Ταβέρνες με τραγούδι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Από τις λίγες φορές που θα διαφωνήσω με τις περισσότερες κριτικές του site για μια ταβέρνα. Ας τα πάρουμε όμως απ' την αρχή:

Καλεσμένος Σάββατο μεσημέρι στην Κληματαριά για γεννέθλια φίλου, έριξα μια ματιά προηγουμένως απ' το ask4food όπως (απαραίτητα) κάνω πριν από κάθε επίσκεψη σε χώρο που δεν έχω φάει πριν (αν και τόσο κλασική ταβέρνα ομολογώ ότι δεν είχα πάει! ). Διαβάζοντας λίγο βιαστικά οι εντυπώσεις μέτριες... συνολικά αποκόμισα μια εικόνα παραδοσιακού αλλά παραφορτωμένου χώρου, φαγητό που έχει δει και καλύτερες μέρες (σημείωση να δοκιμάσω τουλάχιστον το κότσι), αρκετή καπνίλα αλλά ωραία ζωντανή μουσική (που δεν ήμουν σίγουρος αν θα πετύχαινα).

Η πρόσκληση ήταν για 3 το μεσημέρι το οποίο μου φάνηκε σχετικά αργά. Μπαίνοντας στην ταβέρνα όμως κατά τις 3μιση κατάλαβα το λόγο: τα τραπέζια ακόμα μισοάδεια, οι μουσικοί δεν είχαν πάρει ακόμη θέσεις και γενικά η ατμόσφαιρα είχε μια αίσθηση αναμονής.

Ο χώρος μου φάνηκε γραφικός μεν αλλά όχι σα να έμπαινα και στην παλιότερη ταβέρνα της Αθήνας. Ίσως είχα περισσότερες προσδοκίες απ' αυτά που είχα διαβάσει. Ωραία πινελιά οι μεγάλες γάστρες αριστερά μετά την είσοδο και σε γενικές γραμμές χώρος πολύ ταιριαστός με το ύφος της ταβέρνας (είχαμε και μια κληματαριά πάνω απ' το κεφάλι μας για να δικαιολογήσει τ' όνομα! ).

Τα τραπέζια πάντως υπερβολικά κοντά, εύκολα γίνεσαι παρέα με τους δίπλα. Δε θα έλεγα ότι δεν μπορούσαμε να κουνηθούμε απ' την καρέκλα μας, αλλά σίγουρα έχουν εκμεταλλευτεί το χώρο οριακά. Σχετικά με τον καπνό περίμενα τα πράγματα χειρότερα - ναι μεν καπνίζουν μέσα και ο κόσμος αυξάνεται όσο περνάει η ώρα αλλά δεν ένιωσα την ασφυκτική καπνίλα άλλων χώρων.

Όσον αφορά το φαγητό: εν τέλει το μενού ήταν κανονισμένο από πριν (ελέω γεννεθλίων) αλλά αφενώς είμασταν αρκετά άτομα, αφετέρου ο εορτάζων πολύ "large" οπότε δε νομίζω να μπορούσα να δοκιμάσω περισσότερα πιάτα ακόμη κι αν παράγγελνα μόνος μου (ναι είχε και κότσι! ).

Θα ξεκινήσω απ' το μόνο πιάτο που δε μ' άρεσε ιδιαίτερα: γίγαντες με ρύζι μαγειρεμένοι με κάποια λευκή σάλτσα, μάλλον βασισμένη στο κάρυ. Α και το χύμα λευκό κρασί που δοκίμασα μου φάνηκε αδιάφορο.

Κατά τ' άλλα... Ξεκινάμε με σαλάτα λάχανο, καρότο, ρόκα και κάποια σως με μουστάρδα. Υπέροχη. Ψωμί άψητο μεν αλλά φοβερό - δε θα με εξέπλητε αν το έφτιαχναν οι ίδιοι.

Συνεχίζουμε με τυροκαφτερή - όπως μ' αρέσει, πικάντικη και με ευδιάκριτα κομμάτια τυριού. Πατάτες πολύ νόστιμες, μελιτζάνες ιμάμ φοβερές, πιπεριές ψητές πικάντικες - για τους fan σαν κι εμένα - σπανακόπιτα και κρεμμυδόπιτα πολύ καλές.

Και αρχίζουνε τα κρέατα: χοιρινή τηγανιά με πράσο και ελάχιστο δυόσμο - νοστιμότατο!! Χοιρινό με ρύζι μαγειρεμένο με κάρυ - ταμάμ για τους fan του ινδικό όπως ο υποφαινόμενος. Και ο επίλογος που ήταν όλα τα λεφτά... Κατσικάκι στη γάστρα με πατάτες και χοιρινό κότσι με σκορδάκι. Απ' τα πιο νόστιμα πιάτα που έχω δοκιμάσει. Είχα ήδη μπουκώσει απ' τα προηγούμενα αλλά τίμησα και τα δύο δεόντως! Τα κρέατα πολύ απλά έλιωναν στο στόμα. Τι να πω, πολλά μπράβο!

Να σημειώσω ότι όλα τα πιάτα είχαν μια μικρή ροπή προς το πικάντικο - λίγο το κάρυ, κάτι το τσιμπημένο πιπέρι, κάτι το σκόρδο στο κότσι - σίγουρα όμως όχι σε ενοχλητικό βαθμό.

Το όλο σύνολο διαποτισμένο από αρκετό τσίπουρο χύμα (πολύ καλό σε αντίθεση με το κρασί) και ολίγη μπύρα. Εντωμεταξύ, είχαν ξεκινήσει να παίζουν και τα παιδιά που οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν πολύ καλοί. Άνετα σηκωνόμασταν για χορό (κάποιες παρέες είχαν ξεκινήσει ήδη) αλλά είχα ήδη αργήσει και δεν μπορούσα να κάτσω παραπάνω. Συνεπώς δεν μπορώ να σχολιάσω για το επιδόρπιο που υποθέτω πως ακολούθησε (είδα κάτι δίσκους με χαλβά στην έξοδο) αλλά όσα έφαγα ήταν αρκετά για ν' ανυπόμονω για την επόμενη επίσκεψη.

Το service πάντως, παρά τον κόσμο, ανταποκρινόταν πολύ καλά. Απ' όταν ξεκίνησαν τα πιάτα, δε θυμάμαι κάποια περίοδο που να μην έχουμε κάτι να φάμε στο τραπέζι: -)

Από τιμές δεν μπορώ να σχολιάσω εφόσον ο είχε αναλάβει ο εορτάζον... Απ' ό, τι διαβάζω πάντως απ' τις προηγούμενες κριτικές πρέπει να είναι πολύ λογικές γι' αυτά που προσφέρει.

Είναι αυτονόητο νομίζω ότι θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα...