Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Ο Μπαρμπαδήμος είναι από τα μαγαζιά που τραβάει την προσοχή πρώτα-πρώτα εξωτερικά!

Πρόκειται για μια υπέροχη ευήλια, υπερυψωμένη μονοκατοικία, σε πολύ περίοπτη θέση επάνω στην πλατεία Παπαλουκά στα Πατήσια, που μετά από επανειλημμένα αποτυχημένες προσπάθειες στο να στεριώσει κάποιο εστιατόριο εκεί (κατά το πλείστον ψητοπωλείο, με τελευταίο αν θυμάμαι καλά τον Κάβουρα που μας άφησε χρόνους), είχε την τύχη να υποστεί μια εξαιρετικού γούστου ανακαίνιση και να περάσει στα χέρια του Μπαρμπαδήμου …θέλω να πιστεύω με καλύτερη τύχη. Πάντως είναι αδύνατον να μπει κάποιος στην πλατεία αυτή και να περάσει απαρατήρητο το συγκεκριμένο μαγαζί.

Οι κριτικές για τα άλλα καταστήματα της αλυσίδας είναι λίγο αμφιλεγόμενες τουλάχιστον από άποψη βαθμολογίας και ομολογώ ότι με έκαναν να έχω ενδοιασμούς παρότι δεν είχα επικεντρωθεί και πολύ σε αυτές, δεδομένου ότι οι περιοχές που βρίσκονται ακροβολισμένα ήταν λίγο άβολες για εμένα. Επιπλέον στην αρχή δεν ήξερα εάν πρόκειται για μαγαζί της ίδιας αλυσίδας γιατί στην επιγραφή του δεν γράφει κεμπαπατζίδικον αλλά “εδέσματα εξαιρετικής ποιότητας”, κι εκεί μπερδεύτηκα λίγο.

Βέβαια δεν είχα διαβάσει την κριτική του φίλου VAGELI για το κατάστημα του Πειραιά στην οποία μόλις τώρα έριξα μια ματιά και συνειδητοποίησα ότι οι απόψεις μας συμπίπτουν κατά πολύ ως προς την ποιότητα του φαγητού καθώς και με του φίλου gevsi7 που έκανε την αρχή για το μαγαζί στα Πατήσια.

Η επίσκεψή μας πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή 30/1 νωρίς το απόγευμα γύρω στις 7 παρά άτομα 2, μιας και βρεθήκαμε στην περιοχή.

Ο ενθουσιασμός ξεκινάει λοιπόν από το εξωτερικό μέρος του εστιατορίου από την είσοδο κι όλας με τις δύο βιτρινούλες στην πόρτα με λίγα φρέσκα λαχανικά στα ραφάκια και μπουκάλια με ποτηράκια. Στην συνέχεια η αυλή με τα ωραία λευκά φερ φορζέ τραπεζοκαθίσματα που κατά ένα μέρος της έχει διαμορφωθεί αποκλειστικά για τους καπνιστές, με ωραία κρεμαστά φωτιστικά τύπου μεγάλα φανάρια, αποξηραμένα λαχανικά και μπαχάρια και αρκετές επιδαπέδιες σόμπες οι οποίες όμως δεν ξέρω πόσο αποδίδουν αφού υπάρχει ένα μέρος με νάυλον. Το καλοκαίρι θα είναι ιδανικά έξω κυρίως το βραδάκι, όμως μάλλον θα πρέπει να βρουν μια λύση για την ημέρα καθώς το βλέπει ο ήλιος συνέχεια μέχρι τη δύση του.

Και πάμε στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι αφιερωμένος αυστηρά και μόνο (προς το παρόν τουλάχιστον - ελπίζω να μην αλλάξει αυτό στην πορεία) στους ΜΗ καπνιστές. Πεντακάθαρος, πολύ ζεστός παρότι καθίσαμε δίπλα σε παράθυρο, πανέμορφος και ευχάριστος με μια διακόσμηση που θυμίζει κάτι από παλιά. Σε ανοιχτές κροκί αποχρώσεις οι τοίχοι και μπορντώ κασώματα, με καδράκια σε όλους τους τοίχους με φωτογραφίες από την Σμύρνη, από αστικές και μη οικογένειες της εποχής, πλακάκια στο πάτωμα με τα κλασικά παλιά σχέδια, πολυελαίους στην οροφή, τραπεζομάντηλα στα τραπέζια, κουρτίνες πλεκτές στα παράθυρα κ. α. Τα τραπέζια περίπου 20-24 στον αριθμό σε άνετη διάταξη. Η κουζίνα ανοιχτή, φαινόταν με μια ματιά που έριξα να λαμποκοπάει, το ίδιο και οι τουαλέτες. Μουσική σε σωστή ένταση, παλιά λαϊκά και ρεμπέτικα.

Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή από μια κοπελίτσα ευγενική, γλυκομίλητη και χαμογελαστή. Βέβαια θα πρέπει να πω ότι δεν είχε πολύ κόσμο εκείνη την ώρα, 5 τραπεζάκια όλα κι όλα γέμισαν όση ώρα μείναμε εμείς εκεί.

Ο κατάλογος έχει και τυλιχτά στα 2,30€ ποσό που δεν πρόσεξα εκείνη τη στιγμή γιατί θα παίρναμε μερίδες οπότε δεν έδωσα βάση. Κατόπιν όμως σε συζήτηση με τη φίλη μου ήταν το μόνο που μου έκανε κακή εντύπωση καθώς θεωρώ έτσι κι αλλιώς εξωφρενική την τιμή ακόμα και στα 2 ευρώ που έχει φτάσει να πωλείται το έδεσμα που ονομάζεται σουβλάκι με ένα κομμάτι κρέας, ¼ ντομάτας, και τριών στικ πατάτας τυλιγμένα σε μια πίτα. Όμως επιφυλάσσομαι γιατί δεν είδα και στα γύρω τραπέζια κανέναν να τρώει ώστε να δω το μέγεθος. Ως επί τω πλείστον παίζουν μερίδες κεμπάπ, σις, καλαμάκια, σουτζούκια, παστουρμάδες, μερικά ορεκτικά, 3-4 σαλάτες, 2-3 πιάτα ημέρας και 3-4 γλυκά.

Το moto τους είναι ότι ΟΛΑ τα πιάτα ξεκινούν να ετοιμάζονται από τη στιγμή που τα παραγγέλνει ο πελάτης. Γι’ αυτό και όπως επεσήμανε και ο φίλος VAGELIS για το κατάστημα του Πειραιά στο delivery χάνουν 20% και όπως χαριτολογώντας γράφουν στον κατάλογό τους “προτιμάμε να σας βλέπουμε από κοντά”.

Τώρα το κατά πόσο τα ετοιμάζουν ΟΛΑ εκείνη την ώρα δεν ήμουν σε θέση να το γνωρίζω, πάντως έχω τις αμφιβολίες μου. Ομολογώ όμως ότι -προφανώς επειδή δεν είχε πολύ κόσμο- εμείς δεν είχαμε καμία καθυστέρηση στο σερβίρισμα. Πάντως οι πατάτες όπως ειλικρινά αναφέρουν στον κατάλογο, κάποτε ήταν φρεσκοκομμένες. Τώρα δεν προλαβαίνουν…? κι έτσι τις δίνουν απ’ ότι μας ενημέρωσαν και προφορικά σε εξωτερικό συνεργάτη (καθώς χρειάζονται τόνους για όλες τις αλυσίδες όπως είπαν) ο οποίος δεν τις προψήνει αλλά τις προψύχει. Σε κάθε περίπτωση κάθε είδους “προ” για μένα είναι μείον, αν και δε μπορώ να πω ότι δεν ήταν ωραίες, αλλά όπως και να’ χει το φρέσκο έχει διαφορά. Και σε τελική ανάλυση, το συγκεκριμένο κατάστημα δεν μου έδωσε την εντύπωση προς το παρόν τουλάχιστον ότι έχει τόσο πολύ κόσμο ώστε να του έχει δημιουργήσει πρόβλημα ως προς αυτό.

Φάγαμε:

Για αρχή ένα μικρό καλωσόρισμα (που δεν χρεώνεται) με 3 λωρίδες τηγανιτές πιτούλες, 3-4 πατατούλες επίσης τηγανιτές και μια κουταλίτσα μελιτζανοσαλάτα. Η μελιτζανοσαλάτα είχε τέλεια έντονο κάπνισμα, φαινόταν χειροποίητη και ήταν από τις καλύτερες ίσως που έχω δοκιμάσει, αν απομονώσω το γεγονός ότι ήταν μπαρούτι από το σκόρδο! Αυτός και μόνο ήταν και ο λόγος που δεν ξαναπλησίασα το πιρούνι μου για δεύτερη μπουκιά…είχα και μάθημα αυτοάμυνας μετά και δεν ήθελα να έχουμε απώλειες…!!! Νεράκι ζητήσαμε κανατούλα και ήρθε χωρίς γκρίνιες

- Πατάτες τηγανιτές (προψυγμένες λοιπόν), από τις μεγαλύτερες μερίδες που έχω σερβιριστεί σε ψητοπωλείο 3,40€

- Τζατζίκι χωρίς σκόρδο (εννοείται), με εξαιρετικό γιαούρτι, αγγουράκι και μυρωδικά, καλή μερίδα ικανό από μόνο του σε συνδυασμό με τις πατάτες να σε χορτάσουν σίγουρα κατά το ήμισυ 2,80€

