14 Φεβ 2015

Τσικνοπέμπτη σιγά μην χάναμε την ευκαιρία, οι γνωστοί παρέα των 3 για την ακρίβεια 2.5, αποφασίσαμε να πάμε στον κρητικό.

Κράτηση από την προηγούμενη, λόγο ημέρας, για τις 19:30 κατευθείαν μετά την δουλειά. Όταν φτάσαμε ήταν γεμάτα άλλα 5-6 τραπέζια και μας βόλεψαν στην αίθουσα με το τζάκι. Τζάκι είπα αλλά μάλλον είχαν ξεχάσει να το ανάψουν παρόλο που ήταν κρύα ημέρα και η όλη ατμόσφαιρά θα ζεσταινόταν μιας και η αλήθεια είναι ότι έκανε λίγο κρύο εντός της αίθουσας.

Ο εσωτερικός χώρος σε γενικές γραμμές είναι οκ, όταν καλοκαιριάζει έξω είναι πολύ ευχάριστα μιας και έχεις την αίσθηση ότι είσαι στην εξοχή.

Με το που κάτσαμε ήρθαν για να παραγγείλουμε τα κρεατικά και τα τηγανιτά και επιλέξαμε:

πατάτες τηγ.: εξαιρετικές
κολοκυθάκια τηγ.: εξαιρετικά (στο πιάτο υπήρχαν και μελιτζάνες οι οποίες δεν μας χάλασαν καθόλου)

κρασί δικής τους εμφιάλωσης syrah: πολύ καλό

επιδόρπιο δεν πήραμε μιας και δεν είχαμε όρεξη για κρέμα καραμελέ, πανακότα ή μήλο ψητό. Επιδόρπιο χωρίς σοκολάτα δεν είναι γλυκό! (τι να κάνω είμαι σοκολατοφάγος η οποία μετά την λίγδα είναι ότι πρέπει)

Σε γενικές γραμμές φάγαμε καλά, αλλά λόγο ημέρας όπου το κρέας έχει την τιμητική του δεν μπορώ να πω ότι πετάγαμε από την χαρά μας από το κρέας που φάγαμε. Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο μαγαζί όποτε πάω φεύγω με διαφορετικά συναισθήματα, την προηγούμενη φορά που είχαμε πάει τα παιδάκια ήταν εξαιρετικά, άλλες φορές πάλι όχι, και το ίδιο ισχύει και για τον σιδηρόδρομο.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, βέβαια όπως σας είπα πήγαμε νωρίς και το μαγαζί ήταν ψιλοάδειο, και ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 20€/άτομο που κυμαίνεται στον μέσο όρο τιμών ανάλογων ταβερνών στην περιοχή.

υγ. ίσως στην βαθμολογία (ντομάτες) θα έπρεπε να υπάρχει και το 2.5, διότι την χθεσινή γεύση εκεί θα την κατέτασσα.

14 Φεβ 2015

alexisf