15 Φεβ 2015

Επίσκεψη στις 20 Ιανουαρίου.
Το παλιό "εξ ανατολής" είναι ένα εστιατόριο που θα μείνει για πάντα στη μνήμη και την καρδιά μου - πάμπολλες οι αναμνήσεις μου από γεύματα με φίλους, συμμαθητές, οικογένεια κλπ ένα από τα αγαπημένα μου μαγαζιά επί σειρά ετών, μέχρι που άρχισε η παρακμή του, άλλαξε σημείο, σύντομα έκλεισε και τελικά επέστρεψε και ξανάνοιξε στον παλιό τόπο του εγκλήματος (δεν γνωρίζω όμως αν οι παλιοί ιδιοκτήτες είναι ξανά στο τιμόνι ή είναι υπό νέα διεύθυνση).

Χώρος: 3
Ωραία διακοσμημένος και φωτισμένος, καλαίσθητος, με τις γνωστές τζαμαρίες αλλά αρκετά ζεστός

Εξυπηρέτηση: 3.5
Δύο κυρίες ευγενικές, ομαλή και γρήγορη εξυπηρέτηση σε ένα βράδυ πάντως που υπήρχαν μόνο 5-6 παρέες. Νερό σε μπουκάλι (όχι εμφιαλωμένο) που ανανεωνόταν συνέχεια. Κανένα παράπονο.

Τηγανητές πατάτες - εξαιρετικές
Μια καυτερή σάλτσα από πιπεριές - το μοναδικό πιάτο που δεν μου άρεσε, η γεύση μου θύμιζε έντονα λιαστή ντομάτα, που την αντιπαθώ
Δύο πιάτα κεμπάπ κιοφτέ (σκέτο και γιαουρτλού), ένα ισκεντέρ κεμπάπ και ένα άδανα κεμπάπ (θα το ήθελα πιο πικάντικο), με 3 σούβλες έκαστο, συνοδευόμενα από τις αντίστοιχες σάλτσες και τηγανητές πατάτες - πολύ καλά, ποσότητες χορταστικότατες αν όχι υπερβολικές
Τελειώνοντας, εκμέκ με παγωτό καϊμάκι (μέτριο και σχετικά σκληρό το παγωτό, ικανοποιητικό γενικά πιάτο) και καζάν ντιπί (πολύ καλό).

Vfm: 4
Καμία αίσθηση τσιγκουνιάς ή κοροϊδίας εκ μέρους του μαγαζιού. Οι τιμές των κεμπάπ κυμαίνονται μεταξύ 8 και 10 ευρώ, εκεί γύρω και τα περισσότερα από τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα, τα ορεκτικά και οι σαλάτες κάπου στα 6-7. Είναι τέτοιες οι ποσότητες που νομίζω ότι ο μεσος επισκέπτης δεν έχει περιθώριο να πειραματιστεί με πολλά πιάτα (εκτός κι αν θέλει να πάρει πακέτο στο σπίτι αυτά που θα περισσέψουν), πχ μια παρέα των 4, με 4 κυρίως και 3-4 ορεκτικά/σαλάτα θα έρθει στα όριά της, εξ'ου και 10-16 ευρώ στην τιμή ανά άτομο.

Επίλογος:
Μετά από περίπου 3 χρόνια από την τελευταία επίσκεψη λοιπόν, το νέο εστιατόριο με άφησε ικανοποιημένο. Δυστυχώς η θέση του δεν το βοηθάει να ευδοκιμήσει καθώς είναι σχετικά μακριά από την πλατεία - είχε λίγο κόσμο εκείνο το βράδυ και όποτε έχω περάσει τους τελευταίους μήνες από μπροστά έχω δει ελάχιστους πελάτες - αλλά πραγματικά ελπίζω να επιβιώσει και να πάρει τα πάνω του ώστε να έχω την ευκαιρία να το ξαναεπισκεφτώ.

15 Φεβ 2015

Pirelli Guide