Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το εστιατόριο αυτό είναι ένας από τους βασικούς λόγους που αποθεώνουμε την ύπαρξη του internet και των αντίστοιχων site αναζήτησης γαστρονομικών θησαυρών. Και ο λόγος όπως θα έχει καταλάβει ο οποιοσδήποτε διαβάσει μία κριτική στο ask4food για το εν λόγω εστιατόριο, είναι ότι στο άκουσμα της λέξης «Τρούμπα» η απόλαυση που σου έρχεται στον νου δεν είναι απαραίτητα το φαγητό, που είναι και το ζητούμενο στην προκειμένη περίπτωση. Άρα, απίθανο να πας. Φτάνοντας στην Νοταρά βέβαια καταλαβαίνεις ότι τα «κόκκινα φανάρια» είναι πλέον παρελθόν. Η γειτονιά εμένα προσωπικά δε μου δημιουργεί κανέναν ιδιαίτερο τρόμο, πιο τρομαχτική μου φαίνεται η Ομόνοια. Μάλλον αδιάφορη θα τη χαρακτήριζα.

Αντικρίζοντας την είσοδο του καταστήματος σκέφτεσαι «άντε ας μπούμε και ο Θεός να βάλει το χέρι του». Περιμένοντας όμως τα χειρότερα ο χώρος δε μου φάνηκε και τόσο κακός. Τα τραπέζια είναι μεγάλα, γεγονός που μετά από μία πρόσφατη επίσκεψη σε εστιατόρια των Παρισίων -όπου τρως στο τραπέζι και αναγκαστικά τα ποτήρια τα βάζεις στο τραπέζι του δίπλα όταν δεν κοιτάει- με ικανοποιησε ιδιαίτερα. Φωτογραφία Ινδής καλονής δεσπόζει στον ένα τοίχο ενώ το Bollywood αποθεώνεται στον απέναντι. Όλα ήταν καθαρά και ταχτοποιημένα. Ο σερβιτόρος, εξυπηρετικότατος και πάντα πρόθυμος.

Τα φαγητά:
Δεν είμαι ειδήμων της ινδικής κουζίνας αλλά νομίζω ότι το επίπεδο ήταν ψηλό σε όλα τα πιάτα. Φάγαμε:
- Τα κλασικά samosas τα οποία σερβίρονται με μία γλυκιά σάλτσα μάγκο. Ήταν νόστιμα, καθόλου λιπαρά αλλά ολίγον «χοντροκομένα», αν μπορώ να γίνω κατανοητή. Η σάλτσα μάγκο τους ταίριαζε πολύ. Υποψιάζομαι όμως ότι η ίδια σάλτσα μπαίνει και στο ρόφημα Λασι με γεύση μάγκο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το ρόφημα δεν ήταν ωραίο, αν και αρκετά πιο γλυκό από αντίστοιχα που έχω πιει σε άλλα εστιατόρια.

- Λαχανικά τηγανιτά με ρεβυθάλευρο, ίσως το πιο ωραίο πιάτο της βραδιάς.

- Κοτόπουλο κόρμα, κοτόπουλο τικα μασάλα, ένα αρνί με πικάντικη σάλτσα, ένα ρύζι με κοτόπουλο... είναι σαφές ότι δεν έχω εξοικειωθεί με τα ονόματα των ιδνικών πιάτων, στα κινέζικα αριστεύω...
Όλα ήταν αξιοπρεπέστατα – μην πω ανώτερα από άλλα ινδικά που κυκλοφορούν στην Αθήνα.

Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι όλα τα πιάτα έβγαζαν μία... δεν ξέρω πως να το περιγράψω... ινδικίλα.... Ίσως είχαν περισσότερο κόλιανδρο, ίσως είχαν περισσότερα μπαχαρικά. Εμένα που μου αρέσουν τα Ινδικά με ικανοποίησε η γεύση και ίσως αποτελούν μια πιο original εκδοχή της ινδικής κουζίνας. Όσοι προτιμούν τις πιο ευρωπαϊκές-διεθνείς γέυσεις μπορεί να δυσανασχετήσουν.

Πληρώσαμε 13 Ευρώ το άτομο.... Respect...
Σύμφωνα με την εποχή και τις οδηγίες του νέου υπουργού.. Λιτός Βίος... Τέρμα το Βαρούλκο... Άβε Βαρυφάκη