Wine Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Τα wine bars έχουν γίνει ιδιαιτέρως δημοφιλή τα τελευταία χρόνια, δικαίως νομίζω, καθώς σου δίνουν τη δυνατότητα να γευτείς το αγαπημένο από όλους ποτό, δηλαδή το κρασί, συνοδεία μικρών πιάτων.

Και όταν μάλιστα η τιμολόγηση των μεζέδων κινείται σε λογικότατα πλαίσια, χωρίς τις συνήθεις «ελληνικές» υπερβολές, δίνοντας παράλληλα έμφαση σε προϊόντα της ελληνικής παράδοσης, τότε το αποτέλεσμα σίγουρα δεν πρόκειται να απογοητεύσει κανέναν. Το ίδιο λοιπόν πιστεύω ότι συνέβη και στην περίπτωσή μου, με την KIKI DE GRECE. Για αυτό εξάλλου και φρόντισα για την καταχώρησή της στο site, καθώς πιστεύω ότι είναι από τις προσπάθειες που πρέπει να αναδεικνύονται. Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή …

ΧΩΡΟΣ (3):

Η KIKI DE GRECE βρίσκεται στον πεζόδρομο της Ηπίτου, κάθετα στην οδό Βουλής, εάν θυμάμαι καλά, στο κέντρο της Αθήνας. Δίπλα υπάρχουν ακόμα δύο bars-café, με αποτέλεσμα να δημιουργείται γενικά μια ευχάριστη και ζωντανή ατμόσφαιρα, ταυτόχρονα όμως και χαλαρή καθώς αποφεύγεται η πολυκοσμία και η φασαρία.
Ο χώρος εσωτερικά, αν και μικρός, είναι αρκετά συμπαθητικός και περιποιημένος. Λίγα τραπεζάκια, στο κέντρο δεσπόζει ένα μεγάλο ορθογώνιο τραπέζι, ιδανικό πιστεύω για μεγάλες παρέες. Για τα τραπεζάκια εξωτερικά του μαγαζιού ισχύουν όσα προανέφερα. Λόγω πεζοδρόμου η ατμόσφαιρα είναι αρκετά ευχάριστη, το σημείο λόγω των διπλανών bars είναι και σχετικό πέρασμα, οπότε αν ο καιρός το επιτρέπει είναι μια χαρά επιλογή. Στα συν τέλος να τονίσω ότι το κάπνισμα εντός απαγορευόταν αυστηρά.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ (3):

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό χωρίς προβλήματα. Γρήγοροι στην παραγγελία, αν και Σάββατο με κόσμο, τυπικοί, με διάθεση να μας παρέχουν διευκρινήσεις για τα πιάτα ημέρας αλλά και τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου. Επίσης απόδειξη ήρθε για το σύνολο της παραγγελίας. Όλα ΟΚ.
Λίγο πιο χαμογελαστό και ζεστό το service θα μπορούσε να είναι, σε κάθε περίπτωση ωστόσο δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να προσάψω στην εξυπηρέτηση.

ΓΕΥΣΗ (3):

Ο κατάλογος περιέχει γύρω στις δέκα ετικέτες κόκκινου κρασιού, σε επιλογές ποτηριού ή μπουκαλιού, άλλες τόσα λευκού και μερικές ροζέ. Υποθέτω, ότι σε μπουκάλι οι επιλογές θα αυξάνονται, εάν και δεν το πρόσεξα με σιγουριά. Επιπλέον, προσφέρονται αφρώδεις οίνοι, ορισμένα αποστάγματα και μπύρες.

Εγώ παρήγγειλα δυο ποτήρια κόκκινο κρασί από έναν κρητικό παραγωγό (4,50 € έκαστο), το οποίο μου άρεσε αρκετά. Η γυναίκα μου παρήγγειλε ένα μαυροτράγανο Σαντορίνης (6,00 €) και ένα ξινόμαυρο (6,50 €). Και εδώ οι ίδιες θετικές εντυπώσεις. Σε κάθε περίπτωση, η επιλογή του μπουκαλιού φαίνεται πιο συμφέρουσα οικονομικά, οπότε εάν η παρέα είναι ειδικά μεγάλη, προτιμήστε την.

Για συνοδευτικά, προσφέρονται 2-3 σαλάτες, κάποιες πίτες και λοιπά ορεκτικά και ορισμένες ποικιλίες, σε αρκετά λογικές τιμές.
Εμείς παραγγείλαμε:
- από τα πιάτα ημέρας, 1 τάρτα (4,50 €) με απάκι και διάφορα άλλα υλικά που δυστυχώς δεν συγκράτησα, η οποία μας άρεσε πάρα πολύ.
- παξιμαδάκια με ντιπ πιπεριά φλωρίνης (2,50 €). Και εδώ οι εντυπώσεις θετικότατες.
- ποικιλία ελληνικών τυριών – αλλαντικών (5,50 €), η οποία περιείχε 2-3 αλλαντικά, αλλά τόσα τυριά, παξιμαδάκια και αποξηραμένα σύκα. Νόστιμη και σε επαρκέστατη ποσότητα, ειδικά για την τιμή της.

VALUE FOR MONEY (3):

Για τα παραπάνω λοιπόν ο λογαριασμός ήρθε στα 34,00 €, τιμή που φάνηκε πάρα πολύ καλή. Όπως προανέφερα οι τιμές των συνοδευτικών ήταν αρκετά λογικές, ενώ και ως προς το κρασί να επισημάνω επιπλέον ότι, πέρα από την επιλογή του μπουκαλιού, και οι τιμές σε ποτήρι μου φάνηκαν νορμάλ, καθώς ξεκινούν από τα 3 – 3,50 € και αυξάνονται ανάλογα με την ετικέτα.

Η KIKI DE GRECE, συμπερασματικά, με ικανοποίησε απόλυτα και θα την έχω πάντα στα υπόψη μου για χαλαρή απογευματινή ή και για βραδινή έξοδο στο κέντρο της Αθήνας….