Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το μαγαζί το είχα σταμπάρει αρκετό καιρό για επίσκεψη μετά από καμιά ταινία στα ODEON (υπάρχει και το Vodafone 1+1 από Δευτέρα έως Πέμπτη) και πριν λίγο καιρό είχα αγοράσει μια προσφορά μέσω ίντερνετ για να το επισκεφθώ.

Μου άρεσε η ιστορία των παιδιών που οι γονείς τους είχαν ξενιτευτεί στην "Γη της επαγγελίας" και κυνήγησαν μια καλύτερη τύχη,40+ χρόνια πριν. Μάλιστα όπως αναφέρουν το κατάφεραν καθώς είχαν ανοίξει 3 μαγαζιά.

Στα της Ελλάδος τώρα, οι γιοί αφού οι γονείς αποσύρθηκαν, πήραν την απόφαση να δημιουργήσουν τον δικό τους χώρο σε μια περιοχή που έχει γνωρίσει άνθιση τελευταία και βρίσκεται στην ακτίνα των Μπαρμπαδήμου (στην άλλη γωνία, μόλις 50 μέτρα περπάτημα) και ακριβώς στον πίσω δρόμο από Flavour, Μασίνα και Ciao, διεκδικώντας κομμάτι από την πίτα των άλλων με τίμιες προθέσεις.

Όπως καταλαβαίνετε το παρκάρισμα δεν είναι και πολύ εύκολο αλλά κάπου θα βρείτε να αφήσετε το όχημα σας. Εξωτερικά το μαγαζί έχει μια κάποια φινέτσα και όχι προχειρότητα αλλά παρά το ότι είναι γωνιακό ίσως το προσπεράσεις αν είσαι λίγο βιαστικός, δεν είναι και πολύ μεγάλο. Μπορείς να ξεκινήσεις από το πρωί με καφέ ή κάποιο ρόφημα σε έναν άνετο και κυρίως χαλαρωτικό χώρο και από το μεσημεράκι και μετά να δοκιμάσεις να φας από πανίνι έως και πίτσες και μακαρονάδες. Ξύλινα τραπέζια καινούργια, με μεταλικές καρέκλες μαύρου χρώματος αλλά και καναπέδες μπορούν να σε φιλοξενήσουν χωρίς να σε κουράσουν.

Φρεσκοφτιαγμένος ο χώρος, νέος αλλά γενικά χωρίς να έχουν πέσει και τρελά χρήματα πάνω σε αυτόν. Αυτό που παρατήρησα περισσότερο ήταν το μοτό τους πάνω από τον χώρο παρασκευής των πιάτων τους...

Prima si mangia, poi facciamo tutto il resto...

Δηλαδή "Πρώτα τρώμε, και μετά κάνουμε όλα τα υπόλοιπα"... Εγώ το κράτησα αυτό για την πίτσα...

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 22:00 από 5 άτομα,10/2/2015.

Το μαγαζί είχε 4-5 τραπέζια εκτός του δικού μας, περίπου στο 40-50% της πληρότητας.

Παραγγείλαμε από τον αρκετά εκτενή από υλικά κατάλογο:

- Φοκάτσια με ντιπ στα 0.8 ευρώ επί 2 φορές. Προς τιμήν τους αρκετά καλή ποσότητα φρεσκοψημένης ζύμης με ωραιότατο απαλό ντιπ λευκοροζέ χρώματος (νομίζω υπήρχε και πιπεριά). Δεν σταματάς να τρως.

- Σαλάτα Red Tuscan στα 6.8 ευρώ με ποικιλία κόκκινων σαλατικών και iceberg, με κατσικίσιο τυρί, coppa citterio και tuscan dressing. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και χωρίς αρκετή ένταση. Ξεχώριζε για την αλμύρα της, όχι όμως λόγω των υλικών της. Το ντέσινγκ τίποτα ιδιαίτερο και αυτό, τα σαλατικά θα μπορούσαν να ήταν και ένα κλικ πιο "ζωντανά". Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα άλλη σαλάτα.

- Παπαρδέλες με φρέσκο κιμά από χοιρινό ωμό και μοσχαρίσια ουρά στα 9.1 ευρω (ragu ala bolognese). Η αδελφή μου που δοκίμασε ξεχώρισε τον κιμά ως νόστιμο αλλά οι παπαρδέλες δεν είχαν κάτι να προσφέρουν.

- Πένες με ροζ κρέμα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωμες πιπεριές, εστραγκόν, σβησμένα με moscato d'asti στα 8.6 ευρώ. Μαλακό το φιλέτο κοτόπουλο, άνευρη η σάλτσα και όχι ιδιαίτερα αλ ντέντε τα ζυμαρικά.

