12 Φεβ 2015

Στην αναζήτηση μου για ένα ωραίο Ιταλικό εστιατόριο όπου δεν θα μας ξεπαραδιάσουν και θα απολαύσουμε ένα ωραίο γεύμα, ο νους μου αμέσως πήγε στο Pizzeria Dei Fratelli που το είχα από καιρό βάλει στο μάτι ελέω fratello, pontiki, ιωγιάννη κλπ...

Αν και στα καινούργια μαγαζιά είμαι πάντα επιφυλακτικός αφήνoντας το χρόνο να περάσει και οι κριτικές να γίνουν περισσότερες, οι παραπάνω φίλοι δεν μου άφησαν τέτοιο περιθώριο καθώς ήταν κάτι παραπάνω από θετικοί.

Και δεν έπεσαν έξω...

Το Pizzeria Dei Fratelli είναι σ'ένα πολύ όμορφο σημείο στη Νέα Σμύρνη - ιδανικό για εστιατόριο θεωρώ. Ούτε πολύ κέντρο, ούτε απόμερα. Και λίγο κίνηση αλλά ούτε και πανικός. Το παρκάρισμα σχετικά δύσκολο αλλά εάν πάτε πριν τις 9μμ πιστεύω δεν θα έχετε πρόβλημα.

Ο χώρος είναι αρκετά όμορφος και καθαρός. Δεν θα έλεγα ότι θυμίζει Ιταλική τρατορία, περισσότερο προς το μοντέρνο στυλ πάει αλλά αυτό δεν με χαλάει καθόλου γιατί το αποτέλεσμα είναι όμορφο.

Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί και ανταποκρινόντουσαν άμεσα στην κάθε μας επιθυμία. Θα μπορούσα να πω υπερβολικά αγχωμένοι ώστε να πάνε όλα καλά και να ευχαριστηθούμε. Μας ρώτησαν εάν θα θέλαμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Τίμια κίνηση αυτή...

Παραγγείλαμε ένα ωραίο Ιταλικό κρασί, πίτσα special fratelli, δύο καρμπονάρα, δύο black marinara, ένα al sugo di noci και μία σαλάτα razzo dei fratelli. Η πίτσα ήταν εξαιρετική (άριστα 10), παραγγείλαμε δεύτερη και στο τέλος πήραμε και μία για το σπίτι. Τραγανό και αφράτο ζυμάρι που μου θύμισε κάτι από αυτές τις υπέροχες πίτσες των '80s. Καλής ποιότητας υλικά και ιδανικό ψήσιμο. Μπράβο!!

Η καρμπονάρα ήταν καλή αν και αρκετά λιπαρή για τα γούστα μου (7/10). Φυσικά γνωρίζω ότι είναι από τη φύση της έτσι λόγω υλικών και ιστορίας και δεν μπορώ να τους κατηγορήσω γι'αυτό, όμως θα ήθελα μία πιο light έκδοση. Το al sugo di nioci ήταν και αυτό εξαιρετικό (9/10) αξίζει να το δοκιμάσετε. Για το τέλος άφησα την ναυαρχίδα ΟΛΩΝ των pasta (κατ'εμέ) του Pizzeria Dei Fratelli που είναι η black marinara. Μαύρο toliolini με σολωμό, γαρίδες, λίγο κρεμμυδάκι και μία απίθανη ελαφριά σάλτσα. Απίθανο πιάτο, ισορροπία γεύσεων, μυρωδιά θαλάσσης, ωραία χρώματα. Άριστα 10 (με τόνο) και οπωσδήποτε να δοκιμάσετε αυτό το πιάτο!!!

Για τις τιμές θα έλεγα ότι είναι οριακά καλές και ανταποκρίνονται σε αυτό που λαμβάνεις από τον χώρο, την εξυπηρέτηση και την ποιότητα της κουζίνας. Σε καμία περίπτωση δεν θα μετανιώσεις τα χρήματα που έδωσες.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω και ένα-δύο πραγματάκια που νομίζω ότι θα έπρεπε να διορθωθούν. Φιλικά και με αγάπη θα τα πω, σεβόμενος την όμορφη προσπάθεια των ιδιοκτητών. Το ένα είναι η σαλάτα η οποία ήταν μεν φρεσκότατη και νόστιμη (το τονίζω) αλλά θα την προτιμούσα με μη συσκευασμένη ρόκα για να αναδύει όλα τα αρώματα και την ιδιαίτερη “πικρίλα” του φυτού. Το δεύτερο είναι μία αστοχία στο σέρβις όπου τα κυρίως πιάτα δεν σερβιρίστηκαν όλα μαζί αλλά με διαφορά μέχρι και ένα 10λεπτο το πρώτο με το τελευταίο. Αυτό (εάν δεν ήταν μεμονωμένο και τυχαίο γεγονός) θα ήθελα να το προσέξουν γιατί είναι σοβαρό.

Σαν συμπέρασμα λοιπόν θα έλεγα ότι το Pizzeria Dei Fratelli είναι μία πολύ καλή επιλογή που εάν συνεχίσει έτσι σίγουρα θα μας “απασχολήσει” θετικά για πολύ καιρό στο ask4food.

Εννοείται πως θα πάω όχι μία αλλά - πολλές φορές ακόμα και το ίδιο θα συνιστούσα και στους φίλους μου στο ask4food.

12 Φεβ 2015

piggos