Cafe - Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Αποφασίσαμε φέτος να γιορτάσουμε του Αγίου Βαλεντίνου και αντί να πάμε σε κάποιον πολυκινηματογράφο και μπλέξουμε με ουρές κλπ, αποφασίσαμε τελικά (τι περίεργο) να δειπνήσουμε. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο προτάσεις εστιατορίων, αποφάσισα να δώσω την ευκαιρία στο Musique Cafe που κάτι μου θύμιζε αλλά δεν θυμόμουν λεπτομέρειες. Τελικά διαπίστωσα πως είναι σε απόσταση αναπνοής από το Μαύρο πρόβατο του Press cafe (είχα κάνει μια επίσκεψη το καλοκαίρι του 2012).

Τελικά μπλέξαμε στο Παγκράτι και κάναμε βόλτες κάνα 20λεπτο σίγουρα μέχρι να στριμώξουμε το όχημα μας. Εναλλακτικά υπάρχουν κάποια πάρκινγκ επί πληρωμή, το ένα ακριβώς απέναντι από το μαγαζί. Οπλιστείτε με υπομονή λοιπόν.

Η πρόταση του καταστήματος αφορούσε για:

- Σαλάτα ή ορεκτικό της επιλογής μας από τον κατάλογο
- 2 κυρίως πιάτα

- Κέρασμα το welcome drink και το επιδόρπιο

Στην τιμή των 32 ευρω...

Μια καλή τιμή για την περίσταση και για το ύφος του μαγαζιού γιατί ναι μεν είδα και την προσφορά του Καραβίδα αλλά δεν ήθελα ταβερνοψαρικά, ενω οι άλλες προτάσεις ξεκινούσαν από 28-30 ευρώ το άτομο και πάνω, ομολογουμένως αρκετά μετά από πρωινό shopping στην Ερμού.

Φτάσαμε τελικά γύρω στις 22:30 (η κράτηση ήταν για τις 22:00) και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Πρόκειται για cafe-bar-restaurant με καταβολές από τη Νάξο όπως διάβασα. Μπαίνοντας μέσα, στα αριστερά ήταν ο κύριος χώρος που δειπνούσαν τα ζευγάρια και οι παρέες. Πίσω από τον χώρο που παίζει ο DJ (στην προκειμένη περίπτωση ένας γνωστός ηθοποιός φατσικά) και ετοιμάζονται τα ποτά ήταν παρέες που έπιναν το ποτό τους και στα δεξιά μπαίνοντας υπάρχει τηλεόραση και επίσης τραπεζάκια για να καθίσεις. Τα τραπέζια ξύλινα και οι καρέκλες όχι τίποτα το ιδιαίτερο, κάποιες μεταλλικές κάποιες πιο απλές σαν πλαστικές (όχι από αυτές που πουλάνε οι Ταμτάκοι, προς θεού).

Ραφάκια με μπουκάλια από ποτά και κάποια βιβλία για ντεκόρ και σχετικά χαμηλός φωτισμός που σε κάνει να χαλαρώνεις πίνοντας το ποτό σου (ο κύριος στόχος του μαγαζιού νομίζω). Ψηλοτάβανο μαγαζί και μεγάλες τζαμαρίες, πράγμα που εμένα προσωπικά μου άρεσε. Το άσχημο στην όλη υπόθεση ήταν πως ενώ υπήρχε επιγραφή ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, κάποιοι δεν έδειξαν να το συμμερίζονται και όταν γυρίσαμε σπίτι μας είχαμε και λίγη τσιγαρίλα στα ρούχα μας. Επίσης να σημειώσω πως τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα με το άλλο αλλά λογώ μουσικής μπορούσε να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα της συνομιλίας σου.

Στα του φαγητού τώρα, υπάρχει κατάλογος με επαρκείς επιλογές όπως κλάμπ σάντουιτς για αρχή και 5-6 σαλάτες, καμιά δεκαριά ορεκτικά αλλά και ριζότο, ζυμαρικά και κρεατικά. Να αναφέρω επίσης πως είχα διαβάσει στο διαδίκτυο πως αρκετά προιόντα της Νάξου παραλαμβάνονται κάθε βδομάδα μέσω πλοίου για να χρησιμοποιηθούν σε συνταγές τους. Οι τιμές είναι ακριβώς στο όριο του νορμάλ, επιτρέπουν και δεύτερη επίσκεψη. Υπάρχει προσανατολισμός προς το κρασί καθώς στον κατάλογο αναφέρονται αρκετές επιλογές μπουκαλιών, ενώ υπάρχουν και αφρώδεις οίνοι.

