Τοπική ελλ. κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Παρασκευή βραδάκι, και μετά από επιμονή των φίλων μας, αποφασίσαμε να πάμε στο Χαλάνδρι για φαγητό. Προσπαθήσαμε να το αποφύγουμε λόγω του προβλήματος του παρκαρίσματος που έχει η περιοχή, αλλά επέμεναν πολύ, προτείνοντας τα Αρμόλια, που είχαν ήδη επισκεφθεί αρκετές φορές και είχαν τις καλύτερες εντυπώσεις.

Οντως, ένα πρόβλημα παρκαρίσματος το είχε, αλλά η συνέχεια της βραδιάς μας αποζημίωσε! Στην Κεντρική πλατεία του Χαλανδρίου λοιπόν (πιο κεντρικά δεν γίνεται!! ), τα Αρμόλια (έχουν πάρει το όνομά τους από το μαστιχοχώρι της Χίου όπως μας είπαν)είναι μια Χιώτικη μοντέρνα ταβέρνα που μοιάζει με παντοπωλείο, με προϊόντα στα ράφια γύρω-γύρω κλπ κλπ. ΟΚ, το έχουμε ξαναδεί σε διάφορες παραλλαγές, αλλά ο χώρος είναι ζεστός και φωτεινός και σε προδιαθέτει πολύ ευχάριστα. (Βάζω βαθμό 3 στον χώρο απλώς γιατί υπάρχουν παρόμοια μαγαζιά). Το μαγαζί ήταν γεμάτο και οι φίλοι δεν είχαν φροντίσει για κράτηση... Ευτυχώς, τα παιδιά, πολύ ευγενικά μας είπαν ότι θα άδειαζε τραπέζι αν θέλαμε να περιμένουμε λίγο και πραγματικά, μετά από λιγάκι καθόμασταν στον πάνω όροφο (μεγαλύτερη αίθουσα από κάτω, αλλά εξίσου όμορφη και με λεπτομέρειες στη διακόσμηση που αρχίσαμε να προσέχουμε σιγά σιγά).

Ο σερβιτόρος μας χαμογελαστός και με χιούμορ, παρ'όλη την πολύ δουλειά, ήρθε σχεδόν αμέσως στο τραπέζι μας με τους καταλόγους και ψωμί για 4 με ένα ωραιότατο ντιπ πιπεριάς.

Μετά από την απαραίτητη μελέτη παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα Αρμόλια, πλούσια και φρεσκότατη 6,90

Τυροκαυτερή 4,00, λίγο παραπάνω καυτερή για τα γούστα μου, αλλά οι άντρες την ετίμησαν δεόντως!

Ντολμαδάκια με σολομό, συνταγή από τα Καρδάμυλλα 6,70! Απίστευτη γεύση!!!!!

Κολοκυθοκεφτέδες, αφράτοι μέσα και τραγανοί απ'έξω, πάνω σε γιαούρτι με δυόσμο που τους απογείωνε 5,80

.. και επειδή πολύ συχνά μπορείς να καταλάβεις αν ένα εστιατόριο έχει "καλό τηγάνι" από τα πιο απλά πράγματα, οι φρέσκιες τηγανιτές πατάτες τους με μπόλικη ρίγανη, ήταν απλά θεϊκές..! 3,80

Χιώτικους Βόλους Βροντάδου (κεφτεδάκια με πλιγούρι και χωριάτικο λουκάνικο), πρέπει να τους δοκιμάσετε γιατι δεν μπορώ να περιγράψω την νοστιμάδα τους 6,50

Επειδή αποφασίσαμε κρεατικά, συνεχίσαμε με χοιρινή τηγανιά με λουκάνικο, πράσσο και σάλτσα μουστάρδας 7,50 (λίγο βαρύ για μένα, αλλά οι άλλοι δεν άφησαν ούτε μπουκιά) και πήραμε και χειροποίητα χοιρινά καλαμάκια από μπριζολάκι με πιτούλες 4 τμχ. Χ 2,10 = 8,40 (τρυφερά και ζουμερά)

Από ποτά, οι γυναίκες μοιραστήκαμε 1 lt λευκό κρασί από το δικό τους 6,00 (αρκετά καλό θα έλεγα) και οι άντρες δοκίμασαν το Χιώτικο ούζο ΨΥΧΗ 8,50 Πήραν και δεύτερο, ήταν λέει γλυκόπιοτο...!!

Στο τέλος μας κέρασαν μπανόφι και χαλβά σιμιγδαλένιο με πορτοκάλι και σοκολάτα (και τα δύο εξαιρετικά φρέσκα και νόστιμα)
Λογαριασμό παρακαλώ! Για όλα αυτά, συν 1 μπουκάλι νερό 1,00 ( το μόνο φάουλ, δεν μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο) πληρώσαμε 77,00, κοινώς 19,00 το άτομο, (χωρίς το πουρμπουάρ, γιατί εκεί ο καθένας δίνει ότι θέλει και μπορεί..! )

Τελειώνοντας να προσθέσω ότι οι μερίδες ήταν χορταστικότατες και ότι ο σερβιτόρος μας μας προειδοποίησε να μην πάρουμε τόσα πολλά, αλλά δεν τον ακούσαμε και παραφάγαμε λιγο,... αλλά χαλάλι!!

Φεύγοντας, οι φίλοι μας ήταν πολύ χαρούμενοι που ενθουσιαστήκαμε με το στέκι τους, που θα γίνει και δικό μας!
Θα ξαναπάμε, θα ξαναπάμε, θα ξαναπάμε!!!!! Εχει πολλά ακόμα πιάτα να δοκιμάσουμε!!!!!