Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Έχοντας διαβάσει τις καλές, αλλά λίγες κριτικές για αυτό το κινέζικο στο κέντρο της Αθήνας πρότεινα να το δοκιμάσουμε για μεσημεριανό την προηγούμενη Τρίτη. Είναι σε ομολογουμένως πολύ βολικό μέρος, αν βρίσκεται κανείς Εξάρχεια, Κάνιγγος ή Ομόνοια, αλλά δεν μου γέμισε καθόλου το μάτι απ' έξω, καθώς εξακολουθεί να μοιάζει με καφετέρια για εργαζόμενους και για καφέ στο χέρι. Άλλωστε μέχρι πρότινος το γωνιακό αυτό μαγαζί στέγαζε ακριβώς μια τέτοια καφετέρια.

Και μπαίνοντας μέσα συνέχισα να έχω την ίδια αίσθηση. Λίγες προσθήκες έχουν γίνει ώστε η καφετέρια να μοιάζει με κινέζικο εστιατόριο. Όχι ότι θα προτιμούσα να βρεθώ σε έναν ακόμα κιτς, παραφορτωμένο χώρο, αλλά σε έναν πιο ζεστό και φιλόξενο. Ο κάτω χώρος λοιπόν χωρίζεται σε δυο επίπεδα, έχει τζαμαρία γύρω - γύρω και είναι πεντακάθαρος. Η κουζίνα είναι κλειστή. Στον πάνω χώρο που αναφέρουν τα υπόλοιπα μέλη δεν πήγαμε, ούτε είδαμε κανέναν να ανεβαίνει.

Μας εξυπηρέτησε μια κυρία ασιατικής καταγωγής, ευγενέστατη και αποτελεσματικότατη που μας έλυσε ό, τι απορίες είχαμε ως προς το μενού.

Ο κατάλογος του Asian Food έρχεται σε μορφή φυλλαδίου για delivery! Ένα τρίπτυχο τυπωμένο μπρος πίσω σε γυαλιστερό χαρτί. Όπως καταλαβαίνετε αυτό ενίσχυσε την αρχική μου αίσθηση περί καφετέριας. Στο φυλλάδιο λοιπόν περιλαμβάνονται τα κλασσικά κινέζικα πιάτα, χωρισμένα όπως ακριβώς σε όλα τα κινέζικα της Αθήνας.

Είδαμε ότι έχουν και σούσι, καθώς και μπουφέ για το μεσημέρι, μέχρι της 16:00, με 10 ευρώ το άτομο. Μπαίνοντας είχα δει το τραπέζι του μπουφέ, με τρία - τέσσερα ταψιά σκεπασμένα, αλλά η ώρα ήταν 6 το απόγευμα, οπότε τον είχαμε "χάσει".

Στην αρχή μας έφεραν τσιπς γαρίδας με sweet chili sause, σαν κέρασμα και δυο ποτήρια γεμάτα με νερό. Διαλέξαμε δύο σούπες μια hot and sour (3,5 ευρώ) και μια tom yam με γαρίδες(4,5 ευρώ). Η πρώτη ήταν καλή. Η δεύτερη ήταν άνοστη. Ικανοποιητική η ποσότητα και στις δυο. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε μας είπαμε ότι το μεσημέρι μειώνουν λίγο τις μερίδες και προσθέτουν στο ίδιο πιάτο ρύζι ατμού ή τηγανιτό ή νούντλς, ό, τι επιλέξει ο πελάτης, σε στυλ combo. Πολύ μας βόλεψε αυτό, καθώς δεν χρειάστηκε να παραγγείλουμε ρύζι. Από κυρίως λοιπόν επιλέξαμε μοσχάρι σετσουάν με ρύζι ατμού (νομίζω 8 ευρώ) και διπλομαγειρεμένο χοιρινό με τηγανιτό ρύζι (7ευρώ). Πήραμε και μια κινέζικη μπύρα στα 3 ευρώ, μικρό μπουκάλι, μέτρια. Για όλα αυτά πληρώσαμε 25,5 ευρώ.

Οι εντυπώσεις μου: Μεγάλες μερίδες - παρόλο που τις είχαν μικρύνει για χωρέσει το ρύζι. Καλή ποιότητα κρέατος και στα δυο πιάτα, από καλά κομμάτια, χωρίς ξίγκια και λίπη, πολύ μαλακά. Καμιά επίγευση λαδίλας ή βαρυστομάχιασμα. Το διπλομαγειρεμένο χοιρινό ήταν το πιο ενδιαφέρον από τα δυο: ψητό μαριναρισμένο κρέας που κόβεται φετούλες και στη συνέχεια περνάει από γουόκ με δεύτερη σάλτσα και λαχανικά. Το σετσουάν, όχι κάτι ιδιαίτερο, ούτε καν αρκετά πικάντικο.

Γενικά και σε αυτό το κινέζικο εστιατόριο έμεινα με τη χαρά. Οι γεύσεις ως επί το πλείστον ήταν επίπεδες, στα ελληνικά μέτρα, να σου τριβελίζουν το μυαλό ότι κάτι λείπει. To VFM κανονικά είναι 3-. Οι μερίδες ήταν χορταστικές, αλλά δεν θεωρώ ότι βρήκα επιτέλους ένα οικονομικό και καλό κινέζικο στην Αθήνα.