- Ταλιατέλες με μαντζουράνα και ανάμεικτα λαχανικά ελαφρώς αρωματισμένα με σκόρδο στα 6.2 ευρώ (primavera colorata). Και εδώ τα ζυμαρικά δεν άρεσαν όπως και η σάλτσα...

- Πίτσα pancetta guanciale με σάλτσα φρέσκιας τομάτας, εκλεκτή πανσέτα, μπέικον, φρέσκα μανιτάρια, μοτσαρέλα μπουφάλα, εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο και θυμάρι στα 13.5 ευρώ τα 40 εκατοστά.

- Πίτσα με πάστα μαύρης τρούφας, προσούτο Πάρμας, μοτσαρέλα μπουφάλα, τοματάκια κονφί, φύλλα ρόκας και σταγόνες από λάδι τρούφας στα 14.9 ευρώ τα 40 εκατοστά.

Και οι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΕΣ, με πολύ καλή ποιότητα υλικών. Μπουκιά και απόλαυση. Δεν μιλάμε για κλασική ιταλική ζύμη, φέρνει σε τύπο Πίτσα Χατ, με αφράτο και χειροποίητο ζυμάρι που δεν σταματάς να τρως ούτε αυτό. Γι αυτό και η βαθμολογία μου στην ποιότητα έφτασε σε καλά επίπεδα.

- Μπουκάλι κρασί Κτήμα Μουσών 9 ερυθρό στα 14 ευρώ.
- Σαν Πελεγκρίνο στα 2.2 ευρώ, μπουκάλι νερό Ζαγόρι στα 2.5 ευρώ και 2 αναψυκτικά στα 3.8 ευρώ.

Τιραμισού στα 3.9 ευρώ. Ίσως μην ήταν ημέρας, σίγουρα έχω φάει και πολύ καλύτερο. Η μερίδα καλή αλλά το μόνο που μου άφησε θετικές εντυπώσεις ήταν η κρέμα που ήταν ελαφρώς αλκοολούχα.

- Μίνι καλτσόνε με σοκολάτα και φουντούκι (εντός και εκτός) στα 3.9 ευρώ. Φρεσκοφουρνιστό και νόστιμο αλλά θα ήθελα ακόμη περισσότερη σοκολάτα (καθαρά προσωπικό γούστο όμως).

ΣΥΝΟΛΟ στα 91 ευρώ. Πληρώσαμε 30 ευρώ για τα κουπόνια για να φάμε για 60 συν άλλα 31 ευρώ τελική διαφορά.

Η εξυπηρέτηση ήταν σε πολύ καλά επίπεδα με χαμογελαστό τον ένα από τους 2 ιδιοκτήτες, φιλικό και προσεκτικό. Μας ρώτησε αν επιθυμούμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, μας έτριβε παρμεζάνα πάνω από το πιάτο μας φορώντας γάντι ενώ και για το κρασί μας πρότεινε το πιο οικονομικό από μόνος του. Στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν και λιμοντσέλο. Το μόνο προβλημα ήταν πως άργησαν πολύ τα πιάτα των ζυμαρικών λόγω του ότι η κοπέλα στην κουζίνα ήταν νέα και δεν είχε βρεί τους ρυθμούς της.

Συμπερασματικά θα πω πως αξίζει μιας επίσκεψης καθώς πρόκειται για ΤΙΜΙΟ μαγαζί που δεν έχει στόχο το κέρδος αλλά διέπεται από αξίες και ήθος. Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και τα όποια λάθη έγιναν σίγουρα δεν ήταν ηθελημένα.

Φάγαμε με φόντο το χιονισμένο τοπίο και ήταν απόλαυση η ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΗ πίτσα τους. Στα ζυμαρικά όμως πρέπει να κάνουν πολλές διορθώσεις καθώς κανέναν πιάτο δεν μας άρεσε, ούτε στο ψήσιμο (λασπωμένα) ούτε στις σάλτσες τους.

Οι τιμές είναι σχετικά καλές και αφήνουν περιθώρια και για δεύτερη επίσκεψη.

Τους εύχομαι καλή επιτυχία και μάλλον θα ακολουθήσουν και αρκετές άλλες κριτικές στο σάιτ.

Ιταλοαμερικάνικο εστιατόριο λοιπόν και θα κλείσω με την πρόταση...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΧΕΛΩΝΟΝΙΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΙΤΣΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ DEI FRATELLI