- Αυγά του κανακάρη με σουτζούκι, αυγά και πατάτες τηγανιτές (σαν ομελέτα). Μερίδα που υπερτερούσε σε πατάτα και υστερούσε σε αυγά θεωρώ. Εδώ ήταν λάθος το οποίο παραδέχτηκε εκ των υστέρων από μόνη της η κοπέλα που πήρε την παραγγελία, καθώς εάν ξέραμε ότι είχε τόσες πατάτες (σχεδόν μια μερίδα ακόμα), θα παραβλέπαμε τις πατάτες (γιατί πατατιάσαμε) και θα προτιμούσαμε κάποιο άλλο ορεκτικό. 5,80€

- Σις κεμπάπ μερίδα για την φίλη μου, κομμάτια χοιρινού κρέατος μαριναρισμένα, πολύ μαλακό και γευστικό το κρέας πάνω σε πίτες κομμένες σε μικρά τετραγωνάκια, με μια μεγάλη ψητή πράσινη πιπεριά και 3 ντοματούλες ψητές επίσης. Εξαιρετική μερίδα και χορταστική 7,50€

- Και μια “αναποφάσιστη” όπως λέγεται μερίδα για μένα, που είναι 1 καλαμάκι κοτόπουλο, 1 καλαμάκι χοιρινό, 1 κεμπάπ και 1 καλαμάκι με τέσσερα καλά κομμάτια σουτζούκι. Κι αυτά πάνω σε πιτούλες με συνοδεία ντομάτας φρέσκιας σε κύβους. Τα καλαμάκια και τα δύο ήταν κανονικά προς μεγάλα σε μέγεθος, νόστιμα και ζουμερά, το κεμπάπ ήταν σχετικά καλό αλλά παρότι είχε μόνο 20% αρνίσιο κιμά εμένα μου μύριζε αρκετά (δεν νομίζω ότι θα το επέλεγα ξανά) και το σουτζούκι ήταν πάρα πολύ καλό.

Δεν ήπιαμε ποτό ή αναψυκτικό (για να μη βαρύνουμε…???)
Χώρος για γλυκό δεν υπήρχε ιδιαίτερος αλλά υπό άλλες συνθήκες θα το χτύπαγα το μπακλαβαδάκι με το φυστίκι σίγουρα και απ’ ότι διαβάζω τώρα στις άλλες κριτικές πρέπει να είναι πολύ καλό. Επειδή όμως σε λιγότερο από 3 ώρες ήταν το μάθημα krav maga, είπαμε να συγκρατηθούμε.

Τι τα θες; Νομίζετε ότι είχαμε χωνέψει; Τρίχες. Αλλά δεν ήμασταν και οι μόνοι. Ελληνάρες παιδί μου. Σκάσαμε μύτη στις 22:00 στο μάθημα με το κεμπάπ σχεδόν στο στόμα ακόμα, ένας άλλος (συμμαθητής) είχε χτυπήσει τα τσιπουράκια του και κάποιοι άλλοι πίτσα καμιά ωρίτσα πριν το μάθημα…Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται…χα χα!!!!

Ο λογ/σμός ήρθε στα 27,40 και ήταν πολύ καλά για αυτά που φάγαμε, άλλωστε θα αρκούσαν να μας χορτάσουν άνετα οι δύο μερίδες μας με ένα ορεκτικό.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Τελικά η Παρασκευή είναι κακή μέρα για krav maga…χαχα!!!

Λοιπόν θα συμφωνήσω ότι ο Μπαρμπαδήμος έχει πολύ καλής ποιότητας κρεατικά (τουλάχιστον αυτό εισπράξαμε εμείς σε αυτό στα Πατήσια) από αυτά που δοκιμάσαμε και μάλλον απ’ ότι κατάλαβα από τις υπόλοιπες κριτικές, υπερτερεί σίγουρα από τα υπόλοιπα και στον χώρο, ο οποίος όπως προείπα είναι εξαιρετικός. Θα ξαναπάμε σίγουρα ώστε να δοκιμάσουμε κι άλλα ορεκτικά (όπως τη μελιτζάνα με το μέλι που θα ήθελα) και κρεατικά αλλά και τα γλυκά του. Ένα κερασματάκι στο τέλος δεν θα ήταν άσχημο, έστω μια μαστιχούλα. Νέο μαγαζί είναι και η πολιτική αυτή σίγουρα θα μέτραγε θετικά.

Πρόκειται λοιπόν για μια πολύ καλή επιλογή σε ένα εξαιρετικό περιβάλλον και παρά τις αρχικές μου επιφυλάξεις, νομίζω ότι σίγουρα μπορώ να το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται στην ευρύτερη περιοχή. Να πάτε.

Υ. Γ.: Δεν θα χρειαστεί να περάσετε και τα ρούχα σας απο κλίβανο μετά. Επιτέλους απολαύσαμε το φαγητό μας αναπνέοντας κανονικά σαν άνθρωποι.