Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Σάβατο βράδυ 7-2-15
Το μεζεδοπωλείο γνωστό σε όλη την υπόλοιπη παρέα (4 και εγώ 5).
Μόνο εγώ δεν είχα ξαναπάει, αν και περνάω πολλές φορές απ' έξω. Η επιβλητική μονοκατοικία με έκανε να νομίζω ότι είναι ένα πολύ ακριβό εστιατόριο, και δεν θα το εμπιστευόμουν σε αυτή την περιοχή. Καμία σχέση βέβαια ακριβώς το αντίθετο "επί τω λαϊκώτερον"στις τιμές αλλά σε πολύ καλό επίπεδο απο φαγητό.
Εκανα το λάθος και αναζητούσα μέρος να παρκάρω κάτω απο την αγ. λαύρας προς πατησίων και δυσκολέύτηκα πολύ, ενώ οι υπόλοιποι βρήκαν εύκολα ένα στενό πάνω πρός την πλατεία παπαλουκά.

Μια ωραία διόρωφη μονοκατοικία με μεγάλη αυλή που σε κάνει να ξεχνάς ότι είσαι σχεδόν στο κέντρο της αθήνας.
Πέτρα ξύλο και χρώματα της ελιάς στους τοίχους, ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες καφενείου όμορφα δεμένα μεταξύ τους
Πολύ μεγάλος χώρος για μεζεδοπωλείο απο ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα πρέπει να χωράει γύρω στα 250 ίσως και περισσότερα άτομα. Είναι όμως χωρισμένο σε διάφορους χώρους και επίπεδα και κάθε χώρος δείχνει ένα μικρό συμπαθητικό μαγαζάκι.

Στην πρώτη αίθουσα αριστερά ο κυρίως χώρος όπου παίζουν και οι μουσικοί (μπουζούκι κιθάρα) δεξιά ένα αίθριο με καμία 40αριά καρέκλες. Στα μείον αυτός ο χώρος που είναι υποδεέστερος σε σχέση με τους υπόλοιπους χώρους. Βέβαια τα βαριά μοναστηριακά τραπέζια και η οπτική επαφή με την όμορφα φωτισμένη αυλή κάνουν και αυτό το χώρο συμπαθητικό.

Δεν είχαμε κράτηση και μας βρήκαν ένα τραπέζι στη διπλανή αίθουσα κάτω, ενώ υπάρχει και ημιόροφος και αυτός γεμάτος. Στα μείον επίσης που δεν έχει η διπλανή αίθουσα επαφή με την ορχήστρα.

Οι υπόλοιποι της παρέας που ξαναπήγαν αρκετές φορές μου είπαν πως αυτός ο χαμός γίνεται μόνο παρασκευή και σάββατο, ενώ τις καθημερινές είναι πολύ χαλαρά με λίγες παρεούλες στη μπροστινή αίθουσα, και χωρίς ζωντανή μουσική.

Κάποια στιγμή αφού φάγαμε μας μετέφεραν στη πρώτη αίθουσα όπως ζητήσαμε για να έχουμε και οπτική επαφή με τη μουσική, και μάλιστα σε ενα τραπέζι που άδειασε δίπλα στην ορχήστρα.

Τό σέρβις αρκετά ικανοποιητικό παρά τον πολύ κόσμο. Ειδικά τα ποτά και τα πρώτα πιάτα ήρθαν σχεδόν αμέσως, και τα ψητά στο μισάωρο περίπου.

Ο κατάλογος έχει πολλές επιλογές με ορεκτικά μεζέδες και κύρια πιάτα και δεν ξέρω αν μπορούν να τα υποστηρίξουν όλα. Υπάρχουν και κάποιες επιλογές απο θαλασσινά αλλά απο ότι είδα και στις διπλανές παρέες δεν προτιμούνται και μάλον κυριαρχούν τα υπόλοιπα.
Πήραμε διάφορα πιάτα στη μέση, ενω το ψωμί που ζητήσσαμε να μας το ψήσουν αρνήθηκαν ευγενικά με τη δικαιολογία ότι η σχάρα ήταν γεμάτη.

Πολίτικη σαλάτα με λάχανο καρότο σέλινο κόκκινη πιπεριά ωραία ψημένα στο ξύδι
ντάκο με φέτα μαϊδανο και μπόλικο ελαιόλαδο
ανθοτυροπιτάκια σπιτικά 4 τεμάχια
φέτα τυλιχτή
φάβα
συκώτι τηγανιά
κότσι
κοψίδια στα κάρβουνα (πανσέτα)
και κοτόπουλο παιδάκι με σως μουστάρδας.

Ολα ήταν πολύ καλά και οι μερίδες σωστές, αλλά ξετρελάθηκα με τη φέτα τυλιχτή, το συκώτι τηγανιά και το κότσι.

Ηπιαμε κόκκινο καμπερνέ πολύ καλό (8 ε το κιλό ενω εχει και με 7 ε το κιλό) 1 κιλό, και ένα καραφάκι τσίπουρο 200ml.

Η μουσική δεν είναι για να στηθεί χορός, παρόλο που έγινε και αυτό κάποιες στιγμές ανάμεσα απο τα τραπέζια, αλλά συνοδεύει όμορφα το χώρο. Επαιζαν κυρίως έντεχνα και ρεμπέτικα, μάλιστα με προθυμία μας έπαιξαν το δύχτι που ζητήσαμε, ενώ δεν έγινε το ίδιο με κάποια λαϊκά που επίμονα ζητούσε διπλανή παρέα. (νομίζω δεν θα χάλαγε η συνταγή αν τους έκαναν το χατήρι)

Μάς κέρασαν πανακότα με το λογαριασμό, χορτάσαμε εξ άλλου γενικά τρώμε συγκρατημένα, και πληρώσαμε 78,8 ε, σχεδόν 16 ε το άτομο
Παρόλο που υπάρχουν κάποια αρνητικά (αίθριο, το ψωμί όχι ψημένο, επαφή με την ορχήστρα, απο τους μισούς θαμώνες) περάσαμε πολύ ωραία με την παρέα και αυτό με επηρεάζει στο να βάλω πολύ καλή βαθμολογία. Επίσης το συγκρίνω με αντίστοιχα μεζεδοπωλεία με σχετικά λογικές τιμές και όχι με εστιατόρια που πληρώνεις 30 και 40 το άτομο, γιατί εκεί έχω άλλες απαιτήσεις.
θα ξαναπάω σίγουρα.

2015-02-09 23:16:36

Χαιρόμαστε που περάσατε καλά στο χώρο μας και ελπίζουμε να σας ξαναδούμε. Κάνουμε μεγάλη προσπάθεια για να παραμένουν οι παροχές μας σε πολύ καλό επίπεδο.
Ευχαριστούμε που μας τιμήσατε
Με εκτίμιση Δημήτρης