Στο τραπέζι μας τώρα. Τελικά όντως διαλέξαμε το μενού του Αγίου Βαλεντίνου αν και είχαμε και την επιλογή να πάρουμε ελεύθερα από τον κατάλογο.

- Ψωμάκια για αρχή,4 τεμάχια νοστιμότατα και φρεσκοφουρνιστά. Δεν έμεινε ψίχουλο ούτε από μαύρο, ούτε από άσπρο ψωμάκι.

- Σαλάτα στα 9.5 ευρώ με καρότο, τρίχρωμες πιπεριές, καρύδι, κατσικίσιο τυρί, μαρούλι και βινεγκρέτ μπαλσάμικο. Μεγάλη ποσότητα για 2 άτομα αλλά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο ή ευφάνταστο. Η βινεγκρέτ αρκετά διακριτική και όχι γλυκιά, περισσότερο όξινη. Τα λαχανικά μια χαρά και όλα τα υλικά καλού επιπέδου αλλά για τα γούστα μου τίποτα συγκλονιστικό.

- Για κυριώς πιάτα είχαμε ψαρονέφρι ψητό με πουρέ γλυκοπατάτας-σελινόριζας, σωτέ λαχανικά και σάλτσα ψητού με μαυρομάτικα φασόλια.3 κομμάτια από ζουμερό ψαρονέφρι, αν και στις άκρες ήταν λίγο παραψημένο, με πολύ νόστιμο πουρέ γλυκοπατάτας. Αέρινος, όχι πολύ γλυκός. Θα μπορούσα να φάω άλλες 2 μερίδες. Η σάλτσα διακριτική και χωρίς να υπερκαλύπτει το κρέας, τα λαχανικά τραγανά και νόστιμα όπως πρέπει.

- 1 ποτήρι σανγκριά στα 4.5 ευρώ, αρκετά καλή
- 1 ποτήρι μπύρα βαρελίσια Fischer στα 4 ευρω (τα 400 μλ αν θυμάμαι σωστά), στο ποτήρι της και όπως πρέπει.

- Welcome drink που το αφήσαμε για το τέλος, προβλεπόταν μαστίχα αλλά τελικά μας ήρθε κάτι άλλο, χωρίς δυστυχώς να είμαι ειδικός και να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

- Για επιδόρπιο προβλεπόταν κάποιο σοκολατένιο γλυκό αλλά αντ'αυτού μας ήρθε μιλφέιγ. Νόστιμη αν και συμπαγής η κρέμα του, πολύ καλό και τραγανό φύλλο χωρίς να έχει αλλοιωθεί. Αρκετά καλή ποσότητα.

Σύνολο στα 40.5 ευρώ, τιμή νορμάλ για όλες τις υπηρεσίες και την εμπειρία.

Η εξυπηρέτηση ήταν διακριτική και σε νορμάλ χρόνους για την τόση πολυκοσμία και για το κοινό που μάζεψε. Οι ηλικίες ήταν σε συντριπτικό βαθμό άνω των 50 οπότε, άλλη αντιμετώπιση και απαιτήσεις έχουν αυτοί και άλλη οι 20άρηδες. Μόνο στον λογαριασμό μας άργησαν αλλά γενικά δεν αγχωθήκαμε, ήταν μια καλή εμπειρία.

Συμπερασματικά, πρόκειται για καλό μαγαζί που μπορεί να καλύψει όλες τις απαιτήσεις και τις ώρες της ημέρας. Νομίζω μια επίσκεψη δεν θα πήγαινε χαμένη, ενώ και η κουζίνα του έχει καλές προτάσεις και άλλα πιο ευφάνταστα πιάτα. Μου άρεσε ο χώρος του, και προσφέρεται για ένα ποτήρι κρασί, ενώ δεν λείπουν και οι ποικιλίες για συνοδεία.

Με βάση την εμπειρία μου, μου φαίνεται παράξενο που έχει ελάχιστες κριτικές εδώ μέσα.

Υ. Γ Αν και ο τίτλος παραπέμπει σε μουσική, δεν είδα κάτι που να παραπέμπει σε αυτό, ούτε η μουσική ήταν κάποιου συγκεκριμένου ρεπερτορίου (πχ τζαζ κλπ). Χαλαρωτική και με γνωστές ξένες επιτυχίες ανά διαστήματα να παίζουν.