Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

7/2/2015 βράδυ, 4 άτομα με κράτηση

Το αθηναϊκόν μας προτάθηκε από φιλικό ζευγάρι, στις αρχές της εβδομάδας, καθώς θέλαμε να κατεβούμε βόλτα για φαγητό στο κέντρο. Παρασκευή κλείσαμε τραπέζι. Και Σάββατο κατά τις 22:00 ανοίγαμε την πόρτα του συγκεκριμένου εστιατορίου. Μας είχαν συνεπάρει τα πολύ καλά λόγια για το φαγητό και την ατμόσφαιρά του.

Μπαίνοντας, από την μεγάλη γυάλινη πόρτα, σε καλωσορίζει ο υπεύθυνος και σε βοηθά να διαλέξεις τραπέζι ή σε οδηγεί στο τραπέζι της κράτησής σου. Ο χώρος μεγάλος με αρκετά, ευρύχωρα τραπέζια, τακτοποιημένα σχεδόν ιδανικά. Η ατμόσφαιρα, αρκετά καλή με τα έπιπλα που έχουν επιλεγεί, να δίνουν ένα ελαφρώς ντελικάτο και αριστοκρατικό στυλ. Αντικειμενικά, ο χώρος θα έπρεπε να βαθμολογηθεί με 3,5/4. Αλλά επειδή και η εξυπηρέτηση θα έπρεπε να πάρει τον ίδιο βαθμό, επιλέγω να δώσω το 4αρι εκεί, που είναι και δυσκολότερο να επιτευχθεί. Πολύ ωραία έμπνευση και στιγμιότυπο, η προβολή φωτογραφιών και σκίτσων από την ιστορία του κέντρου της Αθήνας, μέσω μηχανημάτων προβολής εικόνων, ψηλά στους τοίχους.

Οι άνθρωποι, λοιπόν, οι οποίοι στελεχώνουν το προσωπικό, είναι πολύ καλοί στην δουλειά τους, χαμογελαστοί και αρκετά γρήγοροι και αποτελεσματικοί (βεβαίως, είναι ένα κλικ κάτω από τους δεξιοτέχνες του είδους, του Ελαίας Γη). Ο δικός μας, ο οποίος μας περιποιήθηκε αρκετά και μας βοήθησε να διαλέξουμε από τον, ομολογουμένως, μακροσκελή κατάλογο. Ήταν ευχάριστα σαρκαστικός, με την αποτυχημένη επιλογή σε πιάτα ημέρας, τα οποία και είχαν τελειώσει λόγω της προχωρημένης ώρας. Και τέλος ήταν αρκετά κοντά μας, ότι και να χρειαστήκαμε.

Ο κατάλογος, όπως προείπα, είναι τεράστιος και θες αρκετά λεπτά να τον διαβάσεις, να τον εμπεδώσεις και να επιλέξεις. Σε αυτούς που βαριούνται, προτείνω να ζητήσουν βοήθεια από τους ανθρώπους του εστιατορίου. Εμείς τον διαβάσαμε ολόκληρο και παραγγείλαμε τα εξής:

- 4 Ψαρόσουπες “Αθηναϊκόν” (μισή μερίδα, ως ορεκτικό), ιδανικό πιάτο για ξεκίνημα γεύματος, πυκνή, γευστική και μυρωδάτη, με κομματάκια καραβίδας, ψαριού, καβουριού.

- Σαλάτα “Αθηναϊκόν”, πράσινη σαλάτα με ψητό μανούρι, αν δεν κάνω λάθος, αρκετά καλή και πλούσια.

- Χορτοκεφτέδες με τραχανά ξινό, φανταστική παρουσίαση, εκπληκτική γεύση, ιδανικό ορεκτικό (βγήκε και φωτό! )

- κροκέτες καραβίδας/γαρίδας με σως κοκτέιλ-πικαντ, γευστικές καλοδουλεμένες κροκετούλες με ωραία συνοχή υλικών και παιχνιδιάρικη επίγευση. Η σως φάνταζε "ετοιματζίδικη". Ακριβό πιάτο, 6 κροκετούλες κοστίζουν περίπου 13 ευρώ.

- σολομό ψητό με λαχανικά, ωραίο κομμάτι, καλά ψημένο, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- γαλέο φρέσκο

- 2 μακαρονάδες σπαγγέτι με φρέσκα θαλασσινά και ζαράκια ντομάτας, μεγάλη μερίδα, γευστικό σύνολο, ολόφρεσκα θαλασσινά (κατώτερη βέβαια από την μαγική, αριστοτεχνικά εκτελεσμένη, αντίστοιχη του Ψάριστον).

Πήραμε 1 1/2 κ. λευκό κρασί, ευκολόπιοτο και αρκετά γευστικό. Στο τέλος μας κεράστηκε χαλβάς και γιαούρτι με σταφύλι.

HIGHLIGHTS: Οι χορτοκεφτέδες, η βελουτέ ψαρόσουπα με τα κομμάτια θαλασσινών και το παιχνίδι με τα "βιντεάκια" στους τοίχους.

Πληρώσαμε 115 ευρώ, με απόδειξη. Σε γενικές γραμμές είναι μία πολύ καλή επιλογή για ένα ωραίο δείπνο, μέτριου κόστους.

Υγ.1 Αν θέλετε να το επισκεφθείτε Παρασκευή ή Σάββατο φροντίστε να κάνετε κράτηση προηγουμένως. Οι "νόμιμες" θέσεις parking της γειτονιάς είναι ελάχιστες και το θέμα του αυτοκινήτου δυσκολεύει πολύ την επίσκεψη. Αν θέλετε να προλάβετε τα πιάτα ημέρας, να είστε εκεί πριν τις 22:00.

Υγ.2 Θα ήταν ωραίο, στον αγαπημένο μας ιστότοπο, να μπορούμε να προσθέσουμε και φωτογραφίες, από πιάτα και χώρους. Θέτω την ιδέα μου, την οποία θυμάμαι κάθε φορά που έρχεται στο τραπέζι κάποιο πιάτο με εμφάνιση, άξια λόγου.