα που απόλαυσα βάζω 4.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη αλλά εγώ αφού η μοίρα με έριξε σε αυστηρή δίαιτα δοκίμασα κάποια από τα πιάτα και όχι όλα.
-Σαλάτες χωριάτικες: καλή ποσότητα και φρέσκα υλικά

-Βραστό σταμναγκάθι: δεν ήταν παραβρασμένο αλλά κράταγε λιγάκι πράγμα που το έκανε τέλειο. Επίσης το λάδι ήταν καλής ποιότητας.

-Τυροκαυτερή: δεν δοκίμασα, οι υπόλοιπη τη βρήκαν καλή, όχι πολύ καυτερή

-Τζατζίκι: πλούσιο όχι ιδιαίτερα τούρμπο και με το αγγουράκι κομμένο σε κοματάκια.

-Πατάτες τηγανιτές: πολύ νόστιμες (δοκίμασα μία) όχι προκάτ με αλατοπίπερο και ριγανίτσα.

-Αρνάκι ψητό σε μεσαίου μεγέθους πιατελίτσα, ο σερβιτόρος όταν το έφερε μας ανακοίνωσε ότι ήταν λουκούμι και είχε δίκιο.

-Γιαουρτλού, δεν δοκίμασα αλλά πήρε θετικά σχόλια από τους υπόλοιπους. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το μέγεθός του, πραγματικά τεράστιο.

-Ποικιλία κρεατικών, δεν θυμάμαι για πόσα άτομα ήταν (λογικά για 4) πάντως ήταν κι αυτή υπερμεγέθης. Είχε χοιρινά καλαμάκια και κοτόπουλο, κεμπάπ, σουτζούκι, πίτες, ντομάτες και πιπεριές ψητές. Πιθανόν να περιείχε και κάτι ακόμα αλλά προσπαθούσα να συγκεντρωθώ στο δίκο μου πιάτο για να μην τινάξω την διάτα στον αέρα, και δεν πολυκοίταζα.

-Ένα φιλέτο κοτόπουλο με βραστό μπρόκολο για έμενα την δυστυχή διαιτίζουσα, καλόψημένο και ζουμερο.

Εξυπηρέτηση γρήγορη, ευγενική παρά το γεμάτο μαγαζί.

Ήπιαμε κόκκινο χύμα κρασί, πολύ καλό και στην αρχή ξέχασα να αναφέρω το ψητό ψωμάκι και νερό βρύσης σε μπουκάλι.
Τι πληρώσαμε δεν ξέρω λόγω κεράσματος αλλά δεν παρατήρησα παράλογες τιμές στον κατάλογο.

Στο τέλος ήρθε κέρασμα πορτοκαλόπιτα και αφρώδης οίνος αλλά ο ιδιοκτήτης ήξερε τον εορτάζοντα και ίσως γι'αυτό και ο οίνος.

Συμπερασματικά φάγαμε πολύ καλά και κατά τα λεγόμενα των άλλων αλλά κι εγώ το ευχαριστήθηκα το διαιτιτικό μου! Άνοιξε και το μάτι μας με την υπέροχη θέα αλλά και η ψυχή μας με το υπέροχο κρασάκι!

Εννοείται ότι θα ξαναπάω, μετά το πέρας της δίαιτας βεβαίως, βεβαίως!