Τοπική ελλ. κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Βρεθήκαμε Κυριακή μεσημέρι στη Γλυφάδα για βόλτα, και μη θέλοντας να στριμωχτούμε και πολύ, επιλέξαμε για πρώτη φορά το μπιφτεκάκι το κρητικό, αφού ήταν 'μισογεμάτο', εξωτερικά μας γέμισε το μάτι, ε και στην κρητική κουζίνα... ποτέ δεν λέμε όχι!

Εσωτερικά βέβαια δεν ήταν του γούστου μας, θα το προτιμούσαμε περισσότερο στο κλασικό στυλ ταβέρνας και λιγότερο προς το μετα-μοντέρνο με κλασικές πινελιές αμφιβόλου αισθητικής. Ευχάριστη παρέμβαση το αμπέλι στο ταβάνι το οποίο μεγαλώνει το χώρο και δημιουργεί μια ανάλαφρη διάθεση. Η κρητική λύρα δίνει και παίρνει, δεν μας χάλασε (το αντίθετο θα έλεγα).

Όπως έχω διαβάσει και αλλού, οι τιμές είναι τσιμπημένες. Συμφωνώ σε αυτό. Βέβαια να λέμε και την αλήθεια, Γλυφάδα είσαι, δεν περιμένεις τιμές Εξαρχείων ούτε Δραπετσώνας. Και κατά την προσωπική μου γνώμη, οι μερίδες ήταν τόσο μεγάλες, ακόμα και τα ορεκτικά, που δικαιολογούσαν την τιμή. Στο τέλος είδαμε οτι πληρώσαμε όσα και σε οποιοδήποτε άλλο αξιοπρεπή μεζεδοπωλείο, συν οτι σκάσαμε στο φαγητό. Το 3 άπο 4 είναι ακριβώς η βαθμολογία που πιστεύω οτι αξίζει το VFM.

Και καλό φαγητό όχι αστεία! Βρήκα τον εαυτό μου στην ευχάριστη (ή δυσάρεστη, όπως το δει κανείς) θέση να πρέπει να καθαρίσω τα απομεινάρια γιατί ήταν τόσο νόστιμα όλα που πραγματικά λυπάσαι να τα αφήσεις! Δεν συζητάω καν οτι η ατραξιόν του καταστήματος είναι το μοσχαρίσιο -αφρός- μπιφτέκι, εξ' ου και το όνομα φαντάζομαι, το κοτοπουλάκι πολύ καλά ψημένο και νόστιμο, αλλά και τα υπόλοιπα καθόλου άσχημα. Σύγκλινο και απάκι σταθερή αξία, ειδικά τον συνδυασμό με τα αυγά μετάνιωσα που δεν τον δοκίμασα, ενώ πίτες-μπουρέκια μύριζαν σπίτι και όχι κουζίνα εστιατορίου. Τα ντολμαδάκια ήταν το μόνο μέτριο ορεκτικό που έπεσε στην αντίληψή μου, ενώ η τηγανιά περισσότερο σε μπεκρή μεζέ έφερνε αλλά ακόμα καλύτερα γιατί ήταν πολύ γευστική και είχαμε και κάτι ψιλοπικάντικο να βουτήξουμε...

Α έχει και στάκα! Όχι κάτι το εξαιρετικό σαν εκείνη στα ορεινά των Χανίων (μακριά το πήγα), αλλά δεν θα βρεις και πολλά κρητικά μαγαζιά που να έχουν... Αν δεν έχεις ξαναφάει ψάχτο πρώτα να δεις τι είναι, μην βρεθείς προ εκπλήξεως!
Απο κρασιά δεν μπορώ να πω πολλά, είδα μαρουβά και χτυπήσαμε κάμποσο, μέχρι που μας χτύπησε εκείνος! Προσοχή γιατί είναι βαρύ αλλά κατεβαίνει εύκολα...

Να συνοψίσω με μαντινάδα που μου ήρθε λίγο πριν φύγουμε (είδες ο μαρουβάς;).

Φάγαμε το σύγκλινο
φάγαμε και τ' απάτσι