Beer Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Συνειδητοποίησα οτι παρ' όλο που έχω τιμήσει τη συγκεκριμένη μπυραρία πολλές φορές, δεν έχω γράψει μια κριτική της προκοπής (ή γενικώς).

Το Bibere έχει γίνει η αγαπημένη μου (μας) μπυραρία στον Πειραιά, ειδικά μετά το κλείσιμο της άλλης (εάν είσαι πειραιώτης ξέρεις ποιά, αλλιώς never mind). Οι λόγοι πολλοί.

Η ποικιλία στις ετικέτες είναι αυτή που θα περίμενε κανείς απο μια μπυραρία σε κεντρικό σημείο, με τη διαφορά οτι υπάρχει ένας διαρκής εμπλουτισμός της κάβας με καινούρια είδη. Τον τελευταίο καιρό είδα οτι υπάρχει και μεγάλη ποικιλία απο ελληνικές παραγωγές, πράγμα το οποίο δεν έχω δει αλλού, τουλάχιστον σε τέτοια έκταση. Δεν είχα την τιμή να δοκιμάσω όλες τις ετικέτες φυσικά, όμως κάποιες ελληνικές ήταν αξιόλογες. Επίσης διαθέτει και αρκετά -για μπυραρία- κρασιά για, εχμ... τις κυρίες.

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά, τα πιάτα είναι τα κλασικά που βρίσκει κάποιος σε μπυραρίες: Ποικιλίες κρεατικών, αλλαντικών, τυριών, κότσι, πανσέτες, μπέργκερ, σταβλίσια κλπ. Το ίδιο ισχύει και για τα ολίγα ορεκτικά. Έχω δοκιμάσει τα περισσότερα και μπορώ να πω με άνεση οτι δεν με έχει δυσαρεστήσει κάτι. Το ψήσιμο είναι πάντα σωστό, η ποσότητα σωστή για την τιμή και φαίνεται να έχει μια σταθερά καλή ποιότητα κρέατος. Κάποιο πιάτο δεν έχω ξεχωρίσει, η σύζυγος έχει μια τάση προς το μοσχαρίσιο μπέργκερ, επιλογή που φυσικά δεν με χαλάει, αφού το μισό μένει για μένα (που να το καταφέρει όλο αυτό)...

Η διακόσμηση επίσης κλασική για μπυραρία. Πέτρα στους τοίχους, ξύλινοι πάγκοι υπαίθριου τύπου ως επι το πλείστον και χαμηλός φωτισμός. Το Bibere χωρίζεται σε 3 σχεδόν ίδια σε μέγεθος μέρη: Ένα εσωτερικό, πίσω απο την κεντρική μπάρα, ένα εμπρός και προς τα έξω, το οποίο προτιμά συνήθως ο κόσμος, και το εξωτερικό, το οποίο είναι μεν επάνω στον πεζόδρομο, αλλά διαχωρίζεται εμφανώς απο το υπόλοιπο μαγαζί και χρησιμοποιείται κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Η μουσική πολύ ευχάριστη, με ελαφρύ rock, blues και alternative 80's - 90's. Παρασκευές και Σάββατα που γεμίζει, η διάθεση γίνεται πιο rock και η ένταση ανεβαίνει, τα συνηθισμένα δηλαδή. Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά διοργανώνει ωραία events με πιάνο, τραγούδι κλπ. απ' ότι μου έχουν πει οι γνωστοί, δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να τα δω ακόμα

Το σέρβις σωστό χωρίς να κουράζει, όλα έρχονται γρήγορα, ακόμα και τα φαγώσιμα. Αν και θα ήθελα τα μπουκάλια να ανοίγονται μπροστά στον πελάτη, πράγμα που δεν γίνεται πάντα, μετά απο τόσες επισκέψεις είμαι πλέον τόσο σίγουρος για την ποιότητα στη συγκεκριμένη μπυραρία που το έχω προσπεράσει.
Οι τιμές είναι ό, τι θα περίμενε κάποιος άπο μια μπυραρία, στις draft νομίζω είναι και λίγο προς τα κάτω, ενώ έχει και αρκετές οικονιμικές λύσεις για αυτούς που θα εστιάσουν στην ποσότητα χωρίς να θέλουν να τους αδειάσει το πορτοφόλι.

Ειναι κοντά μας, είναι όμορφα και θα συνεχίσουμε να πηγαίνουμε ξανά και ξανά...